Kredi Almanın Yolu

Kara Listede miyim? Nasıl Sorgularım (Merkez Bankası)

25.08.2020
474
Kara Listede miyim? Nasıl Sorgularım (Merkez Bankası)

Kara liste, bankaya olan ödemelerini geciktiren veya düzensiz ödeme yapan kişilerin kredi kayıt bürosunda olan bir listeye alınması durumudur. Kara liste tüm bankalarda uygulanması zorunlu olan bir uygulamadır. Kara listede ismi bulunan kişiler, bankalarda güvensizlik oluşturduklarından bankalardan kredi çekemezler. Kredi çekmek isteyen kişiler, öncelikle Merkez Bankası’na gidip liste sorgulaması yapması gerekir. Geçmiş zamanlarda kara listede bulunan kişilerin, kredi çekmesi imkânsızdı. Ancak günümüzde yapılan bazı düzenlemelerle, kredi notu kötü olup Merkez Bankası’nda kara listede ismi bulunan kişilere de bazı imkânlar getirilmiştir.

Kara Liste Sorgulaması Yapmanın Önemi

Günümüzde geçim sıkıntısı, insanları nakit para ihtiyacına sevk etmektedir. Ev, araba satın almak veya alışveriş gibi günlük ihtiyaçların karşılanmasında bankalara giderek kredi başvurusu yapılır. Ancak bankalar kredi verirken kredi notunuza dikkat ederler. Kredi notunun düşük, olumsuz değerlendirilmesinde; kredi kartı ödemeleri, bankalardan alınan kredilerin ödemelerinde görülen aksaklıklar, geciktirmeli ödemeler gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Bankalardan kredi talebinde bulunmadan önce yapılması gereken hususlardan birisi, Merkez Bankası kara liste sorgulama yapma işlemidir. Sorgulama yapmadan bankaya gidip kredi başvurusunda bulunmak kredi sicilini daha da kötü etkileyecektir. Kara listede isminin olup olmadığını ve neden kara listeye alındığı banka şubesinden öğrenilebilir.

Banka Kara Liste Sorgulama İşlemi

Merkez Bankasının kara liste sorgulama işlemi, merkez bankası dışındaki bankaların müşterilerine sunduğu bir hizmet değildir. Kara liste sorgulaması direkt yapılmamaktadır. Kişilerin kara liste sorgulamasını, Findeks üzerinden kredi notu sorgulayarak öğrenebilir. Findeks üzerinden yapılan sorgulamada ancak kredi notu ile ilgili bilgiler alınabilir.

Bu bilgiler doğrultusunda kara liste tahmini yapılabilir. Kara liste sorgulama işlemini, direk bankaya giderek müşteri temsilcisi ile görüşerek bilgi alınabilir. Bunun yanı sıra bankanın telefon numaralarından ulaşarak da bilgi sahibi olunabilir. Alınan bilgiler doğrultusunda kredi verilmeyeceği öğrenilmiş ise bu durum kara listede olduğunuz anlamına gelebilir. Ayrıca bankaların kredi vermemesinin başka sebepleri de bulunmaktadır. Bu sebepler arasında kredi notunun kötü olması, yaş gibi unsurlar bulunur. Kara listeden çıkmak ve kredi notunu yükseltmek mümkündür.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.