Kredi Almanın Yolu

Ödenmeyen Banka Kredi Borçları Ne Olur? Borç Takip Süreci Nasıl?

Ödenmeyen Banka Kredi Borçları Ne Olur? Borç Takip Süreci Nasıl?

Büyük heveslerle taksitlerini ödemek üzere aldığınız kredileriniz için başına umulmadık gelen olaylar ödemelerinize engel olabiliyor. Bu durum hiç beklenmedik bir husus olabilir. Bankalar verdikleri kredilerin hepsini geri alamadıkları gibi mutlaka ödemesini yapamayanlarla da karşılaşıyor. Nitekim bununla ilgili binlerce borç dosyası da oluşmuş oluyor. Bizim burada asıl değinmek istediğimiz konu ödeyemediğiniz krediler ne olur sorusuna cevap vermek olacaktır.

Önce İdari Takip, Sonrasında Yasal Takip Başlatılıyor

Bankalar geçmiş dönemlerde kredi tahsisinde sıkı politikalar uyguluyordu. Fakat bu durum son yıllarda yumuşamış bir ortama bıraktı ki bu durum bir çok kişinin kredi alabilmesinin yolunu açtı. Ticari beklentilerin karşılanması amacıyla geliri olmayan kişilere dahi kredi ve kredi kartı tahsisinin yapılması neticesinde batık krediler diye tabir edilen dosya sayısında son yılların en büyük artışları oldu. Ödenmeyen krediler bankalar için olumsuz bir durum oluşturuyor. Fakat ödenmeyen yüksek tutarlar olmasına rağmen bankaların da sürekli kar açıklamaları tartışılır bir durum. Bankalar her türlü gelirlerini artırma yoluna gidebiliyor ve batık kredileri de satışa konu ederek yine para kazanmış oluyor.

Kredi Yapılandırma Alternatifleri

Bilinçsiz kullanılan krediler ve kredi kartları nedeniyle mağdur edilen tüketici sayısı milyonlarla telaffuz edilebilir seviyeye çıktı. Bu anlamda kredi kartı borcu yapılandırma yada kredi yapılandırma hizmetleri verilmesinin yolu devlet tarafından açıldı. 72 ay vadede yapılan yapılandırmalar son güncel kampanyalar eşliğinde 60 vadelere inse de devlet bankaları tarafından uygun faizli kredi verilmesi söz konusu. Kredi Yapılandırmada en uzun vade tüketicilerin biraz daha borçlu kalmasına neden olsa da düşük taksitler ile ödemeler rahatlatacak seviyelerde oluyor.

Türkiye de güncel olarak milyonlarca kişi yasal takip kıskacında. Banka yasaklısı konumuna geldiği gibi icralık olma söz konusu. Yapılan kampanyalar eşliğinde tüketicileri çeken krediler ödenemediği zaman bu kişilerin kabusu olmaya başlıyor.

Banka Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar kişilere belli kriterleri taşıyor olmalarına istinaden kredi tahsisi yapıyor. Burada yaptırımları büyük olan banka elbette bu yaptırımlarından ziyade yasal haklarına güvenerek bu borcu verme yoluna gidiyor. Zira kişi borcunu ödemezse yine yasal yollardan alma yoluna gidecektir. Kredi ve kart borçlarınızın ödenmemesi halinde bankalar bir dizi önlemler almaya başlar. Öncelik borcun ifası için size ulaşmaya çalışırlar. Telefon, SMS ilk başlangıç olsa da ödememe durumunun devamı halinde adrese tebligata kadar ulaştırılır. Kredi için kefil bulunuyorsa borçludan ziyade kefile de ulaşılıyor ki bu da ayrı bir konu başlığı. Kefil ve borçlunun aynı bankada hesabı olması halinde banka bu hesaba bloke koyabilir. Yaptığı sözleşme şartları bunu gerektiriyorsa banka bu durumu hiç esirgemez ve maddi varlığınıza borcun ödenmesine kadar bloke koyar.

Borcun Ödenmediği 2 Ay’ın Sonunda

Borç ödememe durumunun iki ayı bulmasının ardından durum biraz daha sertleşir. Bu noktadan itibaren banka bütün borcun ödenmesini isteyebilir. Eğer siz taksiti bu zamanda ödeme yaparsanız faizi ile birlikte ödeyerek sıyrılabilirsiniz. Fakat yine ödemekten imtina ederseniz dosyanız ile ilgili olarak yeni muhatabınız banka avukatı olur. Banka avukatı vekaleten bankanın bütün alacaklarını yasal yollardan takip etmeden önce kişiye ulaşır ve durumu izah etmeye çalışır. Borçlunun borcu, faizinin üzerin bir de avukat ve dosya masrafları gibi hususlar ile kabarmış hale gelir.

Borcun ödenmemesini takip eden ilk üç ay sonunda yasal takip süreci başlar. Bu yasal süreç öncesi size tebligat yapılsa da, borcunuzun katlandığını kadar farkına varmış olsanız da avukat ile görüşerek bu ödemeler için yeni bir ödeme planı çıkartılabilir. Burada icraya verilmekten kurtulmuş olursunuz fakat ödemelerinizi aksattığınız zaman daha üzücü durumlar ortaya çıkabilir.

