Kredi Almanın Yolu

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Yürürlükte

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Yürürlükte

Uzun yıllardır özellikle araç alım satımlarında parasını alamayanların yaşadığı mağduriyetler için çeşitli adımlar atılırken en son adım ile noterde güvenli ödeme sistemi Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından tanıtıldı. Bu tanıtım sonrası yurt içindeki tüm Noterler artık güvenli ödeme sistemine geçti.

Noterlerde Güvenli Ödeme

İkinci el araç alım satımlarında satış işlemlerinin noterler aracılığıyla yapılıyor olması imza sonrası aracın satışının gerçekleştirilmesine rağmen parasını alamayan kişilerin mağduriyetleri ile ön plana çıktı. Bu anlamda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için atılan adımlardan birisi Adalet Bakanı Gül tarafından tanıtılırken yeni ödeme sistemine yurt içinde geçildi.

Noterler güvenli ödeme sistemi için açılan emanet hesabında paranın alınması ile satışın gerçekleştirilmesi neticesinde paranın hak eden kişiye aktarılması ile alınan sistem tüketicilerin faydasına yarayacak bir hizmet. Bu anlamda binlerce kişi satışı yapmasına rağmen parasını alamadığı için mağdur ediliyordu.

Noter Güvenli Ödeme Nasıl İşliyor?

Sistemin ilerlemesi için öncelikli olarak aracın bedeli emanet hesabına yatırılması gerekiyor. Bu yatırım sonrasında noter işlemlerine başlanılıyor. Burada noter işlemlerinin tamamlanması neticesinde parayı almaya hak kazanan kişinin hesabına emanet hesabından para aktarılıyor. Bu sayede satış öncesi kişinin parası güvene alınıyor ve Noter Güvenli Ödeme Sistemi işlemiş oluyor.

Yapılan tüm işlemlerde alıcı ve satıcı anlık olarak SMS ile bilgilendiriliyor. Noter işlemi sırasında sorun çıkması halinde ve alıcı ile satıcının anlaşamaması gibi durumlarda ise satış işlemi gerçekleştirilmeden iptal edilebiliyor. Bu sayede alıcı taraf yatırmış olduğu parasını iade alabiliyor.

Yeni geliştirilen noterlerde güvenli ödeme sistemi sayesinde dolandırıcılığın önüne geçileceği kesin. Bu anlamda yapılan alım ve satımlar daha güvenle yapılacaktır. Nitekim nakit paraların taşınması, bu paraların tutarlarının yüksekliği ile mağduriyetlerin artması vatandaşlar ve tüketiciler arasında sorun teşkil ediyor.

Güvenli ödeme sistemine ayrıca araçların vergi, resim ve haç tutarlarının da ödeniyor olarak eklenmesi tüketiciye ayrı bir kolaylık getiriyor. Burada vergi bulunan aracın ödemesinin yapılmadan satışı söz konusu değil. Ancak borcu olan araçların bu sistem sayesinde ödemesi yapılması da ayrıca vergi kaybının önüne geçecek.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.