Kredi Almanın Yolu

Önümüzdeki Süreçte Altın Fiyatları Ne Olur? (Uzman Görüşleri)

30.07.2020
9.936
Önümüzdeki Süreçte Altın Fiyatları Ne Olur? (Uzman Görüşleri)

Küresel ekonomide meydana gelen olaylar döviz kurlarına ve dolayısıyla TL’ye doğrudan etki ediyor. Nitekim 2020 yılı dünya ekonomisi açısından pandemi süreci nedeniyle kötü geçen bir yıl oldu. Özellikle doların vatanı ABD de coronavirüs salgını binlerce kişinin ölümüne sebep oldu ve ekonomiyi de kötü yönde etkiledi. Bu aşamada değer kaybı yaşayan dolar ile insanların dolara rakip olarak gördüğü ve sığındığı liman olan Altının fiyat artışı hızlı adımlar ile oldu. 1900 dolar seviyesine çıkan altının ons fiyatının önümüzdeki süreçte daha yukarılara çıkacağı yönünde yatırımcıların beyanatları var. Ancak ilerleyen dönemde altın fiyatları ne olur sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Özellikle belirtmek istiyorum ki altın fiyatları artacak mı, düşecek mi sorusunun cevabını arıyorsanız makalemizde de belirttiğimiz üzere artışın ana nedenlerini sıralayabiliriz.

Küçük miktarlarda da olsa altın alımı ile kazanç sağlamak herkesin ortak noktası. Maksat iyi bir gelecek ve mevcut parasının değerini kaybetmesini önlemek. Altın üzerinden borcu olanlarda var, alacağı olanlarda. Bununla aylık birikim yapanlarda. Öyle ki binlerce yıldır en önemli birikim aracı olma özelliğini koruyor ve koruyacaktır da. Fakat herkesin ortak konusu altın fiyatları ne olur? Gelecekte bu önemli madeni neler bekliyor, alırsam ne zaman kazanırım gibi soruların cevaplarını herkeste olduğu gibi tüm ekonomi uzmanları da merak ediyor. Fakat altının gelecekte ne olacağını kestirmek imkansız.

Altın Ne Olur?

Altın gelecekte ne olacak? Fiyatları yükselecek mi, düşecek mi? Ne zaman düşer? bu ve bunun gibi bir çok soru örneği çıkarılabilir. Hepsine bir yorum yapılıyor olsa da hepsinin cevabı malesef yok. Ama yorumlar yapılır, istatistikler çizilir, yollar çıkarılır ve tüm bunlar yenilense dahi her daim takipçi bulur. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de altın güvenilir liman özeliğini taşıyor. Risk almadan tasarruf yapmak ve yatırım yapmak adına önemli bir aracı teşkil ediyor altın. Bu nedenle altın fiyatları, gram altın ne kadar olur, çeyrek altın ne kadar olacak gibi yorumların cevaplarını önümüzdeki süreçte meydana gelecek olaylar cevap verecektir.

Konu altın olunca fiyatları da anlık olarak değişebiliyor. Güncel altın fiyatlarını takip eden kişiler kısa, orta ve uzun vadede altın fiyatlarında neler olacağının takibini yapıyor. Borsa fiyatlarında olduğu gibi canlı altın fiyatlarını takip eden kişi ve kurum sayısı da az değil. Daha çok al ve sat yapan, bu sayede kazanç sağlamaya çalışanların canlı fiyatları takip ettiğini söylemek mümkün. Ani dalgalanmaların yaşandığı, yükselmelerin olduğu zamanlarda satış işlemi zorlaşıyor olsa da kazanç rakamını gören bir çok yatırımcı satışa konu ediyor. Bu arada altın alım ve satım arasındaki makas farkı da önem arz ediyor ki yine takip önemli.

Çeyrek Altın

Çeyrek altın üzerinde tarih yazıyor olması nedeniyle fiyat aralıkları da değişiyor. Burada kuyumcu esnafı eski altınları daha ucuza alırken satışını da ucuza yapıyor. Bu nedenle tüketicilerde ucuz yollu alma çabası içerisine giriyor. Çeyrek altının hesaplanmasındaki ana formül 22 ayar altın üzerinden. Bu nedenle bir çeyrek altın 1,754 gram altın içeriyor. Yatırım yapacaksanız bunu çeyrek altın üzerinden yapmazsınız. Fakat en ucuz altın nasıl alınır başlıklı yazımızı okumanız sizin açınızdan iyi bir bilgi kaynağı olabilir.

