Kredi Almanın Yolu

Kredi Red Nedeni 09-11 Ne Demek Hangi Anlama Geliyor?

Kredi Red Nedeni 09-11 Ne Demek Hangi Anlama Geliyor?

Kredi çekmeden ev ya da araba satın almak herkes için kolay değildir. Bazen borçlarınızı ödeyemediğiniz ve nakit sıkıntısı içinde olduğunuz için de kredi çekebilirsiniz. Gereken şartları sağlayıp da kabul alanlar için sorun yoktur. Ama bazen kredi talebiniz reddedilir. Her bankanın farklı reddetme nedenleri bulunuyor. Bu nedenlerden birisi de 09-11 red nedenidir. Bu yazıda bunun ne anlama açıklayacağız.

Kredi Neden Reddedilir?

İçindekiler

Bankalar genelde başvuran kişilerin kredi notu ortalamasını gözeterek krediyi reddeder ya da kabul eder. Eğer kredi notunuz daha önceki borçlar ya da o anki mali durumunuz nedeniyle düşükse ve de siz de çok yüksek bir kredi oranı talep ettiyseniz banka kabul etmeyebiliyor. Bu yüzden öncelikle makul bir kredi miktarı belirlemeye çalışmalısınız. Genel olarak kredi notu 1200 ve daha aşağıda olanların kredi başvurusu kabul edilmiyor. Krediniz onaylanmadığı takdirde bankalar size bunu bazı mesajlar aracılığı ile bildirir.

Kredi Reddi Kodlu Mesajlar

Eğer kredi başvurusu yaptıktan sonra 01 kodlu red mesajı aldıysanız muhtemelen kredi notunuz çok düşük olduğu için krediniz reddedilmiştir. Ama 09 kodlu bir red mesajı aldıysanız bu da çok yüksek bir kredi meblağı belirlemişsiniz demektir. Kredi reddi 10 kodlu bir mesaj aldıysanız da çok sık olarak kredi başvurusu yapıyorsunuz demektir. 11 nolu red mesajı da yine maaşınıza göre çok yüksek bir kredi istediğiniz, yakın zamanlarda çok fazla kredi talebinde bulunduğunuz ve de kredi notunuzun düşük olması anlamına gelir. Kredi reddi 12 de kredi notunuzun normalin çok altında olması anlamına gelir.

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazen ihtiyaçlarınız gelirinizin çok üzerinde olabilir. Böyle durumlar da çok yüksek bir kredi talebinde bulunmak yerine farklı bir yöntem izlemeye çalışın. Çünkü üst üste bir kaç kez çok yüksek miktarda kredi talebinde bulunmak da kredi notunuzu düşüren bir sebeptir. Ayrıca var olan borçlarınızı mümkün olduğu kadar eriterek kredi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Bütün ihtiyaçlarınızı ve borçlarınızı bir kere de ödemeye çalışmak yerine uzun vadede eritmeye çalışmak da önerilen bir yöntemdir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.