Kredi Almanın Yolu

Nüfus Cüzdanı Onaylı (Tastikli) Sureti Nereden Alınır?

17.12.2021
3.070
Nüfus Cüzdanı Onaylı (Tastikli) Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı yeni deyimiyle yeni çipli kimlikler ile ilgili tüm hususlar İçişleri Bakanlığına bağlı olarak il ve ilçe Nüfus Müdürlüklerince yerine getirilmektedir. Burada mevcut eski kimliğinizi değiştirme, kaybolan yeni çipli kimliğinizi yeniden alma gibi hususlar için yine Nüfus daireleri sorumlu. Buralardan başvuru yaparak yeni kimliğinize kavuşabilirsiniz. Türkiye’de bazı kurum ve kuruluşlar yapacakları iş ve işlemler için nüfus cüzdanı fotokopisini alırken bazıları da nüfus cüzdanı onayla sureti istemektedir.

Yeni Kimlik Tasdikli  Sureti Nereden Nasıl Alınır?

Mevcut kimliğinizin tasdikli suretini alabileceğiniz ilk adres muhtarlıklardır. Mahalle ve Köylerde kurulu olan muhtarlıklar vatandaşların isteklerini yerine getirecek olan ilk devlete bağlı birimlerdir. Eski dönemlerde matbu evrakların kalem ile doldurulması, mühür vurulması ve imzalanması ile verilen nüfus cüzdanı sureti günümüzde muhtarlara verilen kullanıcı adı ve şifreler dahilinde internet üzerinden dijital yollarla alınmaktadır. Bu suretin tahsisi kişinin talebi ile olur ve üzerinde bir fotoğraf ta bulunmaktadır.

Günümüzde nüfus cüzdanını tasdikli olarak isteyen kurum ve kuruluş çok olmasa da ihtiyaç halinde temin edilmek üzere mahalle muhtarınıza başvurabilirsiniz. Burada muhtar sizin isteğinizi yerine getirecektir.

Okunmalı : Yeni Kimlik Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır?

Tasdikli Nüfus Cüzdanı Harç Tutarı ( Ücret Ödenir mi)

Mahalle muhtarlarından alacağınız belgeler için harç parası ödemeniz gerekmektedir. Burada bazı muhtarlıklar hakları olsa da vatandaşlardan bu tür masrafın ücreti talep edilmezken bazı muhtarlıklar bunu almaktadır. Mahalle muhtarlarının alacağı belgeler karşılığı harç tutarları her yıl Ocak ay’ında Valilik İl İdare Kurulu Müdürlüğünce alınan onaylar ile belirlenmektedir. Bu onay il bazında gerçekleştiği için her ilde aynı ücret alınmamaktadır. Muhtarlıklar bu onayı muhtarlığın bir duvarına asmak ve vatandaşa duyurmakla yükümlü iken bir çoğu bu durumu atlıyor. Bu durumda ise vatandaş para verdiğinde muhtarı haksız görerek şikayette bulunma yoluna gidiyor.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği E-Devletten

Nüfus cüzdanı tastikli bir suretine ihtiyacınız bulunuyorsa bu hizmeti e-devlet üzerinden de alabiliyorsunuz. Burada daha çok vukuatlı nüfus kayıt örneği alınabiliyor. Bunun için e-devlet şifresi ile giriş yapmanız yeterli oluyor. Bu belgelerin tanzimi eskiden nüfus müdürlüklerinde iken zaman içerisinde e-devlete bağlandı ve nüfus daireleri istek olsa dahi bu belgeyi vermemektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.