Ödenmeyen borçlarda banka yapılandırma teklifinde bulunabilir. Borcun ötelenmesi, yeni kredi ile borcun kapatılması, düşük taksitli uzun vadelerde krediler gibi teklifler size iletilebilir. Çünkü bankalar alacaklarının peşindedir ve kendisi için olumsuz durum oluşturmasından kaçınmak ister. Bankalar borcun ödenmemesine müteakip olarak 54 ncü gününde kişiye tebligat gönderiyor. Bu tebligatta gecikme faiziniz, ihtar ücreti dahil olmak üzere borçluya yansıtılıyor. Bu süre sonunda ödeme yaparsanız yine süreniz tekrar baştan başlar ve zaman kazanmış olabilirsiniz.

İcra Müdürlüklerinden Tebligat

Yasal sürecin başlaması İcra Müdürlükleri yoluyla oluyor. Banka vekili avukatlar icra müdürlüğünde dosya açar. Bu dosya için tebligat masraflarını öder ve masraflarda dahil olmak üzere ödemenin gerçekleşmesi için müdürlük aracılığıyla kişiye tebligat gönderir. Bu tebligatın alınmasından sonra sizlerin 7 günlük süreniz bulunur. Bu süre içinde borç sizin değilse itiraz da bulunabilirsiniz. Fakat borç sizin ise itirazınız ile borcun en az % 25 oranında tazminat ödemeye mahkum edilebilme olaylarının olmasını da hatırlatmak isteriz. Zira bazı borçlular zaman kazanmak için bu borca itiraz edebiliyor.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredide yada kredi kartında ödenmeyen borçlar aynı muameleyi görmektedir. Önceki anlattıklarımızın hepsi kredi kartı borçları içinde geçerli. Borçlarınızın ödenmemesi halinde önce kartınız kullanıma kapatılmaktadır. İki haftalık süre sonrasında ise borcunuz temettüye düşer ve tamamen kapatılırken borcunuzun hepsinin ödenmesi için talepte bulunulur. Üç aylık süre sonrasında ödenmeyen borçlar için yine yasal takip başlatılır ve İcra Müdürlüğünden yine tebligat gelir.

Yasal Takip Başlatıldı Ne Olur?

İcra Müdürlüğü aracılığıyla size gelen tebligat sonrası 7 gün içinde ödemeyi yapmanız gerekir. Bu ödeme yapılmazsa avukatlar icraya haciz işlemi başlatılması için yine icra müdürlüklerine başvurur. Bu başvuru ile kişinin banka hesaplarında bulunan paralar hacize konu oluyor. Yine hesaplarda bulunan döviz ve altın hesaplarına da el konuluyor. Kişinin maaşına haciz konulması ile ilgili yazı çıkabilir. Maaşa haciz konulması ise ¼ oranında kesinti anlamına geliyor. Yani 4 bin lira maaş alan birisinin maaşından 1000 TL aylık haciz kesintisi yapılır. Bu kesinti borcun ödenmesi ve kapanmasına kadar devam eder.

Ödenmeyen banka borçları ile yasal takip başlaması sonrasında kredi yasaklısı konumunda olursunuz ve hiçbir bankacılık hizmetini alamaz hale gelirsiniz. Bu durum en az 5 yıl süre ile devam eder ve bu süre sonrasında bile bankalar size kredi vermekten kaçınır. Onun için iyi adım atılmalıdır.

Banka Borcumu Ödemezsem Hapis Yatar mıyım?

Ödenmeyen banka borçlarından dolayı hapis söz konusu değil. Bu konuda rahat olun. Fakat borcunuzu ödemezseniz ve hacizle sizden bir şey alamazlarsa banka vekili sizden yeni sözleşme talebinde bulunur. Bu sözleşmeyi yapar ve imzalarsanız bu noktadan sonra hapis söz konusu olabilir. Çünkü sözleşme ile borcunuzu ödeyeceğinizi taahhüt ediyorsunuz. Bu taahhüdü yerine getirmezseniz hapis cezası ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Banka Borçlarını Ödemek İçin Ne Yapabilirim?

Öncelikle tüm borçlarınızın muhasebesini yapmanız gerekir. Gelir ve gider muhasebesi önemli. Bu dengeyi iyi kurmalısınız. Daha sonrası ise yapılandırma yapmak mantıklı. Bu durumu bankanıza izah etmelisiniz. Özellikle yasal takip başlamasından önce yapmanız gereken ilk adım bu. Farklı bankalara borçlarınız bulunuyorsa bunu bir bankada toplaman mantıklı adım olabilir. Birden fazla taksit ödemek yerine tüm borçlar için tek taksit ödemek daha avantajlı olur.

