Kredi Almanın Yolu

Ölen Anne Babanın Kredi ve Diğer Borçları Çocuklara Geçer mi?

11.06.2020
888
Ölen Anne Babanın Kredi ve Diğer Borçları Çocuklara Geçer mi?

Kişiler anne ve babalarının vefatı sonrası özellikle bankalara olan kredi borçları ile ilgili olarak ölüm sonrası borçların çocuklarına geçip geçemeyeceği konusunda ikilemde kalabiliyor. Burada anne ve babanın üzerindeki tüm mal varlıkları mirasçıları olarak çocuklarına kalıyorsa aynı şekilde banka kredileri de dahil olmak üzere tüm borçlar mirasçıların olmuş oluyor.

Kredi Borçlarının Çocuklara Kalması

Tüketiciler bankalardan aldıkları kredi borcu ve kredi kartı borçları için hayat sigortası yaptırma haklarına sahip iken bu sigortanın ücretini ödememek adına bir çok kişi yaptırmaktan kaçınıyor. Bu durum elbette herkesin doğal hakkı. Fakat alınan yüklü miktarlardaki banka borçlarının ödenmesinde büyük faizler söz konusu iken küçük çaptaki hayat sigortası poliçesi yaptırılmaması endişe vericidir. Bu konu ile ilgili olarak kredi almada hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu başlıklı yazımızda tüm ayrıntılara yer vermiştik. Hayat sigortasının önemi bankadan kredi alan kişinin ölümü ile ortaya çıkmaktadır. Burada kişi bu poliçeyi yaptırmışsa söz konusu kredi borçlarını sigorta şirketi karşıladığı gibi yatırılan taksitleri de mirasçılara verebilmektedir. Bu durumda anne ve babanın ölümü ile kredi borçlarının mirasçıları olan çocuklara geçmesi söz konusu olmaz. Fakat sigorta poliçesi yoksa, yada sigorta yaptırmışken şartlar bu kredinin sigorta tarafından ödenmesini engelliyorsa çocuklarda anne ile babalarının banka borçlarını ödemekle yükümlü kalır.

Kefilin Olması Halinde Kredi Borçları

Banka kredileri alımında kefil talebi günümüzde çok istenmese de bazı kişilerden talep edilebiliyor. Bu durumda krediyi çeken kadar kefil olan kişi de aynı borcun altına imzasını atmış olur. Burada hayat sigortası kefilli borçları ödemez. Bunun için asıl borçlu vefat ettiği zaman borcun kefil tarafından ödenmesini ister. Zira borçlu yaşıyorken borcun ifasından kaçınması halinde dahi bu durumda banka borcun ödenmesini kefilden talep etmektedir.

Diğer Borçların Çocuklara Kalması Durumu

Banka borçlarından ziyade kişilerin senetli ya da sözlü olarak borcu bulunabilir. Bu durum belgeleri ile kanıtlandığı zaman yine borç çocukları tarafından ödenmek zorundadır. Yani alacaklılar borçlunun mirasçıların borcu ödemesini talep edebilir. Bu talep istenilirse icra yoluyla da yapılabilmektedir.

Anne ve Babanın Borcuna Reddi Miras Durumu

Kalınan miraslarda borçlarda geçerli olduğuna göre borcun ödenmesinden kaçınan çocuklar reddi miras yoluna gidebilir. Bu durumda kişinin borçlarını ödemek zorunda değildir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus Reddi miras edilmesi sonucunda bana veya annenizden kalan tüm mal varlığını da reddetmek anlamına gelmektedir. Bu durumda kişiler hem alacaklarını hem vereceklerini reddetmiş olur.

Kısaca Anne ve Babanın Borcu

Kısaca anlatacak olursak; anne ve babanın vefatı durumunda aile bireylerinin vefatı sonrası borçlar ve alacaklar mirasçılara kalır. Borçlarda kefil bulunuyorsa asıl borçlu olarak işlem görür ve borcun ödenmesi istenir. Mirasçılar her iki türlü reddi mirasta bulunabilir.

Burada daha ayrıntılı bilgi almak ve doğru bir adım atmak üzere daha uygun olan avukatlık bürolarından hizmet almak mantıklı olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.