Kredi Almanın Yolu

Kredi Sicil Affına Uyan, Kredi Veren Bankalar

25.08.2020
434
Kredi Sicil Affına Uyan, Kredi Veren Bankalar

Kredi notuna bağlı olarak kredi yasaklısı konumunda olan kişiler zamanla sicil affına uğrayabiliyor. Bu durumda bile bankalar bu affa uğramış kişilere bankacılık ürününü vermekten imtina eder. Bu durumda kişiler mağdur edildiğini de düşünebilir. Fakat müjdeli haber bu türde olan kişiler için sicil affına uyan kredi veren bankalar ile olabilir.

Kredi sicil affına uyan ve kredi veren bankaların başını kamu bankaları olarak nitelendireceğimiz Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası çeker.

Kredi Sicil Affı

Sicil affının kapsamı çok geniş açıdan incelenebilir. Burada en çok kullanılan durum ise kişinin biriken banka borçlarının ifası için bir kez daha şans verilmesi durumudur. Yani sicil affı için banka ile görüşerek yeni bir yapılandırma yapmanız anlamına gelebilir. Sicil affı yasası devlet tarafından çıkarılır ve bankaların da bu duruma uyması istenilir. Fakat kişilerin borçlarını ödeyemiyor yada ödemiyor olması nedeniyle bankalar bu türde affa uğrayan kişilere yine kredi vermekten kaçınır. Bu sebepledir ki herkesin bu aftan yararlanması, kredi yapılandırma yapması yada yeni bir kredi ile borçların kapatılması işleminden herkes yararlanamaz. Bu durumda gerçek kişiler için sicil affına uyan kredi veren bankalar listesi arayışında olabilirsiniz. Bu liste ile en uygun faiz şartlarında yeni krediler, yapılandırmalar ile borçlarınızı ödeme imkanlarına sahip olurken yine bankacılık ürünlerinden faydalanabilme mutluluğu da yaşayabilirsiniz. Nitekim bu türde olan kişiler kredi kartı dahi alamazlar.

Okunmalı : Ziraat Kredi Hesaplama

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıktı?

Yapılan son düzenleme Ocak 217 yılında yapılmıştı.Burada kredi sicil affı için bazı şartlar getirildi. Bu şartlar dahilinde sicil affı kredi hizmeti de devam eden uygulamalar arasında bulunuyor. Fakat her bankanın uygulamadığının üzerinde bir kez daha durmak gerekiyor. Burada borcunuzun olduğu banka ile irtibata geçmek, şartları öğrenmek alıp alamadığınız gibi hususları değerlendirmek çok mantıklı bir adım olacaktır.Fakat yasal olarak kredinizi başka bankaya taşıma, yapılandırma imkanlarınız da küçük ihtimallerde de olsa olan bir husus. Sicil affı ile bu durumdan faydalanabilmek için öncelikli olarak avukatlara devredilen dosyalarınız, icra işlemi ile yasal yollara başvurulan borçlarınızın kapatılması gerekir.

Okunmalı : Halkbank Kredi Hesaplama

Hangi Bankalar Sicil Affına Uyuyor

Kredi Sicil affı yasası durumunun oluşabilmesi için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç bulunur. Nitekim bu düzenlemeyi devlet yapar. Bu nedenle de devletin finans sektöründe eli kolu konumunda olan devlet bankaları kredi sicil affına uyan kredi veren bankalar içerisinde geçer. Bu anlamda ilk adım atacağınız bankalar Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmalıdır. Kısacası sicil affı ile kredi verebilecek bankaların başını kamu bankaları çekmektedir.

Sicil Affına Uymayan Bankaları Şikayet Etme

Sicil affı kapsamında kredi vermekten çekinen bankalar ile bazı şikayetleriniz oluşabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken husus şikayetinizi dile getirmektir. Şikayetlerinizi ise direk Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu üzerinden yapılabilir. Devlet bankaları olması nedeniyle de CİMER üzerinden yapabilirsiniz. Bu şikayetler geçmişte BİMER tarafından da yapılabiliyordu. Fakat Cumhurbaşkanlığı yasası sonrası BİMER kapatıldı ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak hizmet vermeye başladı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.