Kredi Almanın Yolu

2021 Temmuz MTV internetten Ödeme Kredi Kartına Kaç Taksit

30.06.2020
3.788
2021 Temmuz MTV internetten Ödeme Kredi Kartına Kaç Taksit

Motorlu Taşıtlar Vergileri yılın iki bölümünde iki eşit taksit ile alınırken bu ücretin ödenmesinde bankaların kredi kartı kampanyaları önemli bir etken. Nitekim insanlar küçük tutarlarda da olsa MTV kredi kartına kaç taksit sorusunu soruyor. Burada amaç bölerek ödeyebilme gücünü elde etmek. Bankalar kampanyalarını henüz duyurmasa da bu her yıl olan bir gelenek haline geldi. Ödeme tarihi gelince duyurulan kampanyalar ile sahibi olduğunuz kredi kartından internetten MTV ödemeleri hakkında ayrıntılara yer vermek istedik. Öncelikle 2020 yılında ne kadar ödeyeceğiz bunlara bir bakalım.

2020 Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar Ödeyeceğiz?

  • 0-1300 cc motor araçlarda 1-3 yaş için 1,055 Lira, 4-6 Yaş için 735 Lira.
  • 1301-1600 cc motor araçlarda 1-3 yaş için 1.837 Lira 4-6 Yaş için 1377 Lira.
  • 1601-1800 cc motor araçlarda 1-3 yaş için 3.245 Lira, 4-6 yaş için 2.534 Lira
  • 1801-2000 cc motor araçlarda 1-3 yaş için 5.112 Lira, 4-6 yaş için 3.936 Lira.
  • 2001-2055 cc motor araçlarda 1-3 yaş için 7.666 Lira, 4-6 yaş için 5.566 Lira olarak ödeme yapılması gerecek.

Bankaların MTV Kampanyaları ve Ödeme Taksitleri

Bankalar yaptıkları MTV ödeme kampanyaları dahilinde belli bir limit koyarak 2 yada 3 taksitle araç vergisini ödeme imkanı veriyor. Bunun yanında araç ile ilgili bazı indirimli ayrıntılar olsa da; indirimli tutarları nedeniyle bile tüketicinin uzak kaldığı hususlardan oluyor. Bu anlamda bankalar, kredi kartları ve MTV ödeme taksitleri şu şekilde;

Aracın özelliğine ve kullanım şartlarına göre değişiklik gösteriyor olsa da; 2020 yılı Ocak ay’ı itibariyle ödememiz gereken araç vergileri şu şekilde;

MTV Ödemesini Nereye Yapacağım?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme yollarının birden fazla olduğunu bilmeyen yoktur. Bunu ödemek için internet bankacılığı, banka şubeleri, PTT şubeleri, vergi daireleri, bankamatikler, telefon bankacılığı gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat yıllardır gelenek haline gelen ve ödeme yolu kredi kartı ile ödemedir. Bunun için interaktif vergi dairesine girdikten sonra MTV ve Trafik Cezası Ödeme menüsü ile devam ediyorsunuz. Açılan yerden araç sahibinin TC ya da vergi numarasını, araç plakasını, özel plaka olup olmadığını seçtikten sonra güvenlik kodunu giriyorsunuz ve sorgula ile çıkan sayfadan ödeme yolunu seçiyorsunuz. Burada ödeme yaparken kredi kartı bilgileriniz isteniyor ve sistem bankanıza yönlendiriyor. 3D güvenlik adımıyla ödemenizi yapıyorsunuz. Burada bankalar kampanya yapıyor olsa da siz peşin ödeme yapıyorsunuz. Yani taksitlendirme husus burada görünmüyor. Banka sizin durumunuza göre taksitlendirmeyi kendisi yaparak bunu kartınıza yansıtıyor.

MTV Kredi Kartıyla İki Kez Ödenirse Ne yapmalı? Ödenir mi?

Araç vergilerinin ödenmesinde vergi dairesinin sistemine kaydı günler ve haftalar alabiliyordu. Fakat günümüzde durum böyle değil. Ödeme yapılması ile araç vergisinin borcunun düşmesi de aynı anda oluyor. Zira vergi dairesine bağlı olarak interaktif vergi dairesinden ödemeler mükerer olması mümkün değil. Fakat ola ki bankalarda ya da vergi dairelerinde oluşan sorun nedeniyle sisteme yansımaması halinde iki kez ödemesi yapılması muhtemel. Bu gibi durumlarda ilgili vergi dairesine giderek yapmış olduğunuz mükerrer ödemeyi geri alabiliyorsunuz. Fakat burada yaptığnıız ödemelere dair dayanak belgelerinizin de elinizde olması gerekir. Zira trafik cezası ödemelerinde şu an internetten ödeseniz dahi sistemde borcunuz kalabiliyor.

