Kredi Almanın Yolu

Kredi Notum 0 (Sıfır) Kredi Çekebilir Miyim?

19.05.2020
277
Kredi Notum 0 (Sıfır) Kredi Çekebilir Miyim?

Kişilerin bankalarla olan işlemleri incelendikten sonra Kredi Kayıt Barosu’nca oluşturulan not kredi notudur. Kredi notunun yükselmesi veya azalması kişinin bankalarla olan işlemleri doğrulusunda olur. Kişinin önceki dönem borçları, faturalarını, kredi kartlarını ödeme alışkanlığı, kredi işlemleri ve buna benzer detaylar kredi notunu oluştururlar. Kişiler kredi taleplerinde bulundukları zaman taleplerinin değerlendirmeye alınıp alınmayacağı, nasıl ya da hangi şartlarda sonuçlanacağı kredi notuna bağlıdır. Bu nedenle kredi notu oldukça önemlidir.

Kredi Notunun Sıfır Olması Ne Demektir?

Kredi notunun sıfır olması kredi notunda yaşanan bir düşüklükle ilgili olabilir. Ancak en geçerli ve bilinen durum kredi notunun daha oluşturulmamış olmasıdır. Yani kredi notu sıfır olan kişi o ana dek bankalarla hiç iş yapmamış olabilir. Bunun dışında hiç kredi çekmemiş veya hiç kredi kartı kullanmamıştır. Yani bankacılık işlemleri mevcut olmadığından değerlendirmeye alınabilecek bir not da oluşmamıştır. Bu gibi durumlarda ihtiyaç ya da konut kredisi başvurularında olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Çünkü bankanın elinde kişinin ödeme düzenini değerlendirebileceği hiç veri yoktur. Bu durumu düzletmek için yapılabilecek ilk hareket düşük limit bir kredi kartı talep etmek ve bu kartı aktif kullanmaktır. Kredi kartının ödemesi mutlaka düzgün yapılmalıdır. Ayrıca bankada mevduat hesabı açtırmak da kredi notunu sıfırdan yukarı çeker.

Kredi Notu Sıfırsa Kredi Çekilebilir Mi?

Kredi notunun sıfır olması bankalar nezdinde çok istenen bir durum değildir. Ancak bu nota sahip kişiler tamamen kredi çekemezler diye bir kural yoktur. Daha çok bankaya teminat gösterilerek kredi çekilebilir. Bunun dışında kefil gösterilmesi de kredi kullanımını garantileyen bir durumdur. Yüksek gelire sahip olan bireylerin bu yüksek geliri belgelendirmeleri de çok önemlidir. Tüm bu detaylar banka için güvencedir ve kredi notu sıfır olan bireyler için kredi kullanabilmenin yollarıdır.

Kredi notu sıfır olan bireylere kredi veren pek çok banka vardır. Hatta bankaların neredeyse hepsi bu kişilere belli oranlarda ya da şartlarda kredi kullandırabilirler. Ancak sıfır notuna sahip olan kişilerin gelirleri ve diğer durumları daha fazla incelenir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.