Kredi Almanın Yolu

Mikrobiyalit Nedir, Nerelerde Nasıl Olur?

18.08.2020
285
Mikrobiyalit Nedir, Nerelerde Nasıl Olur?

Her ne kadar uzak olsanız da medya sayesinde Van Gölünde çıkan mikrobiyalitleri duymuşsunuzdur. Haberlere konu olunca merak edilen mikrobiyolit süresi ile 70 bin yıllık ve üzeri olduğu duyulunca herkesin ortak sorusu nedir mikrobiyolit oluyor.

Mikrobiyalit Nedir?

İçindekiler

23 metrenin üzerindeki uzunluğu ile binlerce yıldır var olan mikrobiyolitler haberlere  konu olunca nedir sorusunu beraberinde getirdi. Göl tabanlarındaki çatlaklıklarda oluşan bu yapı sayesinde kalsiyumla birleşiyor. Sudaki karbonatlar, kalsiyum ile birleşimi sonrasında kalker oluşuyor. Bu kalkerler beraberide silikat oluşturuyor ve oluşan silikatlarda katman katman birikerek mikrobiyalitleri oluşturuyor.

En Büyüğü Van Gölünde

Van Gölüne sınırı olan bölgelerde tesadüfen bulunan mikrobiyolitler son dönemde Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde dronla görüntü alınırken tesadüfen bulundu. Güncel olarak Denizcilik Okulu öğretim görevlilerini bir hayli heyecanlandıran bu yapıları yerinde inceleyen bilim adamları binlerce yılda meydana gelen bu oluşumlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyor.

Mikrobiyalitin Önemi

Su altında olması ve çok güzel bir yapıya sahip olmasının yanında dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölündeki Mikrobiyolitler sayesinde dalış turizmi önem arz ediyor. Binlerce yılda oluşan ve yüksekliği 40 metreye kadar ulaşan yapıların yakından incelenmesi önemli. Nitekim dalış meraklısı olan kişiler için Van Gölü’de farklı bir yapı. Yerli ve yabancı turistleri kendisine çeken Van Gölü’ndeki bu yapılar Gevaş, Erciş, Ahlat,  Adilcevaz sıralamasında bulunması geniş bir alana sahip olması bir çok yerin inceleneceği anlamına geliyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.