Puan ve Chip Paralarla MTV Ödenir mi?

Kredi kartınıza tanımlanmış olan para puanlar harcamalar neticesinde kazanmış olduğunuz tutarlardır. Bu tutarları yaptığınız harcamalar için kullanabilme özgürlüğüne sahipsiniz. Fakat bu kazandığınız para puan ile söz konusu araç vergilerinin ödenmesi mümkün değil.

Enpara MTV Kampanyası 6 Taksite Kadar

Enpara araç vergilerinin ödenmesinde bir kampanyası bulunmasa da genel olarak harcamalarda taksitlendirmeler yapıyor. Harcama sonrası akaryakıt, giyim ev gıda gibi harcamalar dışındaki ödemelerinizi faizsiz taksitlendirme imkanı veren Enpara en popüler ödeme araçları arasında. Nitekim geçtiğimiz dönem vergi miktarını güncel olarak ödemeniz halinde 6 taksite kadar bölebiliyorsunuz ve burada faiz ödemesi söz konusu değil. Bu nedenle MTV ödemelerinde ilk etapta Enpara kredi kartı kullanımı uygun olabilir.

QNB Finansbank MTV Kampanyası 2 Taksit

Ortağı konumundaki Enpara kredi kartında taksitlendirme olmasına rağmen aynı durum QNB Finanbank Kredi kartı için geçerli değil. Burada ödeme yapmanız Halide banka sizin MTV borcunuzu iki taksite bölebilir.

Akbank Axess MTV Ödeme 2 Taksit

Axess kart sahipleri geçtiğimiz dönem MTV ödemesini iki taksitle yapabildi. Burada ödemeleri Akbank direkt ara yüzüyle yapabiliyorsunuz. Ödeme esnasında banka hesabı yada kredi kartı seçimi de söz konusu. Buradan yapacağınız ödemelerde taksit sayısını görüyorsunuz. Fakat interaktif vergi dairesinden ödeme yapmanız halinde peşin olarak kesiliyor ve banka sonradan taksitlendirme yapıyor.

Garanti Bankası Bonus MTV Kampanyası 2 Taksit

Önceki yıl MTV ödemelerinde Bonus kredi kartı iki taksitle yapıldı. Bu yıl yapılan bir açıklama henüz olmasa da yine aynı şartlarda 2020 yılı vergi ödemelerin iki taksitle yapılacağı beklentisi mevcut. Ödemeleri GarantiPay ile yaparsanız taksit sayısı üç olabilir. Bunun yanında geçtiğmiz yıl Hepsiburada sitesinden alışverişler de 30 lira indirim söz konusu olmuştu.

İş Bankası Maksimum MTV Ödemesi 3 Taksit

İş Bankası 200 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit imkanı vermişti. Bu yıl aynı imkanlar çerçevesinde Gib.gov.tr adresinden yapılan ödemelere taksitlendirme yapabilir. İşCEp ile yapılan ödemeler için durum farklı olabilirken aynı zamanda ticari kredi kartı sahipleri de taksitle mtv ödemesini yapabilirler.

Yapı Kredi World Card MTV Ödemesi 3 Taksit

World Card sahipleri Yapı Kredi internet bankacılığı yada vergi dairesi üzerinden MTV kredi kartı ile ödeme yapabiliyor. Bu anlamda yapılan ödemeler için taksit söz konusu olmasa da ödeme vadesi süresince yapılan kampanya ile üç taksitle yapılması beklentiler arasında bulunuyor.

Ziraat Combo Kredi Kartı MTV Ödemesi 2 Taksit

Ziraat Bankası müşterileri ödemelerin bankkart combo ile yapabilirler. Bunun için geçtiğimiz yıl 100 lira limit bulunuyordu. Bu limitin altına taksit söz konusu olmazken üstü için ise iki taksitle ödeme imkanları getirildi.

TEB Bonus MTV Kampanyası 2 Taksitle

Türkiye Ekonomi Bankası müşterileri sahibi oldukları TEB Bonus ile ödeme yapmaları halinde söz konusu vergilerini iki eşit taksitle ödeyebiliyor. Geçtiğimiz yıl bu işlem için bilgi mesajı isteyen banka bu yıl da yanı şartlarda taksitlendirme yapabilir. Taksit işlemi için MTV yazıp 4616 ya mesaj gönderiyorsunuz.

Vakıfbank World Kart İle MTV Ödemesi 2 Taksit

Banka Ocak ay’ı boyunca yapılacak MTV ödemelerinde Vakıfbank World Card Kullanılması halinde iki taksitle ödeme kolaylığı sağlıyor. İsterseniz peşin ödeme de yapabiliyorsunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.