Kredi Almanın Yolu

Öğretmen Sandığı Kredisi (İlksan İkrazı) Nasıl Çekilir?

01.03.2020
1.695
Öğretmen Sandığı Kredisi (İlksan İkrazı) Nasıl Çekilir?

İLKSAN İlkokul öğretmenleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü personelinin üyelerinden oluşan büyük bir kuruluş. Bu kuruluş üyesinin eğitim camiası olması nedeniyle maddi desteğini her konuda vermeye çalışıyor. Bu desteklerden bir tanesi de ikraz olarak tanımlanan kredilerdir. İLKSAN bünyesinde bir bankadan alabileceğiniz kredi ürünlerinin yanında bir çok sosyal destek ve kredisini alabiliyor olması  öğretmenlerin ilk adresi olması konumuna getiriyor. Özellikle icralık durumdaki öğretmenlere kredi tahsisi sağlıyor olması kişinin kredi yasaklısı olmasına rağmen engel oluşturmuyor. Yani üye olan herkes sandığın verdiği hizmetlerden faydalandırılıyor.

İLKSAN kredileri çekiminde kefilli bir çekim söz konusuyken son yıllarda bu duruma açıklık getirildi ve hem kefilli hem kefilsiz olarak kredi çekilebilmesinin yolu açıldı. Merkezi Mamak Ankara adresinde bulunan İLKSAN Eski İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç tarafından kuruldu. Nisan 1943 yılından bu yana çeşitli aşamalardan geçmiş olsa da, eğitim camiasına maddi yardımların yanında konaklama, taşıt alımı, arsa alımı gibi kampanyalar ile hizmet ürünlerinin çeşitliliğini artırdı.

İLKSAN’dan Hangi İkrazları Alabilirim?

Öğretmen sandığı konumundaki bu kurumdan alabileceğiniz kredilerin başını tüketici kredileri olarak tanımlayabileceğimiz Genel İkraz, arsa ve ev alımı için gayrimenkul ikrazları, sünnet, düğün gibi törenleriniz için, tüp bebek tedavisi üzerinde duranlara sağlık ikrazı, aile destek ikrazı, oluşabilecek afetlere karşı afet ikrazı, Doğum, tatil, özel gün ikrazı ile icra ikrazı olarak başlıca sıralandırılabilir.

Ne Kadar Kredi Alabilirim? Ne Kadar Öderim?

Öğretmen sandığı üyelerine kredi tahsisini 12,24,36,48 ay vadelerde maksimum 50 bin liraya kadar kredi kullandırıyor. Alacağınız 50 bin lira kredi için 1,83 faiz oranı ile  48 ay 1.574 Lira taksit ödemesi söz konusu. 716 lira damga vergisi, 445 Lira Hayat Sigortası Poliçesi, 552 Lira Kefalet Sigortası ile toplam masrafınız 1.714 Lira oluyor. Toplam size olan maliyesi ise 77 bin 277 lira oluyor. Bu ikrazınızı kefilli almanız halinde ise ödeyeceğiniz 552 lira kefalet sigortasına gerek kalmıyor. Bu masrafı düşüyorsunuz ve kredinizin toplam ödemesi 76 bin 724 lira oluyor.

36 ay vadede aldığınız kredide faiz oranı 1,81 olurken aylık ödeme tutarınız 1.902 lira oluyor. 24 ay vadede kredi almak isterseniz burada kredi limitiniz 30 bin lira oluyor.

İkraza Nasıl Başvuru Yapabilirim?

İLKSAN kredisine başvuru için üye olmanız gerektiğini belirtmiştik. Burada İLKSAN resmi internet sitesi üzeriden üye girişi yapıyorsunuz. Üye girişini TC kimlik numarası ve şifre ile yaparken henüz şifre almayanlar yine buradan şifre oluşturabiliyor. Giriş sonrası ikraz yeni başvuru ile başvuru türü ve kefil durumunu seçtikten sonra üyenin bilgileri otomatik olarak aşağıya geliyor. Buradaki boş formları da tanzim ederek kaydet butonu ile başvurumuza başlıyoruz. Bir sonraki sayfada 10. adım olarak kaydet butonu bulunuyor. Başvuru sırasında anket soruları geliyor. Bu soruları yanıtlayabilirsiniz. Bundan sonra ise ön başvurunuz tamamlanmış olur ve taahhütname ile eklerinin çıktısını aldıktan sonra siz, okul müdürü ve ilçe milli eğitim müdürlüğünde idare amirlerinin onayı sonrasında evrakları İLKSAN Genel Müdürlüğüne gönderiyorsunuz. Bankalarda olduğu gibi burada dijital başvuru ile anında kredi alımı söz konusu değil. Evrakları teslim alan müdürlük gerekli işlemleri yaptıktan sonra başvuru formunda belirttiğiniz İBAN numarasına paranızı yatırır ve sizde buradan alısınız. Kredinin alımı yaklaşık 5 gün sürüyor diyebiliriz.

Ödemelerini Nasıl Yapacağım?

Almış olduğunuz İLKSAN kredisinin taksit ödemeleri için ayrıca bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Nedeni ise Maliyenin memurlar için ödeme sistemi olan Say2000’e işleniyor ve maaşınızdan otomatik olarak kesiliyor. Bunun için bankaya gitmenize, eft veya havale yapmanıza gerek yok.

Üyelerin bir çoğunun haberinin olmadığı hizmetlerini bünyesinde barındıran sandık özel hastaneler ile anlaşmalı durumda. Buralarda alınacak sağlık hizmetleri için özel indirimleri bulunan üyeler aslında tedavi öncesi bu hastaneleri ve hizmetlerini incelemeli. Tedavide doğumdan, fizik tedaviye kadar her türlü destek bulunuyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.