Kredi Almanın Yolu

Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartını Para Çekmeye Açtırma

01.03.2020
4.465
Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartını Para Çekmeye Açtırma

Kullanmakta olduğumuz kredi kartı bazı durumlarda nakit çekime kapatılmaktadır. Bu kapatılmanın en büyük etkeni ise kart kullanıcısı olan bizleriz. Burada kartımızı kullanırken bazı etkenleri aşarak, yapmamamız gereken alışkanlıklar neticesinde kredi kartımız nakit çekime kapatılmıştır. Burada nakit çekime kapatılan kredi kartını açtırma işlemi öyle hemen istediğiniz gibi olmayabilir. Öncelikli sorumuz şu olmalı. Neden Kartım Nakit Avans Çekimine Kapatıldı?

Kısaca : Cari yıl içerisinde kredi kartınızın ekstresinde belirtilen dönem borcunuzun yarısını üç defa ve daha fazla ödemeyen kişilerin kartları nakit çekime kapatılmaktadır. Kapatılan bu kartlardan nakit çekim yapabilmeniz için ise tüm borcunuzu kapatmanız gerekiyor.

Kredi Kartı Nakit Avans Çekme Neden Kapatılır?

Kredi kartı tahsisi yapılırken sizin geliriniz üzerinden limitler belirleniyor olsa da bu limit belirleme işlemi sizin gelirinizin katları üzerinde oluyor. Bu limitler ise kullanıcıları bazen harcama yapmaya tetikleyebiliyor. Bu nedenle yapmamanız gereken harcamalar sonrası gelirinizin üstünde gelen borç kapatılamıyor. Bu durum zaman içerisinde asgari tutarı ödeyememe durumuna kadar gidebiliyor. Size verilen kredi kartının limiti sizin talebinizle düşük tutarlarda olabilir. Fakat zaman içerisinde oluşan ekonomik durum, yapılması gereken harcamalar gibi nedenler limit yetersizliğine neden oluyor ve limitinizi hem siz yükseltmek istiyorsunuz hem bankalar. Burada yüksek limitler düşük gelirlerinize ters orantılı olması sonrasında ödeme zorlukları baş gösteriyor. Çünkü bir çok tüketici kredi kartı kullanma alışkanlıklarını hâlâ çözebilmiş değil.

Asgari Tutar Sadece Harcamalarda Kullanıma Açıyor

Yaptığımız harcamalar sonrası asgari tutarın ödenmesi neticesinde kalan borç bir sonraki aya devreder. Bu devir sonrası bir sonraki asgari tutarınız daha yüksek oranlara ulaşır. Bir sonraki ay yine aynı şeyler derken ödeme noktası çoktan aşılmış duruma gelebiliyor. Bu durum sizin kartınızın kapatılmasına neden olacak ilk adım olarak karşımıza çıkıyor. Asgari tutarı ödemediğiniz zaman kartınız kullanıma kapatılıyor. Burada ödeme yaparsanız kartınız kullanıma açılmış oluyor.

Kartın Kullanıma Kapatılmasındaki Hukuki Zemin

Kredi kartlarının tahsisi ve kullanımı ile hukuki çözüm süreçlerini belirleyen kanuni maddeler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK) belirleniyor. Bu nedenle kart kullanımları için son yapılan güncelleme ile kartınızın ekstresinde belirtilen borcunuzun yarısının altında ödeme yaptığınız zaman nakit çekime kapatılma için ilk adım atılmış oluyor. Bu durumu alışkanlık eder ve ikinci daha sonra da üçüncü kez gerçekleştirmiş olduğunuzda kartınız nakit çekime kapatılmış oluyor..

Kredi kartından nakit çekim işlemi nakit avans olarak nitelendiriliyor. Fakat bu durum aslında nakit alabildiğiniz kredi türüdür.Yani kartınızın limiti doğrultusunda nakit para çekimi çok cazip olmayan, faizi yüksek ve masrafı ile daha çok ödeme yapmak zorunda olduğunuz kredidir. Bunun en iyi tarafı 7-24 istediğiniz zaman nakit para çekebiliyor olmanızdır. Fakat bu para çekiminin tüketici kredi faizleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek faizlere neden olduğunu ayrıca belirtmek gerekir. Buradan sonra tüketici para çekimi yapamadığı zaman asgari tutarı ödediğini neden para çekimi yapamadığınız sorguluyor. Fakat asgari tutarla ilgisi olmayan bir bankacılık işlemi. Çünkü borcunuzun yarısını ödeme yapmanız gerekiyor. Bu durumu atladığınızda da nakit çekime kapatılmış oluyor. Eğer burada asgari tutarı öderseniz kartınız sadece harcamalara açılmış oluyor.

Kredi kartı ödemeleri ile ilgili husus BDDK tarafından 2010 yılında tekrar ele alındı. Yarısını bir kez ödemeyen kişilere kapatılan işlem bu durumda yılda üç kez ödemeyenler için geçerli kılındı. Sizlerde kullanıcı olarak yıl içerisinde üç kez borcunuzun yarısından azını ödeme yapmanız halinde kartınız nakit çekime kapatıldığı gibi bankalar kart borcunuzun tamamının ödenmesini de talep edebiliyor.