Gram Altın Yükselir mi Düşer mi?

Altın fiyatlarına etki eden husus ABD doları,  küresel ekonomideki durum ile özellikle ülkemizdeki ekonomik hususlar. Buna cevap vermek zor. Geçtiğimiz Ağustos ayında altının gram fiyatı tavan yaptı, rekorlar eşliğinde 280 TL yi kadar gördü. Halbuki sene başında gram fiyatı 150 TL civarlarında idi. Burada ABD ile girilen ekonomik nedenler, Rahip Brunson hususları rakamların oynamasında etkili oldu. Gelecekte de bunun gibi olayların olması yine fiyatların tavan yapmasına neden olabilir. Fakat kısa zaman içinde atılan adımlar neticesinde altın 440 TL seviyelerine kadar ilerledi. Güncel olarak 440 Lira seviyelerinde hareket ediyor. Bu durumun sene sonuna kadar nasıl devam edeceği, altın fiyatları ne olur sorumuzun cevabını aramaya devam edelim.

Bu Brunson olayına kadar son 15 yıla baktığınızda altın fiyatları kademeli olarak artış göstermiştir. Küçük adımlarla yükselen altın fiyatları Ağustos 2018 tarihinde ani dalgalanmalara neden oldu. Aniden artan fiyatlar ile satışların gelmesi düşmesine neden olurken, altının yükselme potasından çıkamaması sonrasında altına talebi artırdı. Bu durum altın fiyatının daha çok yükselmesine neden oldu. Bu nedenle de altının fiyat analizi imkansız bir hal alırken bankalarda makas farkını en yüksek seviyelere kadar çıkardı. Bu durumdan tüketiciler şikayetçi olsa da değişen bir husus olmadı.

Altın fiyatları hakkında bir yorum yapmak istiyorsanız öncelikle etki edecek hususları ve ayrıntılarını iyi bilmek gerekir. Hangi durumda artış yapacak, hangi durumda düşecek. Haftalık, Aylık ve yıllık beklentileri sıralamak ve bunlara neden olan hususları ortaya çıkarmak sorunu kökten çözebilir. Tahminler bilinmez ama sayfamızdan yine altın hakkında ayrıntıları takip edebilirsiniz.

Altına Talep Ne Zaman Artar?

Altına talebin artmasındaki ana sebep ekonomiye olan güvenin düşmesidir. Burada ekonomik olaylar nedeniyle oluşabilecek kriz endişesi altına yatırımı artırır ve bu nedenle alımlar artar. Bununla birlikte Merkez Bankasının tavrı da önemli. Çünkü karşılıksız olarak basılan paralar ile kağıt paraların değeri düşer. Böylelikle altının fiyatı da artmış olur. Sadece ülke içinde değil küresel ekonomide de risklerin yaşanıyor olması altının fiyatlarını yakından etkiliyor. Örneğin ABD ile Çin arasındaki vergi nedeniyle çıkan ticari kargaşa burada etkili olabilir. Ya da dünya genelinde çıkan bir savaş yada ülkeler arasındaki gerginlikler buna etki eden hususlardan. ABD Dolarının üzerinden ons değeri biçilen altının ABD ekonomisindeki gelişmeler neticesinde de değeri etkileniyor. Bu nedenlerle en ufak bir karmaşada kişiler parasını en iyi yatırım aracı olarak gördükleri altına yatırıyor. Artan fiyatlar ile parasının değerini koruyacak olan tüketici finansal sistemdeki ekonomik gidişata güveninin azalması ile bankalara para yatırılmasından, fabrika ve işyeri gibi yatırımların azalmasına neden olacaktır. Her ne kadar bankalar üzerinde altın hesabı açılıyor ve buralara gram üzeinden altın yatırılıyor olsa da bankalara olan güvenin azalması ile tüketici bu işlemden de vazgeçebiliyor.

ABD ekonomisi de yaşanacak olası ekonomik sıkıntılar altın fiyatlarını doğrudan etkileyecektir. Zira 2020 yılında ABD için kötü ekonomi senaryoları yazılıyor. Burada neler olacağı bilinmez. Fakat 2007 yılında mortgage sisteminin ABD de çöktüğünü hatırlayanlar vardır. Bu çöküş ekonomik krize neden olmuştu ve tüm dünyayı etkilemişti. Bu durumdan gelişmekte olan ülkeler daha çok etkilendi. Özellikle Yunanistan’ın maddi olarak iflas ettiğini söylersek yanlış olmaz. AB üyesi olan Yunanistanı kurtarma çabaları Avrupa da hala devam ediyor. Tam anlamıyla kurtulabilmiş değiller.

