Kredi Almanın Yolu

Neden Altına Yatırım Yapmalı? Altına Yatırım Yapılmalı mı?

22.12.2020
453
Neden Altına Yatırım Yapmalı? Altına Yatırım Yapılmalı mı?

Yatırımcıların bir çoğu küçük büyük bütün varlığını zaman zaman altın alımı yaparak değerlendirme yoluna gidiyor. Binlerce yıl öncesinden bu yana en iyi yatırım aracı, en iyi liman olarak dikte edilen altın zaman içerisinde değerini koruyan en önemli emtia. Bu nedenle tercihler içerisinde ilk sıralarda kendisine yer buluyor. Bu anlamda altına yatırım yapmalı mı? Neden Altına Yatırım Yapmalı? Yatırımlık altın nereden alınır? Altını alırken nelere dikkat edeceğiz? bu konular da önem arz ediyor.

Altına Yatırım Yapılmalı mı?

Zaman içerisinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki uzun vadelerde altın yatırımcısına daima kazandırıyor. Bu anlamda binlerce yıldır en çok tercih edileni. Bunun yanında Türkiye’de insanların altını seviyor olması da altına olan güveni gösteriyor. Burada kişiler çocuklarına birikim olması amacıyla her fırsatta küçük altın almaya yönlendiriyor. Nitekim zaman içerisine alınacak olan ev, araba yada iş yeri açılmalarında da bu tür birikimlerin bozdurulup Türk Lirasına çevrildiği de bir gerçek.

Okunmalı : En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Türkiye’de Kuyumcu Sektörü

Yapılan istatistiki araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de yaklaşık 40 bin kuyumcu bulunuyor. Bunun yanında da 35 bin altın satışı yapan ticari işletmenin ve bu altınların işlenmesi, hediyelik eşya haline getirilmesi gibi hizmetleri bünyesinde barındıran 6 bin kuyumcu atölyesinin bulunduğunu da ayrıca belirtmek gerekiyor. Ülkenin en önemli şehirlerinden irisi olan İstanbul’da sadece 10 bin kuyumculun olması bile önemli bir istatistiki rakam. Bu denli önemli bir sektör oluşturan kuyumculuk sektörünün genişlemesinde tüketicinin tercihlerinde ilk sıralarda yer alıyor olması muhtemel.

Kapalı Çarşı Kuyumcu Kente Kaydı

İstabul’da kapalı çarşının önemini bilmeyen yoktur. Buradaki kuyumcuların altın alım satımı ile Türkiye de önemli bir paya sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat zaman içerisinde kapalı çarşıdaki kuyumcu sektörü yeni açılan ve önemli bir yer edinen kuyumcu kente doğru kaydı. Burada da önemli bir yer edinen kuyumcu sektörü ülke ekonomisinde altının fiyatına yön veriyor diyebiliriz.

Neden Altına Yatırım Yapılmalı?

Yapılan son açıklamalar gösteriyor ki Türkiye’de son 9 ay içerisinde altın mevduat hesaplarında artış olduğu. Bu anlamda bu süre içerisinde 24 milyar lira artış sağlayan altın mevduatının güncel rakamları ise 64 milyon civarlarında. Bu durum gösteriyor ki kişilerin altına önem verdiği ve altına yatırım yapıldığı. Yani nede altına yatırım yapmalı sorusunun cevabı aslında bu cevabın içinde de yatıyor. Kişiler binlerce yıldır yatırımını küçükte olsa altına yapıyor. Zira uzun vadelerde kişilerin parası değer kaybediyor olsa da bu kayıptan altın etkilenmiyor.

Okunmalı : Önümüzdeki Süreçte Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Altın alımında batı genel olarak mücevher türü altın alımına kayarken doğuda ise durum 22 ayar altın ile değişiyor. Burada doğu daha çok ayara önem verdiğini gösteriyor. Eğer yatırım yapılmak isteniyorsa burada kuyuculardan küçük, ata, gram altın gibi alımlar yapılıyor. Bu anlamda alınan altının patenti önemli. Çünkü 22 ayar olarak satışa konu edilen altınlar 18 ayar olarak çıkabiliyor. Bu durumda alınan altının etiketi ve patenti öne çıkıyor. Düşük ayarlı alınan altınlar zaman içerisinde kararabiliyor. Bu kararmanın giderilmesi için bir kuyumcudan yardım alınabilir. Parlatma ile yapılan bu işlem ile mevcut altının gramında da eksilme söz konusu olmuyor.

Altın Satışında Hesaplama

Altın satışında kuyucu sektörü alım esnasında hemen hesap makinesi ile hesaplama yapıyor. Bu hesaplama ile altın tartılıyor, güncel maliyeti çıkarılıyor ve bunun üzerine ise % 3-5 civarlarında kar marjı uygulanarak satışa konu ediliyor. Burada dışarıdan bakıldığında altın satışlarında önemli kazançların elde edildiğinden yana. Fakat kuyumcu sektörü bir bilezik ile yaklaşık 100 lira civarlarında kazanç sağlıyor. Bu kazancın artması için yüklü altın satışlarının yapılması gerekiyor.

Altına Yatırım Yapılmalı mı? bu size kalmış bir durum. Burada makalemiz  yatırım tavsiyesi barındırmaz. Yapılacak yatırımlar ile sonuçları yatırımcısının sorumluluğu altındadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.