Kartın Nakit Çekime Tekrar Açılması

Mücbir sebepler nedeniyle kartınız kullanıma kapandı. Tekrar açılması için ise kart ekstrenizin son ödeme tarihinde mevcut bütün borçlarınızın tamamının kapatılması gerekecektir. Yani örneğin x  ayında yaptığınız harcamalar ve taksit ödemeleri de dahil olmak üzere tüm borç yekünü ekstrenin belirtildiği son ödeme günü kapatılması gerekir. Burada borcunuzun kapatılması neticesinde anında kartınız kullanıma açılır ve nakit çekim yapabilirsiniz.

Açılan Kartımdan Ne Kadar Nakit Avans Çekebilirim?

Kapatılan ve borcunuzu ödemenizin ardından açılan kredi kartınız üzerinden nakit çekim yani kredi çekimi yapmanın mümkün oluyor. Burada çekim yapabilmeniz için kartınız da limit olması gerekir. Borcu ödediğinize göre limitiniz de açılmıştır. Yani kartınızdan harcama yapabileceğiniz tutar kadar nakit çekim imkanları bulunabiliyor. Fakat bankalar arasında bu değişiklik gösterebiliyor. Mesela Ziraat Bankası Bankkart Combo sahibiyseniz ve 1200 TL limitiniz varsa buradan maksimum 1000 TL nakit çekim limitiniz oluyor. İş Bankası ise size 3 bin liraya kadar çekim izni veriyor. Garanti Bankasının çekim limiti 4 bin lira. Fakat bu çekimler için karşınızı bir engel daha çıkıyor. O da ATM çekim limitleri oluyor. Her bankanın ATM çekim limiti farklı olsa da genel limit oranları 1500 TL oluyor. Bu limitin üzerinde çekim için ayrıca masraf ödemesi yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bankalar arasında değişen rakamlar karşınıza çıkıyor olsa da Ziraat Bankası ATM Para Çekme ve Yatırma Limitleri başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Nakit çekim avansınız limit üzerinde ise yapmanız gereken banka şubesinden almak olabilir. Banka şubesinden alacağınız avans tutarının hepsini çekersiniz ve ayrıca limit üstü masrafı ödemek zorunda kalmazsınız.

Tüketici Kredisi mi, Kredi Kartından Nakit Avans mı?

Kredi kartından nakit çekim yani avans çekimlerinin geri ödeme vadeleri 3 ile 12 ay arasında sınırlı. Daha uzun vadede avans çekemiyorsunuz. Bu çekim için ise güncel olarak ödeyeceğiniz faiz oranı 2,25. Bankalar arasında değişiklik gösteriyor olsa da, şu günlerde yüksek seviyelerde hareket eden tüketici kredisi faiz oranları Ziraat Bankası tarafından 1,53 ile verilebiliyor. Bu oran ile karşılaştırıldığında karttan taksitli nakit avans çok daha faiz tutarına neden oluyor.

Nakit Çekim Avansına Nasıl Başvurulur?

Kartınızdan nakit çekim yapmak istiyorsanız bunun en kolay yolu ATM’ler. Buradan başvuru yapar ve anında paranızı çekebilirsiniz. Fakat kişilerin en çok kullandığı hususlardan bir tanesi de internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları oldu. Buralardan da başvuru yapmanız halinde paranız çekim haline gelir. Fakat limitler üstünde bir çekim yapmanız gerekiyorsa en doğrusu banka şubeleri. Banka şubesinden yapacağınız bir kaç dakikalık işlem sonrası nakit çekiminizi yapabiliyorsunuz.

Nakit Çekim İçin Ekstre Erteleme Yapabilir miyim?

Bankalar kendi bünyelerinde kart kullanımları için harcama öteleme yada ekstre erteleme bazı bankalar için ise ekstre atlat hizmeti verebiliyor. Fakat bu hizmet tamamen yapmış olduğunuz harcama tutarlarının ödemeleri için geçerli. Kartınızdan nakit avans çekimi yapmışsanız ve bu çekimin vadesi gelmişse bunu erteleme imkanınız bulunmuyor. Bu erteleme işlemi için yapabileceğiniz tek alternatif işlem kredi kartı yapılandırma oluyor. Kredi kartının yapılandırılması işlemi bankaların çok hoşuna giden bir işlem değil. Bu nedenle başvurunuzun red olması pek ihtimal. Fakat kredi notu münasebetiyle bankaların sevdiği müşteri tiplerinden biriyseniz, geliriniz varsa yada özellikle memur çalışansanız  banka sizin taleplerinizi geri çevirmekten kaçınabilir. Ekstrenizi erteleyebilmeniz için ise başvuru yapabileceğiniz en iyi mecra internet bankacılığı. Burada yapacağınız başvuru ve onay için peşin faiz ödemesi yapacağınızdan bu avans tutarının da limitiniz dahilinde olması gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.