Kredi Almanın Yolu

Ödenmeyen Çek Senet Sorgulama Nasıl Yapılır? Adıma Çek Senet Var mı?

08.10.2020
1.019
Ödenmeyen Çek Senet Sorgulama Nasıl Yapılır? Adıma Çek Senet Var mı?

Muhtemelen öğrenmek istediğiniz husus olan  çek – senet sorgulama arama motorlarında arama sonrası muhasebe uygulamaları ile programlarına rastlarsanız. Yada öğrenmek istediğiniz başlıca husus adıma senet var mı?

Merkez Bankası verileri geçmiş dönemlerde protesto edilen senet sayıları ve tutarları gibi istatistikleri her yıl internet sitesinden yayınlıyordu. Fakat 2013 yılından bu yana bu bilgiye yer vermiyor diyebiliriz. Ancak kişiler senetle yada çekle borçlanma yoluna devam ediyor. Bu aşamada da zamanla unutulmuş mu diyelim yoksa yasal işlem başlatılıp başlatılmadığı gibi hususların mı öğrenmek isteniyor diyelim kişiler artan dijital sektörde senet sorgulama ya da adıma senet var mı arayışına giriyor. Ancak güncel olarak internette yada başka bir mecrada senet sorgulama imkanı bulunmuyor.

E-Devlet Borç Sorgulama

İçindekiler

Vatandaşa ve kurumlara hizmet vermek amacıyla kurulan e-devlet aslında bir çok anlamda sorgulama imkanı veriyor. Tam anlamıyla istenilen sorgulanan hususlara ulaşılamasa da güncel olarak abonelik, borç alacak sorgulama imkanlarına e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ulaşabiliyorsunuz.

Her ne kadar borçlanarak ödeme aracı olarak günümüzde kredi kartları kullanılıyor olsa da, eski klasik yöntem olan senetle borçlanma yoluna kişiler ve ticari firmalar devam ediyor. Burada yazılan senetler vadesi ile ödenmesi gerekiyor ve vadesinde ödenmeyen senetlerde yasal takip başlatılması söz konusu oluyor. Yani banka borçlarında işleyen haciz ve icra işlemi senet borçlarında da geçerli.

Senet Protesto Edilirse

Alacaklılar söz konusu muhtemel var olan senedi bankaya protesto için verebiliyor. Burada protesto edilen senet banka tarafından resmi bildirim niteliği taşıdığından borçluyu bağlar. Bu anlamda senet sorgulama imkanından daha ziyade sizin ödemeniz gerektiği bir senedin varlığına ulaşmış olursunuz.

Senet borçları ödenmediği takdirde hapis cezası alınır mı sorusunun cevabı aranan hususlardan. Burada borçlu kişi  borcunun ödenmesi için tebligatı aldığı zaman bu ödemeyi yapacağına dair bir taahhüt verirse burada icra işlemi durdurulur. Ancak bu taahhüt verilmesine karşın kişi ödemesini yapmazsa borçluya hapis yolu görülür.

Senet borcu ödeme Tarihi Geçerse

Eğer senedin ödeme vadesi geçerse alacaklının yapacağı husus mutlaka banka yoluyla protesto çekmesidir. Burada borç ödenmezse senet temerrüde düşer ve temerrüt faizi işlemeye başlar. Bu aşamadan sonra ödememe durumunun devamı ile haciz ve icra işlemleri başlayabilir.

Kısaca değinmek gerekirse borçlu ve alacaklı için kesilmiş olan çek senet sorgulama imkanı veren bir dijital platform bulunmuyor. Ancak zaman içerisine unutulan senetli borçlar varsa bunun ödenmesi için mutlaka alacaklı kişi size ulaşacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.