Kredi Almanın Yolu

Mortgage Konut Kredisi Nedir? (Mortgage mi Konut Kredisi mi?)

29.02.2020
543
Mortgage Konut Kredisi Nedir? (Mortgage mi Konut Kredisi mi?)

İpotek kelimesinin üretimi ile yabancı ülkelerden ülkemize uyarlanan Mortgage uzun vadelerde almış olduğunuz evin üzerine ipotek konularak alınan konut kredisinin Türkçe’sidir. Ülkemizde henüz uzun vade anlayışı 10 yıl ile sınırlı. Bu durum bazı bankalar üzerinde 15 yıla çıkarılmış olsa da uzun vadelerde ödeyeceğiniz faiz tutarları yüzünden daha kısa vadelerde kredi alımı için çaba sarf ediliyor. Yabancı ülkelerde belirtilen mortgage kredisinin vadesi otuz yılları bulabiliyor. Bu süre neredeyse bir kişinin yaşamının geri kalan kısmını kredi ödeyeceği anlamına geliyor.

Son Yıllarda En Sık Yöntem Mortgage

Mortgage kredisi ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin sıklıkla başvurmakta oldukları bir yöntem. Uzun vadeli konut kredisi olarak nitelendirilen Mortgage; mevcut kredi türlerinden; sahip olunmak istenilen malın, kredi sırasında teminat olarak gösterilmesi ile farklılık gösteriyor. Bu sebeple kullanıcıların hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olmadan, gözü kapalı bir şekilde başvurmamaları gereken bir kredi seçeneğidir.

Mortgage Sisteminin İşleyişi

Konut Kredileri uzun vadeli olur. Bun anlamda Mortagage; en uzun konut kredisinin tanımı konumunda. Alacağınız kredinin geri ödenme sürecini, mevcut diğer kredilere oranla çok daha uzun vadelere bölen bir kredi türüdür. Bölünen uzun vadelerdeki krediler için teminat talep edilir. Bu teminatın adresi ise alınacak konut dolayısıyla gayrimenkuldür. Biraz daha sonuç odaklı açıklamak gerekirse; satın alacağınız malı önceden ipotek ettirerek kredi talebinde bulunmak olarak tanımlandırabiliriz.

Bu doğrultuda; çekmiş olduğunuz kredi tutarı geri ödeme süreci belirlenmiş olan tarih ile sonlana dek; kredi temin ettiğiniz bankaveya finansal kurum satın almış olduğunuz mülk üzerinde hak ve karar sahibidir. Ödeme süreci içerisinde herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında bu hakkı temin edebilme yetkisine sahiptir. Mevcut kredi borcu tamamen ödenip, geri ödeme süreci sonlandırıldığında evin hükmü adına tek yetkili ve hak sahibi siz olursunuz.

Mortgage Başvurusundan Önce Üzerinde Durulması Gereken Noktalar

Mortagage kredisinin geri ödeme vadesi ortalama olarak 5 ila 10 sene arasındadır. Bankalar arasında vadelendirme seçenekleri farklılık gösterebileceği gibi; faiz oranları da değişim göstermektedir. Bu farklılıklar özellikle son dönemdeki artan faiz oranları ile dalgalanan bir istatistikler eşliğinde ciddi artışlara neden oldu. Bu artışlardan ve dalgalanmalardan en az oranda etkilenmek için piyasadaki mortgage kredileri ve faizlerindeki oranlar iyi araştırılmalı ve sizin kendi muhasebinize en uygun olanı seçilmelidir. Konut Kredisi vadesinde 30 yıl ile en uzun hizmet veren kuruluş şu an Şeker Finans olarak Şekerbank’tır.

Üzerinde durulması ve bilinmesi gereken nokta; Mortgage diğer kredi türlerinden teminat noktasıyla büyük bir farklılık göstermektedir. Atmakta olduğunuz adımlarda bunu dikkate almanız geleceğe yönelik plandırmalarınızın sonuçlarını olumlu kılacaktır.

Mortgage Kredisinde Önemli Bir İpucu

Kentsel dönüşüm temelli olarak oldukça büyük bir ivme kazanan inşaat sektörü pek çok konut projesini meydana getirmiştir.  Satın alacağınız gayrimenkul; projeyi sürdürmekte olan inşaat firmasının ilk projesi ise; çok yüksek bir ihtimal ile firmanın Mortgage konusunda anlaşma sağlamış olduğu bir kurum mevcuttur. Mortgage başvurusunda firmanın anlaşmalı olduğu kurum ile öncelikli olarak görüşürseniz; ödeme yapılandırılması anlamında pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Mortgage mi Konut Kredisi mi?

