Kredi Almanın Yolu

Noterlerde Kredi Kartı İle Ödeme

13.12.2019
345
Noterlerde Kredi Kartı İle Ödeme

Türkiye’de nakit ödeme alan bir kaç kurumsallardan bir tanesi olan Noterler 2020 yılı başı itibariyle artık noter kredi kartı ile ödeme alabilecekler. Türkiye’de kişiler ödemelerin neredeyse tamamını kredi kartı ile yapma aşamasına geldi. Bu durumda alım ve satım işlemleri başta olmak üzere bir çok işlemin onaylandığı Türkiyenin en güvenilir kurumu olan Noterler ödemeleri artık kredi kartıyla alabilecekler.

Noter Kredi Kartı Ödeme Olacak mı?

Yeni yıla az bir zaman kala yapılan yeni duyuru ile öncelikli olarak araç alım ve satım işlemlerine olanak veren Noterler artık kişilerin mevcut ödemelerini nakit yerine kredi kartı ile ödeme işlemine olanak verecek. Uzun süredir tüketicilerin talepleri arasında bulunan bu ödeme arcı Kamu Denetçiliği kurumunca Noterler Birliğine sürekli tavsiye edilen bir husus idi. Bu mecralarda ödeme için bir problem olmaması karşın buna engel tek sebep Bankalardı. Bankalar alacakları komisyon tutarı için karşı çıkmaları. Mevcut ödemeler sonrası Noterler kanunen 15 günde bir vergi dailerine söz konusu tutarları yatırmak zorunda kalıyordu. Bankalar ise bunu 42 güne çıkarıyor ve bu günden önce yapılan ödemelerden komisyon talep ediyordu.

Yeni Noterlikler Yolda, açılıyor…

Sürekli noterlere olan talepte bir artış söz konusu. Bu anlamda önümüzdeki aylarda da 129 yeni noterlik kurulacağı bilgisi var. Öncelikli olarak değerli kağıt bedeli, harç damga bedelleri hakkında yeni çalışmalar söz konusu olabilir. Zira bu anlamda Noterler Birliğinin talepleri arasında bulunuyor.

Noterlerde nakit para alımın dışında kredi kartı ile ödemeler büyük avantaj sağlayabilir. Özellikle sahte para ile ödemelerin önüne geçilmiş olacaktır. Bunun yanında noterde kredi kartı ödeme işlemi tavsiye niteliğinde olsa da önümüzdeki süreçte nasıl bir tavır takınılacağı, ödemelerin nakit yerine buradan kredi kartı yada bankamatik karları ile alınıp alınamayacağı merak konusu oldu.

Nöbetçi Noter Uygulamaları

Geçtiğimiz aylarda nöbetçi noter uygulaması başlaması özellikle ikinci el araç satışlarına yaramış durumda. Zira uygulamanın başlaması ile 500 binden fazla işlemin gerçekleştirildiği haberler arasında. Bu uygulamalardan en fazla olanı ise araç alım satım işlemleri.

Bugüne kadar noter kredi kartı ödeme işleminin açılmamasında en büyük neden bankalar. Bankalar bu duruma yanaşmadıkları için ödemeler nakit üzerinden alınmak zorunda kalınıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.