Oluşan krizler ve muhtemel kriz beklentileri altına olan talebi artırıyor. Tüm dünya da geriye giden ekonomi altın alımını yükseltiyor. Çünkü krizler ülkelerde karşılıksız para basımını tetikliyor. Bu sayede likidite artmış oluyor. Basılan para ile para miktarı artıyor ve dolayısıyla paranın değeri de azalmış oluyor. Bu durum enflasyona neden oluyor. Enflasyonun yükselmesi ile paranın değer kaybetmesi demek altın fiyatlarının artması anlamına geliyor. Bunun gibi ülkeler arasındaki ticari savaşlar, askeri gerginlikler, jeopolitik riskler altına olan talebi de artırıyor fiyatlarını da artırıyor.

Dünya genelinde altının Ons ile değerlendirildiğini, onsun fiyatının ise ABD doları üzerinden takip edildiğini belirtmiştik. Bir ons altın bu anlamda 31,10 grama denk geliyor. Bu nedenle 230 lira olan gram altın ile bir ons altının fiyatı 7 bin 150 lira civarlarında yapıyor. Burada gram altın fiyatının belirlenmesinde ons fiyatının bilinmesi gerekiyor ve buradan hesabı çıkarılıyor. Gram altın GAU/TRY ile gösterilirken ons altın ise XAU/USD ile gösteriliyor.

2020 Yılında Altın

Yeni yıla girmemize henüz uzun bir süre olsa da TL bazında dolar, euro ve altın fiyatlarının ne olacağı hakkında yorumların eşliğinde Merkez Bankasının raporları da mevcut. Fakat merkez bankasının raporlarının hangi seviyelerde, ne zaman tuttuğunu hatırlayanınız belki yoktur. Çünkü sunulan raporların hiç birinde tutturabilmiş değil. Faka önümüzdeki yıl içerisinde ABD ekonomisinin kötü gidişatı olacağına dair yorumlar, beklentiler bulunuyor. Burada gerçek sektöre maddi destek veren ABD senatosu yatırım amaçlı vermiş olsa da bunu kendi hisse senetleri üzerinde değerlendiren sanayi kuruluşları geçici olarak bir süreklilik yaşadı. Fakat bu durumun uzun sürmeyeceği kanısı mevcut. Özellikle 2021 yılında ABD ekonomisini kötü günler bekliyor olabilir. Artan faizler piyasaları dolar almaya yönlendirebilir. Fakat bu yönlendirme altının ons fiyatını düşürecektir. Güncel olarak 1900 dolar seviyelerinde hareket eden altının ons fiyatı artan dolar talepleri ile düşüş gösterebilir.

2021 Yılında Altın

Türkiye’de enflasyon rakamlarında, döviz kurunda, kredi faizlerinde oluşan hareketlilik gelecekte fiyatların ne kadar daha artacağını yada düşecek mi sorularını beraberinde getiriyor. Bu hareketlilik sonrasında altın fiyatlarının ne olacağı hakkında herkesin bir fikri olacaktır. Bunun için uzman olmanıza da gerek yok. Fakat Dolar karşısında TL’nin durumu önemli. TL değer kaybedecek olursa altın fiyatları da artacaktır. Bununla birlikte altına olan talebin artması fiyatlarının da yükselmesine neden olacaktır. Fakat ABD nin dolar üzerindeki baskısı da gözardı etmemek gerekir. Zira artan kurları ve faizleri dizginlemek için merkez bankası faiz artırımına gidiyor. Bu durum ABD de geçerli. ABD merkez bankası FED belli aralıklarla faiz artırımına gidiyor. Bu durum TL nin değer kazanmasına dolayısıyla Dolar kurunun düşmesine neden oluyor. Tüm bunlarla birlikte faiz artırımı ile tüm dünya altındaki yatırımını dolara çeviriyor. Bu durum dolar endeksini güçlendirirken bu güçlenmenin yukarı yönlü olması altın fiyatlarında yükselmenin önüne geçiyor. Yani altın fiyatlarında yükseliş beklenmiyor diyebiliriz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.