Kredi Almanın Yolu

Maaş Hesabıma Bloke Konuldu. Nasıl Nereden Kaldırırım?

26.08.2020
969
Maaş Hesabıma Bloke Konuldu. Nasıl Nereden Kaldırırım?

Bankalar nezdinde bulunan maaş hesabınıza borçlarınızdan dolayı bloke konulabilir. Bu blokenin kaldırılması için öncelikli olarak neden konulduğu araştırılmalı. Ancak genel olarak borçlardan kaynaklı olduğu için maaş hesabınıza konulan bloke ancak borcun ödenmesi ile kaldırılır. Söz konusu işlemin yapılabilmesi için bankaya dilekçe ya da başvurunuz olmasına gerek yoktur.  Özellikle bankaya olan bir borçtan dolayıysa hesabınızdaki bloke dijital olarak yansır ve hemen kaldırılır.

Maaş Hesabı Bloke Kaldırma

Bankalar özellikle vermiş oldukları krediler ile kredi kartlarının borçlarına istinaden oluşan son ödeme tarihi geçen borçlar için kişinin hesabına bloke koymaktadır. Kişinin hesabında para olmasa bile – eksi hesaba geçer. Kişi maaş aldığı bankadan kredi ve kredi kartı kullanımının doğru olacağından buradan kullandığı banka borçlarını ödeyemediği zamanlarda banka kişinin hesabına direk bloke koymaktadır.

Vergi Dairesi Hesaba Bloke Nasıl Kaldırılır?

Maaş hesabınıza konulan bloke vergi dairesince de olabilir. Bu durumda sizin vergi borçlarınız olduğundan dolayı bloke konulmuştur. Bu aşamada illerde kurulan vergi müdürlüklerinin talimatı ile konulan bloke ancak onların talimatı ile kaldırılır. Bu talimat alınabilmesi için de sizlerin vergi borcunuzu ifa etmeniz gerekecektir. Aksi takdirde vergi cezalarından oluşan bloke kaldırma işlemi hesabınıza yansımayacaktır.

Emekli Maaş Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Bankalar bazı zamanlarda emeklilerin hesaplarına da bloke koyma yoluna gider. Ancak yasal olarak emeklilerin maaşlarına bloke konulması söz konusu değil. Ancak kişi bankaya bloke konulmasında yetki vermişse banka da bu yetkiyi kullanır. Bu aşamada blokenin kaldırılması için neden olun hususun ortadan kaldırılması esas alınır. Söz konusu blokeye neden olan borcun bankaya ödenmesi halinde kaldırılır ve kişi hesabını kullanmaya devam eder. Emeklinin dış borçlarından dolayı maaşına bloke konulması söz konusu değil. Emekli maaşlarına haciz konulamamaktadır.

Banka Maaşa Neden Bloke Koyar?

Banka tüketiciye sunduğu bankacılık hizmetleri karşılığı olan kredi taksitinin ödenmemesi yada kredi kartının en az asgari tutarının ödenmemesi halinde kişinin banka nezdinde bulunan hesabına bloke koymaktadır. Bu bloke işlemi sizin yapmış olduğunuz sözleşmelerde geçer. Yani borcun ödenmemesi halinde banka kendi şubesi ve diğer şubelerde olan hesaplarınıza bloke koyma yoluna gidebilir.

Promosyon Bloke Kaldırma

Bankalarca kişilere belli süreler için maaş yada hesap promosyonu sunmaktadır. Bu hizmetin verilmesinde bazı taahhütleri vermeniz ve yerine getirmeniz gerekiyor. Ancak bankaya olan borcunuzdan dolayı hesabınıza yatırılmış olan promosyon tutarı blokeye dahil olamaz. Promosyon ücretlerine haciz konulamaz.

Kısaca açıklanmak gerekirse bankalarda bulunan maaş hesabınıza banka ya da diğer kurum ve kuruluşlar ile gerçek kişilerce konulan blokenin kaldırılması için söz konusu oluşan borcun ödenmesi gerekmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.