Kredi Almanın Yolu

Kredi Sicil Affı Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılır?

25.08.2020
323
Kredi Sicil Affı Nedir Nereye Nasıl Başvuru Yapılır?

Kredi borçlarınızın ödenmesi için geçerli süre 3 aydır. Bu 3 ay sürecini değerlendiremezseniz siciliniz olumsuz yönde etkilenir. Bu etkilenmenin ortadan kalkması için kredi sicil affının gerçekleşmesi gerekir. Sicilinizin bozulması borçlarınızın ödenmesiyle telafi edilemez bir durumdur.

Sicil Affı Nedir?

İçindekiler

Sicil affı bir nevi bankaların kara defterinde ki isminizin silinmesidir. Bunun gerçekleşmesi için bazı dönemler gereklidir. Her zaman gerçekleşmediği bilinmelidir. Kişilerin ya da şirketlerin 6 ay gibi bir süre içerisinde borçlarını tamamen ödemesi veya yeni yapılandırması gerekmektedir.

Kredinizin ödenmiş olması sizin sicil affı gibi bir fayda sağlamaz. Ancak sicil affından yararlanmanızı sağlayabilir. Bu durumda size verilen gerekli süreleri dikkate alıp kredi sicil affına fark ettiğinizde bankanızdan bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Okunmalı : Kredi Sicil Affına Uyan Bankalar

Sicil Affının Faydası

Sicil affı size temiz bir sayfa sunar. Borcunuzun takipte olması sicil affına aday kişi olmanız anlamına gelmektedir. Kredi kartı ya da bireysel kredi borcunuz varsa sicil affından faydalanabilirsiniz. Karşılıksız çek durumlarında sicil affından yine faydalanan kişiler arasında bulunursunuz.

Okunmalı : Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Sicil affında bilmeniz gereken en önemli husus aftan yararlanmak istiyorsanız 6 ay gibi bir süre içerisinde borcunuzu ödemeli ya da yapılandırılması konusunda yardım almalısınız. Bu sayede sicil affınız gerçekleşecektir. Bu da size banka üzerinden temiz bir sayfanın açıldığı anlamına gelir. Sicil affından faydalanabilecek diğer kişiler ise protestolu senet ve ödenmeyen nakdi bulunan kişiler sicil affından faydalanabileceklerdir.

Okunmalı : Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicil Affı İçin Başvuru Yöntemi

Sizin kredi sicil affı işleminiz gerçekleşmesi için affın devreye girmesiyle öze ve tüzel olarak 6 ay içinde bankalara başvuru yapmanız gerekir. Bu süre içerisinde gerekli olan en büyük şart sizin bu düşük notunuzun düzenlenmesi ve affa söz konusu olması için 6 ay içerisinde borçlarınızı ya tamamen ödemeli ya da yapılandırmalısınız. Sicil affının başladığını resmi gazeteden anlayabilirsiniz.

Resmi Gazete de bu düzenleme ile ilgili gerekli olan bilgiler yer alacaktır. Bu doğrultuda siz aftan yararlanmak için bankanıza ve bankalara başvuruda bulunmalısınız. Bu af işlemi faiz ile birlikte tahsil işlemi gerçekleştirilerek ödemelerin alınması şeklinde gerçekleştirilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.