Kredi Almanın Yolu

Kredimi Kapattım. Hayat Sigorta Bedelini Geri Alabilir miyim?

03.02.2021
2.378
Kredimi Kapattım. Hayat Sigorta Bedelini Geri Alabilir miyim?

Bankalardan alınan krediler karşılığı olarak yapılan hayat sigortası poliçesi kişinin cinsiyeti, yaşı ve durumuna göre farklı tutarlar karşılığı tahsil ediliyor. Yapılan poliçenin vadesi kredinin vadesi ile eş değer. Bu anlamda kredinizi erken ödeme yapmanız halinde ise kalan kısmının iadesini alabilmeniz de mümkün. Burada kapatılan kredinin sigorta bedelinin iadesi için yapmanız gereken bankanıza başvurmaktır.

Kredi Kapatmada Hayat Sigortası Poliçesi İadesi

Güncel olarak bankalar erken kapatılan krediler için yapılan hayat sigortalarının iptal edilip edilmeyeceğini kredi ödemesi gerçekleştirilirken kişiye sorar. Burada mantık aramak yanlış olacaktır fakat kişi dalgınlığına gelir sigortanın devam etmesini isterse ödeme yapılmaz. Fakat kalan tutarların alınabilmesi için hayat sigorta poliçesinin iptali ile kalan aylar ile miktarının size iadesini mutlaka talep etmelisiniz.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası İadesi

Hayat sigortası İngilizceden çevrilen bir terimdir. Sigorta poliçesi sahibi ile sigorta şirketi arasında imzalanan bir sözleşme olup şirketin sigortalıya belirli bir prim karşılığında kişinin ölümü üzerine ailesine ya da yakınlarına pirimi oranla belli bir miktar para ödemeyi vaat etmesidir.

Mutlaka Okunmalı : Kredi Alımında Hayat Sİgortası Zorunlu mu?

Hayat sigortası zorunlu olmayan bir sigorta türü olup bankaların önemli gelir kalemlerinden birisidir. Bankalar gelir kaynağı olarak gördüğü hayat sigortasını müşterisine kredi tahsis yaparken sigorta yapmayı da ihmal etmez ve kredi ile birlikte poliçe düzenleyerek hem kazanç sağlamış olur hem de kredinin geri dönüşünü garanti altına almış olur.

Bankaların Kazanç Kapısı Hayat Sigortası

Böylelikle bankalar müşterisine tahsis etmiş olduğu krediler üzerinden kazanç sağlarken aynı zamanda düzenlediği sigorta poliçesiyle de kazanç sağlayarak gelir elde etmiş olur. Bankalar kredi kampanyalarını İki grup olarak düzenler; birincisi hayat sigortasız kredi kampanyası, ikincisi ise hayat sigortalı kredi kampanyası. İki farklı ödeme planı müşteriye sunulur ve müşterinin tercihine göre kredi sigortalı ya da sigortasız olarak tahsis edilir.

Tüketici Kredisi Hayat Sigortası İadesi

Sigorta bakış açısı kredi kullanım durumuna göre kredi kullanan kişiye göre de değişiklik gösterebilir.

Bazı kişiler sigortayı dikkate almazken, sigorta talebinde bulunmazken bazıları da geride kalanların ekonomik olarak zorlanmaması için sigorta yaptırmayı tercih ederler. Sigorta istemeyen kişiler ücretler çok küçük rakam olsa bile sigorta yaptırmayı istemezken, bazı kişilerde başına bir şey gelmesi durumunda geride kalanların ekonomik açıdan zorlanmaması ve kredi borcunu öderken ekonomik zorluk yaşamaması için sigorta yaptırmayı tercih ederler. Kredi alırken sigorta yaptıranları sayısı hiç de az değildir.

Hayat sigortalarında kredi vadesi dolana kadar devam eder ve ödeme bitene kadar sözleşmeler geçerlidir. Kredinin tahsis edilmesi ile peşin olarak poliçe ücreti alınır. Krediler vade olarak en düşük üç aydan başlar ve bu rakam kredinin türüne göre değişiklik göstererek konut kredilerinde 180 aya kadar çıkabilmektedir.

Krediler uzun vadeli alınabildiği gibi kredi alındıktan sonra iki ay sonra da toplu olarak geri ödeme yapılarak kredi kapatılabilir. Kredinin kapatılmasıyla hayat sigortası poliçesi de boşa düşmüş olur ve önemini kaybeder.

Örneğin 12 ay vadeli kredi kullanan bir kişi aldığı krediyi iki ay sonra toplu ödeme yöntemiyle geri ödeyerek krediyi kapatabilir.  Vade bitimine uzun süre olan kredilerde erken ödeme yapılarak kredi kapatıldığında sigorta poliçenin iptali istenebilir. Böyle bir durumda kredi sahibi krediyi aldığı banka şubesine başvuru yaparak poliçesinin iptalini isteyebilir ve kalan ücretin iadesi için talepte bulunabilir. Bu tüketicinin yasal hakkıdır bir çok kişi hayat sigortası poliçesinin bedeli geri alınabildiğinden bile haberi olmamaktadır.

Kapattığım Kredinin Sigorta Ücretinin İadesi

Erken kapatılan bir kredinin hayat sigortası poliçesinin kalan ücretinin iade olarak alınabilmesi için yapılacak işlem oldukça basittir. Yapılması gereken ilk işlem kredinin kapatılmasının ardından ilgili banka şubesine bir dilekçe yazılarak kapatılan kredinin sigorta poliçesinden kalan meblağın iadesi istenir. Dilekçe ile banka şubesine müracaat edilmesi durumunda banka dilekçeyi işleme koyarak 30 gün içinde parayı kredi sahibinin hesap numarasına yatırmak zorundadır. Banka başvurun ardından kalan sigorta poliçesi ücretini başvuru sahibinin hesabına iade eder, iade edilmezse BBDK’ya başvuru yaparak sigorta poliçesi kalan miktarının ödenmediğini gerekçe gösterip şikayette bulunabilir  ve  kuruldan sigorta poliçesi ücretinin ödenmesi talebini yenileyebilir.

Hayat Sigortası Ne Kadar Süreli?

Hayat sigortası poliçesi kredi bitene kadar geçerli olup erken ödeme durumunda kalan zamanı kapsadığı döneme ilişkin bütün tutarların iadesi istenebilmektedir. İade süreci son derece basit olup bir dilekçe ile süreç başlatılır ve başvuruyu izleyen 30 gün içinde kalan poliçe tutarı hesaba iade edilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.