Ev alımı talebinde olan kişilerin sorularından birisi olan mortgage mi konut kredisi mi sorusunun cevabı farklı bir husus değil. İkisi de aynı şey olduğu için sizin kafanızda bir sorun teşkil etmesin. Zira bankadan ev alımı için yapacağınız başvurunun adı konut kredisidir. Yabancı ülkelerden ülkemize uyarlanan bu kredi türünün aynı dillerde telaffuzunun karşısı ev kredisidir. Bu durumu fırsat bilen bankalar mortgage ismi altında bir ürün sunuyor olsa da mantığı ev kredisidir.

Konut Kredisi En Uygun Nerede?

Bu sorunun cevabı sürekli değişiklik kazanan bir durum. Zira alacağınız evi bulduğunuz zamanda farklı bankalar olabilir. Fakat genel itibari ile bakıldığında Türkiye’de konut kredilerinde en uygun faizi devlet bankalarının öncüsü olan Ziraat Bankası veriyor. Vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık vermek adına sürekli kampanya yapan banka bu anlamda faiz indirdiğini açıklayan ve yeni kampanyalar düzenleyen bir banka rolünü çoktan kaptı. Özellikle anlaşmalı konut projeleri üzerinden bir çok alanda 0,98 oranları ile dikkatleri çeken Ziraat Bankasında güncel konut kredisi faizleri 1,28 üzerinden veriliyor. Bu faiz oranı 10 ay içinde aynı, 120 ay içinde aynı şartlarda sunuluyor.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Hesaplama

Banka talep olması halinde şartları taşıyan müşterilerine 1,28 faiz oranı ile kredi tahsisi sağlıyor. Alacağınız kredi oranı ve vadesi sizin ödemenizi ve faiz tutarını direk ilgilendiriyor. Bu anlamda alacağınız tutalar farklı olsa da 100 bin lira konut kredisi kullanımında karşınızı çıkacak ödeme tutarları şu şekilde oluyor.

  • 120*1.635 = 196.200
  • 60*2.397= 143.820
  • 36*3.484= 424

Ziraat Bankasından 100 bin lira konut kredisini 12 ay vade ile çekmek isterseniz burada banka size bu tahsisi sağlamıyor. Bu da alım limiti yüksek ve vadesi ise düşük olduğundan kaynaklanıyor.

0,98 İle Konut Kredisi Hesaplama

0,98 oranı ile faiz henüz söz konusu değil. Fakat anlaşmalı projeler üzerinden böyle bir imkandan bahsetmiştik. Bu nedenle yine 100 bin lira üzerinden örnek bir hesaplama ile size bilgi vermek gerekirse burada 120 ay yanı on yıl boyunca 1.420 Lira ödemeniz halinde ev sahibi olabiliyorsunuz. Toplam ödeyeceğiniz tutar ise 170 bin 504 Lira oluyor. Ziraat Bankasının 1,28 oranı ile Faizleri karşılaştırdığımız zaman aylık 215 lira daha az ödemiş oluyorsunuz. Toplamda da bu tutar 25 bin 696 TL. Bu nedenle düşük faizlerden konut kredisi alımının yapılması çok mantıklı olacaktır.

Ev Alımında Faizsiz Alternatifler

Konut kredisi dışında ev sahibi olabileceğiniz farklı alternatiflerde mevcut. Bu alternatifler arasında katılım bankaları olsa da faiz yerine kar payı adı altında para tahsisi yapıyorlar. Bu durumda yine cebinizden fazla para çıkmış oluyor. Evlerin bedellerinin de yüksekliği söz konusu olduğunda dar gelirli kişilerin ev almaları neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Bu nedenle ülkede insanlar farklı yollara başvurmaktan kaçınmıyor. Son zamanlarda reklamlarına sıklıkla tanık olduğumuz bir husus da Emin Evim, Bir evim gibi kurulan firmalar ile toplu gruplar halinde daha düşük taksitle faizsiz ev alma durumu oldu. İlk etapda kulağa çok uzan gelen bu sistem ile ev sahibi olan binlerce kişiden de bahsetmek doğru olacak. Elbette her sistemde olduğu gibi bu sistemde de şikayetler söz konusu ama bu ve buna benzer şikayetlerde konut kredileri ve kar payları karşılığı alınan krediler için de geçerli oluyor. Yinede tüketici olarak insanların araştırması ve bilinçlenmesi önemli. Çünkü hangi alımın kime nasıl bir avantaj sağlayacağı, ne kadar az faizle ev sahibi olacağı tartışılır bir durum. Bu nedenle Emin Evim ve Banka Kredisi ile ev alma karşılaştırması başlıklı yazımız tamda bu konuda düşünenler için biçilmiş kaftan. Emin Evim ile Birevim aynı mantıklarla kişilere ev ve taşıt sahibi yapma amacıyla kurulmuş bir sistem.  Bu sistem içerisinde toplanan kişiler belli rakamlar çerçevesinde aylık para ödemesi gerçekleştirerek Noter kurası ile belli dönemlerde ev sahibi oluyor. Yine burada da peşinat söz konusu.

Sorularınızı bekliyoruz…


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.