Kredi Almanın Yolu

2022 Özel Okul Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

23.12.2021
5.828
2022 Özel Okul Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Yeni yıl ile birlikte asgari ücrete yapılan zam, memur ve emeklilerine yapılan zam güncellemesi ve bir çok kamu kurumunda görev yapan unvanlara 3600 ek gösterge rakamı ile yeni düzenlemeler söz konusu edildi. Bu anlamda özel okullarda görev yapan öğretmenlerde bu güncellemeden kendisine olan hakları almış durumda. Fakat özel okullarda görev yapan öğretmenlerin maaşlarının beklentilerinin altında kaldığını söylemek doğru olabilir.

Özel okullarda kıdem ve öğretmenin durumu da önemli. Bazı kesimlerce özellikle talep edilen, aranılan öğretmen olmanız halinde doğal olarak maaşınız da yüksek oluyor. Yıllardır bu işe emek vermiş birisi için ödenecek aylık ücretlerde doğal olarak daha yüksek oranlarda olmalı ve oluyor da.

Söz konusu eğitim ve üzerine çocuğunuz olunca kişiler önemli paraları gözden çıkarıyor. Kendi çocuğunun eğitimini en iyi şartlarda verilmesi için özel okullara öğrencisini gönderen kişi sayısı son yıllarda devlet desteği ile bir hayli artmış durumda. Bunun yanında öğretmen ihtiyacının da artış göstermesi özel okul öğretmen maaşları ne kadar sorusunu beraberinde getiriyor. Ancak her okulda her öğretmen aynı maaşı almadığını belirtmek gerekli. Nitekim tecrübeli öğretmenler ile mesleğe yeni başlayanlara arasında farklı rakamlar söz konusu.

Özel Öğretmen Maaşları

Öğrendiği bilgiyi öğrencisine vermeye çalışan öğretmenler kamuda devlet memuru olarak görev yaparken özel okullarda da eğitim çalışanı olarak geçiyor. Ancak en önemli ve saygın mesleklerden birisi olan öğretmenlik aldığı eğitimin yanında sorumluluğunun da bir hayli fazla olduğundan bahsetmek gerekir. Nitekim öğretmen sadece öğrencilerine değil, çevresine, topluma da örnek bir kişilik olmak zorunda. Buna rağmen aldığı ücretlerinde düşük tutarlarda olduğunu kabullenmek gerekiyor. Ancak özel okullarda görev yapan öğretmenlerin bir avantajı daha bulunuyor. Öğrencisinin durumuna göre özel ders veren öğretmenler okuldan çok daha fazlasını bu sayede kazanabiliyor. Saati 100 lira ve üzerinde olan ders saati ücreti ile özellikle branş öğretmenleri önemli gelirler elde edebiliyor.

Özel Okul Öğretmenleri Çalışma (Mesai) Saatleri

Kamuda görevli öğretmenlere oranla çalışma saatleri daha çok esnek olan özel okul öğretmenleri mesai saati kavramından uzak görev yapıyor. Kamu okullarında görev yapan öğretmenler haftalık programına göre verirken sınıf öğretmeni ile branş öğretmenlerinin çalışma saati değişiyor. Haftalık 45 saatlik bir çalışma programından bahsedilse de özel okullarda bu oran çok daha fazla olabiliyor. Ders zili sonrası eğitimin devam edilmesi, hafta sonu eğitimlerinin verilmesi ile özel okul öğretmenlerinin çalışma saatleri de artış gösteriyor. Bu artışa rağmen ücretler ise sabit kaldığını söylemek mümkün.

Okunmalı : Diyetisyen Maaşları Ne Kadar? 

Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Devlette yani kamuda görev yapan öğretmenler derece kademesine göre maaş alırken özel okullarda göre yapan eğitim çalışanları asgari ücret ile göreve başlıyor. İlerleyen dönemlerde performansına göre bu rakam değişiklik gösterebiliyor. Devlet okullarında öğretmen olarak görev yapanlar 5 bin lira net maaş alırken aynı zamanda ek ders ücreti de alabiliyor. Ancak özel okul öğretmenlerinin maaşları ise asgari ücretin üzerinde olması ilerleyen dönemleri kapsıyor.

Okunmalı : Maaş Hesabıma Bloke Konuldu Nasıl Kaldırabilirim?

Pandemi süreci öğretmen maaşlarına da doğrudan etki etti. Okulların kapalı olması, uzaktan eğitim gibi hususlarda öğretmenler her ne kadar ders vermiş olsa da; devletin işten çıkarılmanın önüne geçmesi, ödenen maaşlarda destek vermesi nedeniyle özel okullar bu anlamda önemli bir destek aldı. Salgının seyri ile bu eğitim öğretim yılının tamamlanması ile önümüzdeki eğitim öğretim yılında özel okul ve diğer okullarda görev yapan öğretmenler zaman içerisinde maaş ne kadar alacaklarına açıklık gelecek. Ancak öğretmenlerin kıdemi ve aranırlığı da maaşları etkiliyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.