Kredi Almanın Yolu

PTT Banka İPÇ Şifresi Alma ve Güncelleme Nasıl Yapılır?

30.05.2020
4.664
PTT Banka İPÇ Şifresi Alma ve Güncelleme Nasıl Yapılır?

PTT’nin bankacılık işlemlerini online olarak yapabilmek için verdiği şifreye interaktif posta çeki adı veriliyor. Bu şifreyle birlikte bankacılık işlemleri çok kolay ve güvenli bir şekilde yapılır. Şifreyi almak ve güncellemek son derece basit bir işlemdir. Herkse büyük kolaylık sağlayan bu işlem hakkında bu yazıda gereken bilgileri bulabilirsiniz. PTT İPÇ Şifresi Nedir? PTT Banka İPÇ Şifresi Nasıl Alınır? PTT İPÇ Şifresi Güncelleme işlemi gibi sorularınızın yanıtı makalemiz içerisinde bulunuyor.

PTT Şifresi Nasıl Alınır?

PTT’nin bankacılık hizmetleri vermeye başlaması ile birlikte herkes için özel bir şifre uygulaması da getirildi. Bu şifreyle birlikte herhangi bir banka şubesine gitmeden rahat bir şekilde herkes bankacılık işlemlerini evinden yapabilir. Eğer PTT hesabınız varsa internet üzerinden giriş yaparak “yeni şifre al” seçeneğini tıklamalısınız.

TC kimlik numarası ve telefon numarası gibi bilgiler girildikten sonra telefona gelen şifreyle birlikte işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer PTT hesabınız varsa, işlem yapmak bu kadar basittir. Eğer hesabınız yoksa da en yakın PTT şubesine giderek doğrudan şifre de alabilirsiniz. Bunun için önce PTT şubesinde bir hesap açtırmanız gerekiyor. Eğer nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi ile birlikte gider ve de hesabınızı açtırırsanız size iki hafta sonra bir kart verilir. Bu kartı aldıktan sonra şifrenizle işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

PTT Şifresi ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

PTT şifresi ile birlikte bütün banka işlemlerini yaptırmanız mümkün. Mesela bu şifreyle birlikte faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Ayrıca para transferi gibi işlemleri de yapabilirsiniz. Ama bunları yapabilmek için interaktif posta çeki hesap bilgisine de ihtiyacınız olacaktır. Bu çek, aslında şifrenizin isimlendirilmesi anlamına gelir.

Bu çeki edindikten sonra evinizde online olarak faturalarınızı banka hesabınızdaki parayla yatırabilir, hesap bilgilerinizi ve bakiyenizde ne kadar para olduğunu görüntüleyebilir ve de hesabınızdan para transferi yapabilirsiniz. Ancak önemli olan bir diğer konu PTT interaktif posta şifrenizin arada güncellemeniz gerekiyor.

Bu güncelleme işlemi için 444 1 788 numarasını arayabilirsiniz. Ayrıca şubeleri ziyaret ederek güncelleme de yapabilirsiniz. Şifrenizle ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız güncelleme işlemi yaprak şifreyi kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer telefonla yapmak istemezseniz size en yakın şubeye giderek işlem yaptırmanız mümkündür.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.