Kredi Almanın Yolu

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Tüketicinin bilinçsiz kullandığı kredi kartları özellikle borçlarının ödenememesi nedeniyle kullanıma kapatılmaktadır. Burada geçici süre ile kapatılması söz konusu iken tamamen kapatılan kartlardan da bahsetmek mümkündür. Son ödeme günü geçen kredi kartları kullanıma kapatılır. Kapanan kredi kartının borcunu ödeyenler ise kullanıma kapatılan kredi kartı tekrar ne zaman açılır, Ödemeden ne kadar sonra açılır sorusunu sormaktadır.

Borçtan Dolayı Kullanıma kapatılan Kartın Açılması

Borcu ödenen kredi kartının kullanımı bankalar arasında farklılık gösterse de, bankanın kendi sistemine işlenmesinin ardından açılmaktadır. Borcun bulunduğu banka sistemlerindeki borç ödemesi görünür görünmez mevcut kredi kartınız kullanıma açılacaktır. Burada borç ödeme yolunuz önemlidir. Bankanın kendi sistemlerine dayalı olarak çalışan internet bankacılığı, bankamatik, banka şubesinden yatırmanız halinde sistem anında görür.

Fakat başka banka üzerinden bir EFT yapmanız halinde bu para gönderiminin banka hesabına geçmesi ve sisteme işlenmesi biraz zaman alacağından önünüzdeki yaklaşık 15-20 dakika içerisinde gerçekleşir. Hemen harcama yapmak istiyorsanız internet bankacılığından giriş yaparak kredi kartlarım, borç ödeme menüsü ile en azından asgari tutarı ödemeniz halinde kartınız hemen kullanıma açılacaktır.

Okunmalı : Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kart Borcum Var Yenisine Başvurabilir miyim?

Kredi kartı borcunuz varken bunu ödemeden yeni bir kart başvurusu yapsanız da bankalar bu kartınıza dair borcu görür. Bu nedenle size yeni bir kredi tahsisi yapmaz. Bu durum kredi notuna bağlı olsa da, kartlarda borç olması, görünmesi bilhassa yasal takibe düşmesi nedeniyle sizlerin başvurularını olumsuz olarak yanıtlayacaklardır. Bunun için yeni kart talebinde bulunmadan önce de borcunuzu ifa etmekle yükümlüsünüz.

kullanıma kapatılan kredi kartı tekrar ne zaman açılır

Dönem Borcu Ödenen Kart Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı borcu ödememe durumu devam etmesi halinde sizin durumunuz temerrüte düşer. Bu durumda kartınıza dair tüm borçların ödenmesi istenir. Bu borçlarınızın tamamı ödenmemesi halinde yasal takip süreci başlar. Ayrıca kartınız tamamen kullanıma kapatılmış olur. Tamamen kapatılan kredi kartınızı bankanızın bankamatiğine takarsanız şifrenizi girmenize bile fırsat vermeden ATM kartınıza el koyar ve size iade etmez.

Temerrüt Nedir?

Mevcut kredi kartı borcunuzu ödemekten kaçınma anlamına gelir. Kişi kredi kartı ödemesini son tarihi geçmesine rağmen yapmaktan imtina ediyorsa bu durum hukuka aykırılık oluşturacaktır. Bunun üzerine birde kart borçlarınıza dayanarak temerrüt faizi işlenir. Borcunuz artar.

Temerrüte Düşen Kredi Kartını Açtırma?

Borcunu ödememe durumu devam eden kredi kartınızın kullanıma tekrar açılmasını kişisel olarak istemezsiniz. Temerrüte düşmesi nedeniyle borcun tamamını ödemiş olabilirsiniz. Bu durumda kartınız tekrar kullanıma açılmaz. Bankaya başvurarak kartın açılmasını talep edebilirsiniz. Fakat yasal takip sürecindeyse bu kartınızın açılması imkansızdır. Fakat kısa bir süre geçmişse bankayı ikna etmeniz halinde size yeni bir kart tahsisi yapılabilir.

Kullanıma Kapatılan Kredi kartı Açtırma Talebi

Mevcut borçlar nedeniyle kapatılmış olan kartınızı açtırmak için öncelikli olarak banka şubesine başvurabilirsiniz. Yetkili sizin talebiniz ile sisteme işlemesi ve onay alması gerekir. Bu onayın gelmesi halinde size yeni kart verilebilir. Bunun yanında diğer bir yolda müşteri hizmetlerini aramak olmalı. Buradan telefonla talep ederek mevcut onayların alınmasını sağlayabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.