Banka Alacağınız Haczedemedi, Hala Borcum Var Diyenler

Banka mevcut alacağınız icraya vermesine rağmen haciz yoluyla alamayabilir. Üzerinize kayıtlı mal varlığı bulunmuyorsa, maaşınız yoksa bunu alacak bir güç bulamaz. Bu nedenle avukatlar yeni sözleşme talebi eder. Bu durumda ödeyemediğiniz borçlarınız varlık yönetim şirketlerine satılıyor. Öyle ki son dönemde bu satışa konu olan mevcut tutar 28,7 milyar liranın üzerinde olduğu yapılan açıklamalardan anlaşılıyor. Bankalar yıllarca elde edemediği alacaklarını bu şirketlere ucuz fiyatlar üzerinden satış yapıyorlar. Bu satış sonrası şirketlerde alacaklarını kişilere ulaşarak talep ediyor. Burada da düşük tutarlar söz konusu edildiğinde ise borç ödenmiş olabiliyor.

Borcum Varlık Yönetim Şirketine Verilmiş mi? Nasıl Öğrenirim

Bankalar uzun süren yasal takip süreci sonrasında tahsilini yapamadığı banka kredi borçlarını ihale ile varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Bu devir işleminde sizin borcunuzda bulunabilir. Bu durumda sorgulama yapmanıza gerek bulunmaz. Onlarca varlık yönetim şirketi bulunur. Bu şirketler devraldıkları alacakları için mutlaka sizinle irtibata geçerler.

Yapılandırma Yaptığım Kredi Borcunu Ödeyemedim. Ne Olur?

Avukatla yada banka ile tekrar yapılandırma kredisi kullanabilirsiniz. Bu durumda taksitlerini de ödemeniz gerekir. Yinede taksitlerinizi ödeyemezseniz tüm borç önceki haline döner ve açıkladığımız hususlar tekerrür eder. Bu durum yine banka ile paylaşılabilir ve banka tekrar bir yapılandırma yapar mı bilinmez fakat teklif edebilirsiniz. Yine borcun ödenmesinde sorun teşkil ediyorsanız yine 90 günlük süreç işler ve haciz işlemleri için ilk adımlar atılmaya başlanır.

Ticari Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Banka borçlarında gerçek kişiler için icra bireyselleşirken ticari krediler için bu durum ticari firmalar bazında gerçekleşir. Ticari kredilerde ödenmeyen ilk doksan günlük sıra önemli. Bu süre içinde ödenmediği zaman yasal takip süreci yine başlatılır. Bu sürecin başlamasını önlemek adına firmalar konkordato başvurusu yapıyor. Bu başvuru ile borçların ödenmesi ertelenebiliyor. Fakat bu erteleme işlemi ve konkordato için ise mahkemeye başvuru yapmanız gerekir.

Ödenmeyen Banka Borçları için muhatabınız bankalardır. Bu durumu mutlaka borçlu olduğunuz bankanız ile görüşmeli ve paylaşmalısınız ki beraber bir ortak karar almalı. Bu karar ile hem sizi rahatlatacak bir sonuç alabilir hem de fazladan masraf ve faiz ödemekten kurtulabilirsiniz.

İpotekli Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar özellikle konut ve taşıt alımlarında ipotekli kredi tahsisi yoluna gidiyor. Bu tür krediler sonrasında borcun ödenmediği noktalarda bankalar ipotekli araç yada taşınmaza el koyuyor. Bu taşınmazı satışa konu eden banka icradan satış yada bankadan satış yapabiliyor. Bu satış ile masraflar, borç, faizi tahsil ediliyor ve kalan kısım olursa bunu borçluya iade ediyor.

Konut kredisi ile almış olduğunuz bir ev ise bu ev satışa konu ediliyor. Satış ise normal fiyatlarının altında gerçekleşebiliyor ki burada borçlunun ciddi kayıpları söz konusu oluyor. Bu nedenle ipotekli kredi borçlarının ödenmesi önem arz edebiliyor.

Konut Kredisi Kaç Ay Ödenmezse İcralık Olur?

Türkiye’de finansal kuruluşlar ile ilgili işlemlerin yürütülmesi BDDK tarafından yönetiliyor. Bu nedenle tüm kredi ürünlerine belli yasal çerçevelerde yürütülmesi zorunlu. Yasal sürecin başlaması, bitirilmesi, süresi bankacılık ürünleri olan konut kredisi, tüketici kredi, taşıt kredisi ve kredi kartı borçlarının hepsinde aynıdır. Burada konut kredisi borcunun ödenmediği 90 günlük süre sonrası yine gerekli idari takip sonrası yasal takip sürecine geçiliyor.


Yorumlar
  1. Metin Kayalar dedi ki:

    Merhabalar. Bankaya taşıt kredisi borcum var. İki ayda bir ödeme yapıyorum fakat aksamış oluyor. Banka aracıma haciz koyabilir mi?

    1. Aydın Turan dedi ki:

      Metin bey borcunuzu ödediğiniz sürece haciz söz konusu değil. 90 gün ödeme yapmazsanız bu zaman yasal takip başlayabilir