Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartının Bloke Olması ve Blokenin Kaldırılması Durumu

Kredi Kartının Bloke Olması ve Blokenin Kaldırılması Durumu

Bankanın size tahsis etmiş olduğu kart farklı sebepler yüzünden bloke olur ve kullanılamaz hale gelir. Bu durumda tüketicinin atacağı adımlar elbette bankanızın muhatabı ile oluşuyor olsa da özellikle kredi kartınızın bloke olmasının sebepleri üzerinde durulması gerekir ve bu oluşan sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir. Oluşan sebepler ortadan kalktığı zaman zaten kartınızın üzerindeki bloke de kaldırılmış olacaktır.

Kartları bloke olması, olan kişilerin özellikle nakit paraları yoksa ve kartlarına ihtiyaçları varsa panik yaşacağı durumlardan birisidir. Bu durum kart kullanıcılarının başına türlü yollardan gelebilir. Zira en büyük etkeni ise sizin güvenliğiniz olduğundan burada endişelenecek bir durumda yoktur.

Şifrenizi Yanlış Girerseniz

Kartın bloke olmasının en büyük sebebi şifrenin yanlış girilmesidir. Bankalar şifre girişi için özellikle ATM’ler için üç kez hak tanıyor. Bu şifre girişini üç kez yanlış girmeniz halinde zaten işlem bankamatik son verdiği gibi kartınıza da el koyar ve size iade etmez. Bu kartın başka birinin eline geçtiğinden bahisle kimse kullanmasın diye önlem amaçlı bir işlemdir ve kartınızı ATM’nin bağlı olduğu bankamatikten alabilirsiniz. Bunun için bankamatik kartımı yuttu ne yapmalıyım başlıklı yazımıza bakmalısınız.

Bankamatiklerden işlem yapılmasında özellikle eft yada havale işlemi ile maddi açıdan mağduriyetiniz söz konusu olacaktır. Zira nakit çekim hususu da bulunan ATM’lerde kredi kartınızın güvenliği için gerekli adımlar bulunuyor. Bankalar zaten güncel olarak son 24 saat içindeki harcamalar için yetkili olduğundan kartınızın güvenliği üzerinde duruyorlar. Bunun için girişlerdeki şifreler önem arz ediyor.

Kaybolan veya Çalınan Kartlarınız

Kredi kartınızı kaybetmeniz veya çaldırdığınızı düşündüğünüz zaman yapmanız gereken ilk işlem bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız yani bloke koydurmanızdır. Kaybolan kartlar için müşteri hizmetleri daha hızlı cevap verebiliyor ve anında kartınızı kullanıma kapatıyor. Bu durumda kapatılan kartlarınızı sonradan bulmuş olsanız dahi tekrar kullanıma açtıramazsınız. Bunun için bankayla iletişime geçseniz dahi açılmaz. Bu da güvenlik adımlarından birini teşkil etmektedir. Bu kartınızı kullanabilmeniz için zaten kayıp başvurusu yaptığınızda yetkili kişi size kartınızın iptalinin sağlandığını belirtir ve size yeni kart talebinde olup olmadığınızı sorar. Burada talebiniz olması halinde size banka yeni kart gönderir ve bu kartı kullanıma başlarsınız. