Kredi Almanın Yolu

Para Birimleri Türkiye Sıralaması

25.11.2019
784
Para Birimleri Türkiye Sıralaması

Ülkemizin ekonomisi de genel şartlara nazaran orta seviyede ilerlemekte olup; ithalat ve ihracat dengesine göre değişim gösterebilmektedir. Para birimlerinin değişimleri de bu şartlar altında görülebilmektedir. Aynı zamanda da ülkelerin para birimleri, ülke içerisinde yaşanan olaylar ya da gündemi değiştirecek olan gelişmelerle beraber şekillenebilmektedir. Ülkenin politikalarına bağlı olarak yatırımcıların yönelme durumları da ülkenin para biriminde sürekli olarak değişim sağlanmasında etkili bir yöntem olarak ifade edilebilmektedir. Para birimleri Türkiye sıralaması da bu kapsamda değişim gösterebilmekte ve diğer döviz kurlarına bağlı olarak farklılaşabilmektedir.  Bu suretle de ülkemizin oldukça dalgalı bir para birimine sahip olduğu da söylenebilmektedir.

Okunmalı : En Değerli Para Birimi

Para Türkiye Sıralaması

Global ekonomiye bakıldığında ülkemiz para birimine göre daha değerli olan döviz kurlarının genel olarak Amerikan ve Avrupalı ülkelere ait olduğunu söylemek mümkündür. Bu ülkelerin sanayileşmiş olması ve dünya geneline üretmiş oldukları ürünleri ihraç etmesinden ötürü döviz kurunda bize karşı üstünlük kurmaları söz konusu olmuştur. Genel olarak sanayi ürünlerini dış dünyaya pazarlayan bu ülkelerin, bizim gibi gelişmekte olan ülkelere nazaran; daha aktif bir dış ticaret politikası uyguladığı görülebilmektedir. Türkiye olarak sadece tarım ürünleri ve hammadde konusunda dünyaya açıldığımızdan dolayı, genel olarak orta sıralarda yer almaktayız. Para birimleri Türkiye sıralaması konusunda bu kriterlerin fazlasıyla etkili olduğu da görülebilmekte ve genel olarak bu listenin meydana gelmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.

Okunmalı : En Değersiz Para Birimi

Türk Lirası Dünya Sıralaması

Türk Lirası’nın altında olan bir para birimine sahip olan ülkelerin genelde gelişmemiş ya da bizim gibi gelişmekte olan ülkeler olduğu söylenebilmektedir. Para birimleri Türkiye sıralaması kapsamında listede Türk Lirası’ndan daha düşük seviyede seyreden para birimlerinin, aynı zamanda siyasi nedenlerden ötürü para birimi kurlarının düşük olduğu ifade edilebilmektedir. Ekonomi kurallarına aykırı hareket ettiğinden dolayı ambargo uygulanan ülkelerin para birimleri hızla düşebilmektedir. Aynı zamandad a yönetim problemi yaşayan ya da savaş halinde olan ülkelerin de ekonomilerinde sorun yaşanabileceğinden ötürü paralarında değer kaybı hızla gerçekleşebilecek ve ticari faaliyetlerinde düşüşlere de neden olabilecektir. Genel olarak listenin sıralaması bu tip faktörlere göre değerlendirilmeye alınacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.