Kredi Almanın Yolu

Madeni Döviz (Euro – Dolar) Nasıl Bozdurulur?

03.01.2020
10.415
Madeni Döviz (Euro – Dolar) Nasıl Bozdurulur?

Döviz bozdurma işlemi için bir çok yolunuz ve alternatifiniz bulunuyor. En azından en yakın bir döviz bürosundan bozdurabiliyorsunuz. Fakat tüketicilerin elinde bulunan madeni döviz bozdurma işlemi maalesef öyle istenildiği yerde istenildiği zaman yapılabilen bir husus değil. Bu nedenle elinde az olanlar hatıra olarak saklama yoluna giderken fazlasıyla olan tüketici madeni euro, dolar nasıl bozdururum sorusu soruyor.

Madeni Demir Paraları TL’ye Çevirme

Madeni olarak euro yada cent gibi demir paralarınızı TL’ye çevirmek istiyorsanız adresiniz Merkez Bankası ve Ziraat Bankalarıdır. Bu mecralar devletin yasal olarak söz konusu paraları alma yolunda görevli resmi kurumlardır. Buralarda elinizdeki madeni döviz bozdurma işlemini değerinde yapabiliyorsunuz.

Madeni olarak elinde parası olan kişiler bunları TL’ye çevirmek istiyor. Bunun için ise gittikleri döviz bürolarından beklemedikleri yanıtları alıyor. Bir çok büro bunları almaktan imtina ederken bir çoğu da yarı fiyatına almaya kalkışıyor. Bu durumda tüketici mağdur edilirken elindeki paraları nasıl Türk Lirasına çevireceğim sorusu kalıyor.

Madeni Döviz Daha Düşük Değerden Bozuluyor

Çok daha düşük fiyatlardan madeni euro ve dolar alan esnaf ayrıca bir gelir kapısı oluşturmuş. Özellikle yabancı turistlerin rağbet gösterdiği yerlerde elde edilen bu tür paraların TL’ye çevrilmesinde her esnaf talepkâr. Burada gelir oluşması ise daha düşük rakamlardan alıp yüksek rakamlara satmak. Bu anlamda elindeki madeni dövizi değerinde bir parayla bozdurmak için gitmeniz gereken sınırlı yerler var.

Okunmalı : Bankadan döviz bozdurmak

Madeni Euro Ne Kadara Bozduruluyor?

Güncel olarak 6,70 seviyelerinde hareket eden Euro kuru turizm bölgesinde faaliyet gösteren esnaflarca yaklaşık 4 TL üzerinden alıyorlar. Arada oluşan 2,70 lira kayıp tüketicinin mağduriyetine neden olurken bozduracağınız 10 Euro ile 27 liralık bir zararınız oluşuyor. Bu tür aracı konumuna gelen kişiler de kendilerini bizde daha ucuza bozduruyoruz savunmasında olsa da durum böyle değil.

Elbette Türkiye Euro ve Dolar bölgesi değil. Fakat bu para birimleri ülkede geçiyorsa bozuk madeni döviz bozdurma işlemine de olanak verilmelidir. Nitekim bu anlamda elinizdeki madeni paraları bozdurabileceğiniz adres Merkez Bankasıdır. Merkez bankası kişilerin elindeki yırtık paraları, eskimiş, parçalanmış, yanmış, yıpranmış paraları almakla yükümlü ve yenisi ile değiştirmek zorunda. Bu anlamda hazırlamış olduğumuz Yırtık Paralar Ne Olur Bankalar Alır mı? Başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yorumlar
 1. ibrahim dedi ki:

  ben ziraatbankasına gittim almıyoruz dediler

  1. S. ŞEVKET AKTAŞ dedi ki:

   İstanbul’da Ziraat bankası şubeleri madeni döviz almıyor. İstanbul’da alan Ziraat Bankası şubesi varsa acil olarak buraya yazarsanız sevinirim.

 2. Erdal dedi ki:

  Merkez bankasına almıyor