Kredi Almanın Yolu

Pasaport Parasını İnternetten Kredi Kartı İle Ödeme

31.12.2020
734
Pasaport Parasını İnternetten Kredi Kartı İle Ödeme

Önceki yıl pasaport ile ehliyet tahsislerinin idaresi İçişleri Bakanlığınca Nüfus dairelerine verildi. Buralardan pasaport başvurusu yapmadan önce bu pasaporta dahil harç tutarlarının ödenmesi gerekiyor. Pasaport parasını internetten kredi kartı ile ödeme için sizlere atacağınız adımları belirledik.

İnternetten Pasaport Harcı

Pasaport harçları yıllık olarak belirlenen tutarlar dahilinde ödenir. Sizin talebinize göre süreli olarak ta ödemesi yapılabilir. Bu anlamda pasaport harcını internetten kredi kartı ile ödeme yapmak için sırasıyla;

 • İnteraktif Vergi dairesi sayfasına gidin. (BURADAN GİDEBİLİRSİNİZ)
 • Sayfanın altına doğru orta bölümde bulunan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme sayfasını seçin.
 • Açılan sayfada Pasaport Değerli Kağıt Bedeli Ödeme menüsü ile devam edin.
 • Açılan sayfaya TC Kimlik numaranızı, Adınızı soyadınızı, İl ve Vergi Dairenizi seçin. (Vergi dairesi seçiminde size en yakın olan bir vergi dairesi ya da malmüdürlüğünü seçmelisiniz. Buradaki amaç sonradan çıkabilecek ödeme sorunları yada yanlış yatırmalar sonrası düzeltmeyi uygulayabilmeniz için bu vergi dairesi ile muhatap olmanız gerekir. Bunun için size en yakın olanını seçmekte fayda olacaktır.
 • Açılan sayfada yatıracağınız değerli kağıt bedeli görünmektedir.6 AY : 227,20 TL

  DEFTER :180,00 TL.
  TOPLAM : 407,20 TL

  1 YIL : 332,10 TL
  DEFTER : 180,00 TL
  TOPLAM : 512,10 TL

  2 YIL : 542,20 TL
  DEFTER : 180,00 TL
  TOPLAM : 722,20 TL

  3 YIL : 770,20 TL
  DEFTER : 180,00 TL
  TOPLAM : 950,20 TL

  3+ YIL : 1085,40 TL
  DEFTER : 180,00 TL
  TOPLAM : 1265,40 TL

Pasaport Harcı Hangi Kredi Kartlarıyla Ödeniyor?

Pasaport harçlarının ödemesi amaçlı olarak kişilere her türlü kolaylığı sağlayan devlet tüm kredi kartları ile bankalardan ödeme alınmasını olanak kılıyor. Yani sahibi olduğunuz her kartla ödeme söz konusu. Bunun yanında bir PTT şubesi kanalıyla, bankaların ATM’leri kanalıyla ve bir banka şubesinden de söz konusu pasaport harcınızı ödeyebiliyorsunuz.

İnternet Bankacılığından Pasaport Harcı Ödemesi

Kişiler isterlerse bu hizmeti dijital bankacılıktan da alabilir. Bunun içn internet bankacılığını kullanıyor olmanız yeterlidir. Buradan giriş yaptıktan sonra ödemeler menüsü ile harç ödemeleri sayfasından TC kimlik numarası ile istediğiniz kişinin harcını yatırabiliyorsunuz.

Pasaport alımlarında Randevu

Yapacağınız ödeme sonrası sistem sizin ödemenizi otomatik olarak görmektedir. Bu nedenle nüfus dairesine giderken her hangi bir belge götürmenize gerek yok. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi pasaport alımı için randevu almanız. Her bölgede aynı yoğunluk olmasa dahi bir çok nüfus dairesinde önemli kalabalıklar sizleri bekliyor olabilir. Bu nedenle randevulu gitmek mantıklı olacaktır. Yeni pasaport alımlarından ziyade eski pasaportların süresinin uzatılması nüfus dairelerinde zaman alan bir husus. Bunun yanında randevu almanıza rağmen tekrar bir sıra numarası almanız gerektiği için ilgili nüfus müdürlüğüne yarım saat önce gitmenizde fayda olacaktır. Bu sayede zamanında başvuru ile yeni pasaport alımını yapmış olursunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.