Kredi Almanın Yolu

Ortak ATM Ücretleri

01.01.2020
579
Ortak ATM Ücretleri

Geçmiş dönemlerde ATM açısından tek bakaya bağlı kalınması bazı durumlarda mağduriyeti doğuruyordu. Bunun yanında bankacılık hizmetlerinde para kazandıracak hususlarında meydana getirilmesi artı kazanç anlamına geliyor. Günümüzde bağlı olduğunuz hesaptaki parayı çekme ve yatırma işlemi gibi tüm hususlar artır her bankanın ATM sinden yapılabiliyor. Bu anlamda tüm bankaları birleştiren bir husus sonrası ortaya çıkan Ortak ATM ücretleri mukabilinde alınabilen bir hizmet.

Neden Ortak ATM Ücretleri

Bankacılık sektörü tamamen gelir oluşturma amaçlı olarak planlama yapıyor ve gelirlerini buna göre belirliyor. Her ne kadar banka hizmetleri BDDK kararları ile düzenleniyor olsa da bankaların talepleri de göz ardı edilmiyor. Yani tüketicinin hakları kadar bankaların hakları da önemli bir etken.

Ortak ATM Ücretini Hangi Banka Kesiyor?

Ortak ATM Ücreti bağlı olduğunuz hesabınıza ait bankalar tarafından kesilen bir ücretttir. Hangi bankanın ATM’sinden çektiğinizin bir önemi yoktur. Burada çekim ile masraf ödemesi yapıyor olsanız da bu hesabın olduğu banka tarafından tahsil edilmektedir.

Ortak ATM Ücretleri Ne Kadar?

Ortak ATM masrafının hesaplanmasında sabit bir ücret, çekilen tutar üzerinden yüzde ve kesinti olarak BSMV hesabı ile ortaya çıkıyor. Bütün bunlara ek olarak limit üstü çekimlerinde oluşan ek bir masraf olur. Bankamatiklerden çekebileceğiniz tutar 24 saat süre ile limiti dahilinde oluyor. Bu limitin üzerinde  alacağınız tutarlarda masrafa ekleniyor.

Örnekle hesaplayacak olursak A bankasındaki hesabınızdan B bankasına ait ATM sinden para çekeceksiniz. Bu işlem için 1,04 TL ödersiniz. Bunun yanında çekeceğiniz tutarın % 1,15 i ödenmesi gereken Ortak ATM ücreti olarak yansır. Bunun yanında ödemenize BSMV hesaplanarak yansıtılır. Yani çekeceğiniz 100 TL için 12,54 TL ve vergi ödemesi yaparsınız. Bu ödemeniz ise B bankasına görünse de A bankası için yapılır.

Ortak ATM Ücreti Kesinti Oranı

Ortak ATM ücretleri bankalar arasında küçük farklılıklar taşıyor. Bu tutarlar yatırım ve çekme için aynı rakamlara tekabül ediyor. Farklı bankaların bankamatikleri üzerinden yapacağınız işlemler nedeniyle ödemek zorunda olduğunuz kesinti oranı şu şekilde;

  • Ortak ATM’de yapılan bakiye sorgulama işlemi içi 0,27 TL + BSMV
  • Para Çekme için 1,04 TL + % 1,15 + BSMV
  • Para Yatırma işlemi için 1,04 TL + % 1,15 + BSMV. Diğer bankaların kesinti oranları ise şu şekilde;
Banka Ortak ATM Ücreti Çekilen Tutarda %
Albaraka 0,91 1,15
Akbank 1,04 1,15
DEnizbank 1,05 1,15
Fibabanka 1,27 1,15
Garanti 1,04 1,15
Halk Bank 1,04 1,15
Kuveyt T. 0,91 1
Şekerbank 0,99 1,09
Ziraat B. 1,57 1,15

Ortak ATM Ücreti Geri Alınır mı?

Geçmiş yıllarda yasal mevzuatta bulunan açıklar nedeniyle bankacılık sektörü vatandaştan bir çok kalem altında masraf kesintisi yapıyordu. Bu durum beraberinde mağduriyetleri getirirken vatandaşın şikayetleri de önem kazandı. Nitekim bu şikayet sonrası 2014 yılında banka kesintiler için yeni düzenlemeye gidildi. Bu düzenleme sonrası bankaların alabilecekleri ücretlere bir tanım getirildi. Buna göre bankalar kişilerde Ortak ATM ücreti alabilir hale geldi. Yasal olan bu kesintinin geri alınabilmesi söz konusu değil.

Ücretsiz Ortak ATM Var mı?

Bankalar inansal açıdan kendi aralarında işlem ortağı olabiliyor. Bu ortaklıklardan bir tanesi de Ortak ATM olabiliyor. Bu anlamda hesabınızın bağlı olduğu bankanın ortağı yada anlaşmalı konumunda banka ATM sinden masraf ödemeden işlem yapabiliyorsunuz. Türkiye’de ücretsiz işlem yapabileceğiniz ortak ATM’ler şu şekilde;

  • Ziraat Bankası – Halk Bankası – Vakıfbank – Ziraat Katılım Bankası – Vakıf Katılım Bankası
  • QNB Finansbank – TEB – Denizbank

Devlet bankaları açısından işlem yapmak sınırsız olarak ücretsiz yapılabiliyor. Özel bankalarda ise bu durum ayda üç kez ücretsiz olarak sınırlı.

Ortak ATM Hizmetleri

Başka banka ATM’sinden yapabileceğiniz işlemler başlıca para çekme, para yatırma, bakiye sorgulama, Kredi Kartı Borcu Ödeme ile sınır. Bu hizmetler dışında bin bankacılık hizmeti alamıyorsunuz.

Ortak ATM Para Çekme ve Yatırma Limitleri

ATM’lerden hesabınızda para olsa dahi para çekebileceğiniz tutar bankanın belirlediği limitler dahilide olacaktır. Bu limitlerde bankalar arasında değişen tutarlara göre veriliyor. Örnek olarak Ziraat Bankası ATM para çekme ve yatırma limitleri başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.