Kredi Almanın Yolu

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartları Öğrenmek İsteyenler Buraya

17.12.2021
723
Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartları Öğrenmek İsteyenler Buraya

Genellikle hayatında ilk kez kredi kullanacakların öğrenmek istediği konu kredi kullanmak için gerekli şartlar. Kredi kullanımında bankalarında talepleri olsa da bu şartları koyan ve uygulayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK). Burada finansal açıdan oluşan hareketlerin tümü yasalar çerçevesinde yapılmak zorunda. Bununla birlikte kredi kullanmak için gerekli şartlar kısaca;

* 18 Yaş sınırı geçerek reşit duruma gelmiş olmak,

* Bankalar ile olan ilişkilerinizde kredi ve kredi kartı borçlarınıza sadık olmanız,

* Aylık düzenlik bir gelire sahip olmanız ve bu gelirinizi belgeleyebilmeniz

* İpotekli kredi alımlarında ev hanesinin rızasının alınması,

* Kredi alımına bağlı olarak kredi skorunuzun alınabilir seviyelerde olması yeterlidir.

Kredi alımları için genel şartlar bu şekilde gelişmiş olsa da, ipotekli kredi ve konut kredilerinde bu işlem biraz değişiklik yaşayabilir. Bu durum hem kanunlar açısından hem de bankanın kendi mevzuatı açısından farklılık yaşasa da genel olarak aynı hareket edilmektedir.

18 Yaş Alt Sınır

Kredi kullanımlarında yasal yaş aralığı 18-65 olarak belirtiliyor. 65 yaşını geçen kişilere de kredi tahsisi sunulabilirken yasal olarak reşit sayılmayan 18 yaş altındaki kişilere kredi ve kredi kartı tahsisi yapılmaz. Bu kişiler tamamen aile büyüklerinin himayesi altındadır ve kredi ve kart kullanımı için aile bireylerinin üzerinden işlem yapabilirler.

Banka Borçlarınıza Sadık Olmanız

Bankalar vermiş oldukları borç paraların ödemesinin zamanında yapılmasını ister. Bunun için de sadık müşteri talepleri olur. Buradaki sadık olayının ölçümü ise kredi notuna bağlı olarak bankaların geliştirdiği bir hizmet ile yapılabiliyor. Bu hizmette verilen puanlar sayesinde kişinin kredi alım gücü de artıyor ki hiç notu olmayan kişilerin de kredi alımına müsaade edilmiyor. Kişiler bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemekle zaman içerisinde kredi notunu yükseltiyor. Bu kişiye avantaj sağlarken ileriki dönemlerde alınacak bankacılık ürünlerine referans kabul ediliyor. Bunun için almış olduğunuz borçlarınızda sadık olmanız ve zamanında ödemeniz mantıklı bir adım olacaktır.

Düzenli Gelir Kredi Almanın Anahtarı

Yaş sınırını ve kredi skorunuzun yüksekliği ile kredi alımının başlı başına yolunu açmıyor. Burada kişinin almış olduğu borcun taksitlerini ödeyebilme gücüne sahip düzenli bir geliri olması şart. Bu gelir aile bireylerinin de içinde olduğu bir kefillik sözleşmesini içerebilir. Fakat genelde krediyi alan kişinin bir işi olması ve bu işe bağlı olarak aylık düzenli bir gelirinin olması, bu gelirinizi de belgeli olarak ispat etmesi gerekir. Aksi takdirde bankalar size kredi tahsisinden uzak duracaktır sizde ihtiyacınızı karşılayamamış olacaksınız. Bu nedenle düzenli gelirinizin olması sizin krediye giden kapının kilidini açacaktır.

