Kredi Almanın Yolu

Ödenmeyen Senetlerde Zaman Aşım Süresi Var mı?

30.05.2020
354
Ödenmeyen Senetlerde Zaman Aşım Süresi Var mı?

Günümüzde bireyler ya da şirketler arasındaki ticaretten kaynaklanan düzenli ödemeleri sağlamak için karşılıklı senet işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu senetlerin karşılığındaki borçlardan sadece borçlunun kendisi değil, aynı zamanda kefil olan kişi de sorumludur. Senet anlaşmaları geçmişten bugüne en çok kullanılan borçlanma araçlarındandır.

Senetlerde Zaman Aşımı Süresi

İki taraf arasında senet düzenlenir. Borçlu senedi ödememişse, karşı taraf senedi işleme koyabilir ve tahsilât için avukata başvurabilir. Senede karşı herhangi bir işlem yapılmazsa ve senet bir avukata devredilmezse, senedin sona erme tarihi üstünden bir hesap yapılabilir. Örneğin, senet vadesinden bu yana üç yıl geçmişse senedinin süresi dolmuş ve hükmü kalmamış demektir. Senet otomatik olarak reddedilecek ve borçlar için herhangi bir sorumluluk kalmayacaktır.

Okunmalı : Boş Senet Nasıl Doldurulur?

Ancak, durum o kadar basit değil. Vade tarihinden 3 yıl geçmiş bir senette işleme konulabilir. Örneğin, alacaklılar, üç yıllık bir gecikmenin ardından senet için ilamsız icra takibi şeklinde bir yasal uygulama prosedürü başlatabilirler. Bu durumda, borca hafta içinde itiraz etmeniz gerekir. 1 hafta içinde itirazda bulunmazsanız, bu borcu kabul etmiş sayılırsınız ve tekrar ödeme yapmak sizin sorumluluğunuzda olabilir.

Her Senedin Zaman Aşımı Süresi Aynı Mı?

Elbette, her bir senedin farklı bir zaman aşımı süresi vardır. Örneğin, bankalar veya kamu kurumları arasında düzenlenen senetlerin zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu tür snetler aynı zamanda sözleşme yerine geçer ve zaman aşımı süresi 10 yıldır. Ancak, ticaret hukukuna göre, tüm senetlerin süresi 10 yıl içinde dolmayacaktır. Örneğin, bir satıcıdan satın aldığınız mobilyaların karşılığında verdiğiniz senedin süresi 3 yıldır. Bu senetlere adi senet adı verildiğinden, zaman aşımı süresi de çok kısadır. Herhangi bir satıcıya alışveriş karşılığı verilen senetlerin zaman aşımı süresi 3 yıldır.

Okunmalı. Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alma

Bu durum birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ödemediğiniz bir borç karşılığında, senet işleme konulursa çeşitli yöntemlerle tahsil edilebilir. Bunlar, maaşa haciz koyma ve malların icrası gibi yöntemleri içerebilir. Ancak, bu elbette senedin düzenlenme şekline göre değişecektir. Bu durumla karşılaştığınızda kesinlikle bir avukata başvurmalısınız. Ayrıca emekli aylıklarının haciz edilemeyeceğini de kesin olarak söyleyebiliriz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.