Kredi Almanın Yolu

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezası Ne? Parasal Cezası Var mı?

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezası Ne? Parasal Cezası Var mı?

Trafik kurallarına uymak maddi ve manevi anlamda kişilerin kazancı anlamına geliyor. Ancak buna rağmen kişiler gerçek hayatta kurallara uymaktan imtina ediyor. Yasalar nezdinde düzenlenen trafik kurallarına uyulmaması halinde maddi, manevi cezalar devamında da hapis cezasına kadar yaşanabilecek süreçler bulunuyor. Trafikte polislerin dur ihtarına uyulmaması cezai müeyyideleri barındırıyor. Bu manada dur ihtarına uymayanların cezası ve karşılaşabilecekleri merak edilen konulardan bir tanesi. İşte sizin için Krediyolu.com olarak detayları araştırdık.

Trafikte polislerin dur ihtarı almadan önce aldığı bir takım tedbirler bulunuyor. Buna rağmen uymayan kişilerin bu hareketi hem kendilerinin hem başkalarının hayatını tehlikeye atıyor. Yine de karşılaşılan haberler arasında. Polis günlük hayatta rutin kontrollerini yapar. Bu rutinler çerçevesinde kişiler bazı sebeplerden dolayı durmak istemez ve kaçarak yoluna devam eder. Bu aşamada sürücü durmadığından kanuna aykırı davranışı ile yasal işleme tabi tutulur. Bu işlem sonucu da her yıl sene başında Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen tutarlar ile trafik cezası ile cezalandırılır.

Polisin Dur İhtarına Uymama Cezası Kaç Lira?

Emniyet güçlerinin dur ihtarına uymamanız halinde iki farklı maddi ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun birincisi dur ihtarına uymadığınız için 166 Lira. Diğeri ise trafiği ve yaşamı tehlikeye soktuğunuz için 77 lira’dır. Ancak bu ikinci ceza her zaman kesilmeyebilir. Rutin kontrolde eğer trafik çevirmesinden kaçarsanız 243 TL ceza kesilir. Burada kaçmanızda etkili neden alkol, uyuşturucu ile ehliyetsiz araç kullanmak ise 4 bin lira hatta daha fazla cezai müeyyideye tutulabilirsiniz.

Yasıl Düzenlemesi ve Dayanağı Nedir?

Trafikte oluşan olaylar ile diğer hususlar Karayolları Trafik Kanunda belirtilmiştir. Bu kanunun 47 nci maddesinde “ Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak yasaktır” denilmektedir. Bu manada 47 nci maddenin ilk fıkrasında ise araçları durdurmaya yetkili olan kişiler sıralanmıştır. Bunlar;

  • Polisler
  • Jandarma Ekipleri
  • Karayolları Çalışanları
  • Yol denetimindeki Ulaştırma Bakanlığına bağlı personelleri
  • Yol denetimi yapan Maliye Bakanlığı personelleri
  • Belediye Zabıta Görevlileri

Motorla Polisin Dur İhtarına Uymama Cezası

Trafikte kontrollerde ve diğer işlemlerde durmama cezası diğer taşıtlarda olduğu gibi motorlar içinde aynı şekilde uygulanmaktadır. Özellikle motor kullananlar ihtara uymamak için görevlilerin üzerine araç sürme teşebbüsündebulunabiliyor. Bu şekilde oluşan ihtarlarda ceza 3 bin liraya kadar çıkıyor. Ancak ölümlü olması halinde ise daha yüksek rakamlarda ödeme yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Cezaya İtiraz Edebilir miyim?

Polisin dur ihtarı ve rutin kontrollere durmama karşılığında kesilen cezalara elbette itiraz aşaması bulunuyor. Yine Trafik Kanununun 116 ncı madesinde bu düzenlemeye yer verilmiştir ve Trafik Mahkemesine başvuru yapılması gerekir. Bu mahkemenin olmadığı yerlerde Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuru için ise dilekçeniz, ruhsat ve ehliyet fotokopiniz, ceza ve cezanın tebliğ edildiğine dair tutanak gerekiyor.

Polislerin Denetimleri

Trafikte yetkililer sürücüleri dört farklı denetime tabi tutuyor. Sabit yapılan denetimler, seyir halinde yapılan denetimler,  ihbarlı ve elektronik sistemler ile yapılan denetimlerdir. Sabit yapılan denetimlerde ayrıca ceza puanı verilmektedir. Bunun oranı ise 20 dir.

Seyir halinde trafiği olumsuz etkileyen sürüşler denetlenirken ihbarlı olanlar da iletişim kurularak bildirilenler denetlenmektedir. Elektronik sistemler ise bilindiği gibi tamamen kameralar ve bilgisayar sistemleri ile yapılıyor.

Kısaca açıklanacak olursa polisin dur ihtarına uymama cezası farklı rakamlara ve cezai puanlara neden oluyor. Bunun nedeni kaçma sebebi, sürücünün ehliyetsiz olması, alkol ve uyuşturucu gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.