İpotekli Kredide Eşlerin Sorumluluğu

Geliriniz olmamasına rağmen kredi almak istiyorsanız bunun adımı ipotekli krediler üzerinden yapılabiliyor. Kendinize ait bir taşınmazı konu ederek ipotekli kredi çekimine arsalar, konutlar, dükkanlar gibi gayrimenkuller ortaya konulabilir. Bununla birlikte ne kadar az bir ihtimal olsa da taşıtlarda krediye söz konusu olabilir. Burada söz edilen ipotek koyduracağınız malın evli olması halinde eşlerinde rızası aranır. Bu rıza ise yazılı ve imzalı olarak bankaya sunulur ki, gayrimenkuller için Tapu Müdürlükleri bünyesinde bir ipotek söz konusu olacaktır. Bu durumda borcun ödenerek kaldırılmasına kadar ipotek sürer ve bu borcun ödenmesine kadar da bu mallarınızı satışa konu edemezsiniz.

Kredi Notunuz Kredi Alımınıza Rehber Niteliğinde

Bankalardan bir ürün almamışsanız bankaların sizi tanımasını bekleyemezsiniz. Fakat özellikle kredi ve kredi kartı almışsanız, borçlarınızı da aksatmadan ödeyebiliyorsanız burada notunuz artar. Fakat bu ödemelerinizde günlük, haftalık aksamalar oluyorsa hatta hiç ödeme yapmıyorsanız icralık duruma kadar gidecek süreçte karşınıza hiç hoş olmayan durumlar çıkabilir. Burada kredi notunuzun yüksekliği ile alacağınız kredi tutarı ilişkili olsa da, not yüksekliği kredi alımlarının kapısını sonuna kadar açacaktır. KRedi notu aralıkları 1 den başlar ve 1900 e kadar çıkar. Bu aralıklar sayesinde de riskli olup olmadığınız ortaya çıkar. Bu riske bağlı olarak ta kredi kallanma ihtimaliniz güçlenir ya da düşer. Kredi notu aralıkları şu şekilde değerlendirilebilir.

1-699

700-1099 1100-1499 1500-199

1700-1900

En Riskli

Kredi Alımı Çok Düşük

Orta Riskli

Kredi Alımı düşük

Az Riskli Gelirinize bağlı olarak kredi alımı İyi

Yüksek oranda kredi alımı

Çok iyi

Hemen Kredi Kullandırılabilir

Kredi Kullanımında Hangi Belgeler İsteniyor

Bankalardan kredi tahsisi talebiniz bulunuyorsa burada sizin kişisel durumunuza göre de bankanın isteyeceği dayanak belgeler olacaktır. Çünkü bir özel sektör ile, kamu çalışanı ya da emeklinin kredi çekimi yada bir ticari kuruluşun kredi alımı için farklı istekler ve belgeler olabiliyor.

Memurların Kredi İçin Belgeleri

Devlet kuruluşlarında çalışan kamu çalışanlarının kredi alımı diğer çalışanlara göre daha kolay. Bu kişilerin bordroları ile kredi alımı söz konusu olsa da, bankalar bu kişilerin talebi olması halinde e-devlet üzerinden çıkarabildikleri imzasız bordrolar ile kredi alımına onay verebiliyor. İkametgah belgesi ise bankaların kendilerinin sistem içerisinden sorgulayarak alması gerekir. Burada bankalar bu sorgulama için masraf ödemesi yaptıkları için genelde kişiden talep ediyorlar. İpotekle almak isteniyorsa yine burada ipoteğe konu edilecek taşınmazın tapusu yada araç ise araç ruhsatı gerekecektir.

Özel Sektör SGK lı çalışanların Kredi Belgeleri

SGK lı olarak bir özel sektörde çalışıyorsanız bankalar genel de en az altı aylık çalışma süresi istiyor. Bordronuz varsa bordro, yoksa gelir yazısı ile, SGK dökümlerine ait belgeler, yazı alınması haline iş yeri yetkili kişilere ait imza sirküleri, ipotek için yine tapu, taşıt ruhsatı gibi hususlar isteniyor. Ayrıca kefil talep edilmesi de söz konusu olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2