Kredi Almanın Yolu

Kredi Notunun Kredi Faizine Etkisi Var Mı?

18.12.2019
318
Kredi Notunun Kredi Faizine Etkisi Var Mı?

Kredi notunun kredi faizine etkisi var mı? Sorusunu cevaplamadan önce kredi notu nedir? Onu açıklayalım. Kredi notu bir kişinin bankalar ile yaptığı tüm işlemlerin sonucunda Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilen nota denilir. Kredi notu bir kişinin iyi olabilmesi için ödenmemiş, günü geçmiş kredi kartı borcu, kredi taksiti olmaması gereklidir. Farkından olmadan yaşanan gecikmelerde 1 gün ile 1 ayı sistem aynı tutmaktadır. Bu nedenle zamanında yapılan ödemeler kredi notu için çok önemlidir.

Kredi kullanımı ise günümüzde birçok kişi tarafından ihtiyacın durumuna göre bankalardan talep edilen bir işlemdir. Bankalardan talep edilen tutarı belirli bir faiz oranı dâhil edilmek üzere taksit ile geri ödemektir. Kredi notunun kredi faizine etkisi yoktur. Faiz oranı bankanın başvurulan kredi çeşidine uyguladığı bir faiz oranıdır. Yalnızca kredi notu sizlerin bankaya kredi kullanmak için başvurduğunuzda kredinizin onaylanması konusunda etkilidir.

Kredi notu sıfır ya da kötü olan kişiler için genellikle bankalardan kredi onayı çıkmaz. Kredi notunun sıfır olması ise hiçbir banka ile hiçbir işlem yapılmadığının göstergesidir. Bu durumda bilinmez olarak kabul edildiğinden kredi notu sıfır olanlara banka kredisi verilmez.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan bankacılık işlemlerinin sonucu olarak kredi notu belirlenir. Bu işlemler ise;

  • Kredi kartı dönem borcunun gününde ya da gününden önce ödenmesi, 1 gün ile 1 ay gecikmenin kredi notu için bir farklı bulunmamaktadır.
  • Kredi taksit ödemelerinin zamanında ödenmesi
  • Vadeli ya da vadesiz mevduat hesabında bir miktar paranın bulunması,
  • Kredi kartı kullanılabilir limitin yüksekliği,
  • Bankalardan verilen otomatik ödemelerin zamanında yapılıp, yapılmadığı,
  • Ne sıklıkla kredi başvurusu yapıldığı,
  • Aylık hesabına giren para miktarı ile çıkan para miktarının ne kadar olduğu,
  • Kredi ödemelerinin erken kapama ile yapılıp yapılmadığı,

Şeklinde sıralanmaktadır. Bir şahıs eğer bu kriterleri dikkate alarak bankacılık işlemlerini takip eder ise kredi notu iyi olacaktır. Bu durumda kredi taleplerinin hızlı bir şekilde onaylanmasını sağlayacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.