Kredi Almanın Yolu

Krediye Bağlı Hayat Sigortasından Cayma (Kesin Çözüm)

21.12.2019
847
Krediye Bağlı Hayat Sigortasından Cayma (Kesin Çözüm)

Bankalar uygun faiz şartlarında kredi vermeyi bazı şartlara bağlar ve bu şartlardan bir tanesi de hayat sigortası yaptırılmasıdır. Zira bu poliçenin yaptırılmaması halinde verilen faiz oranı zaten hayat sigortası poliçesi için ödeyeceğiniz tutar kadar olacaktır. Bu nedenle de kişiler bankalardan borç para alma zorunluluğu taşıdıklarında mecburen bu sigorta poliçesini de düzenletmek zorunda kalıyorlar. Burada alınan kredi sonrası hayat sigortasının iptali söz konusu olur mu, Krediye bağlı hayat sigortasından cayma yapılır mı gibi soruların arama kaynağı ise internet. Bu anlamda krediye bağlı olarak yaptırmış olduğunuz hayat sigortasından cayma hakkınızın olduğunu bilmeniz gerekiyor ve nasıl yapılacağı da öğrenmeniz gerekenler arasında bulunuyor.

Krediye Bağlı Hayat Sigortasının İptali

Kredi alımlarında hayat sigortasının önemi, hangi şartlar altında alındığı, kredilerde hayat sigortası zorunlumu başlıklı yazımızda tüm ayrıntıları ile dile getirmiştik. Avantajları ile önemli bir husus olan bu sigorta kolunun yapılması özellikle vefat sonrası mirasçıları yakından ilgilendiren bir husus. Bankalardan alınan kredilerde sigorta şirketlerine aracı olan bankalar hayat sigortası poliçesi satışı yapar. Aslıda bu sigorta şirketi de bankanın ortağı konumunda olan çatısı altındaki kurumsallardır. Faydası olduğunu belirttiğimiz hayat sigortası kredi alan kişinin ölümü sonrası söz konusu borcu garantiler. Bu sigorta sayesinde kredi borcu şirket tarafından ödenir ve mirasçılara bir yükümlülük oluşmaz. Burada bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi de hayat sigortasının her krediyi karşılamadığıdır. Hayat Sigortası Hangi Kredileri ödemez başlıklı yazımız mutlaka incelenmelidir.

Hayat Sigortası Poliçesi Sözleşmesini İnceleyin

Kredi alımlarında banka ile aranızda bir protokol imzalanır. Bu protokolde aslında sigorta yaptırılması halinde şu oran yaptırılması halinde şu orandan verilir diye bir ibare olmaz. Bu aslında incelenmesi gereken bir husus. Fakat yaptırmış olduğunuz hayat sigortası poliçesinin iptali söz konusudur. Bu iptal  işlemi ile cayma hakkı Sigortacılık mevzuatında yer edinmiştir. Bunun için sigortanın yapılması ile bir ay içerisinde başvurarak cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu durum yapılan hayat sigortası poliçesinde de belirtilmek zorundadır. Burada cayma hakkı bölümünü inceleyebilirsiniz.

Kredinin erken kapatılması da söz konusudur. Bu durumda kapatılan kredinin hayat sigorta parasının iadesi de yapılanlar arasında bulunuyor.

Hayat Sigortasından Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Hayat Sigortasından cayma hakkını kullanabilmeniz için yapmanız gereken husus ilgili sigorta şirketine bir dilekçe ile cayma hakkını kullanmak istediğinizi belirtmektir. Burada sigortanızı cayma hakkı ile başka bir sigorta şirketine taşıma hakkınızda bulunmaktadır. Yani alacağınız krediye karşılık yaptıracağınız hayat sigortasını yaptırmak için sigorta şirketini seçme hakkınızda bulunuyor. Bunun için bankalar farklı sigorta şirketlerinden yapılan poliçeleri de kabul etmekle yükümlüdür.

Şikayet ve Poliçe Tutarının İade Süreci

Bankaya sigorta poliçe iptali dilekçesi vermenize rağmen banka bu durumu kabullenmiyor ve iptali sağlamıyorsa önünüzde iki yol bulunur. Bunlardan birisi BDDK ve Hazine Müsteşarlığına bağlı Sigortacılık GEnel Müdürlüğüne başvuruda bulunmaktır. Bunun dışında ikinci seçenek ise hayat sigortasının iptali ile ilgili olarak bağlı bulunduğunuz Tüketici Hakem Heyetine söz konusu hayat sigortasının kullanılmasının bitmesinden önce başvurulmasıdır. Kredi borcu bittikten sonra buraya başvuru sizin iptalinizi sağlamaz. Hakem heyeti alacağı bir karar ile sigortanın iptali ve iptali neticesinde doğan kısımdaki paranın da kişiye iadesi yoluna gider. Bu karara rağmen banka hayat sigorta poliçe tutarını iade etmekten imtina etme yoluna giderse kişi de bankayı karar ile icraya vererek bir kaç gün içerisinde parasını alabilme hakkını da sahip.

Hayat sigortasından cayma hakkınızın olduğunu bilmek her tüketicinin hakkıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.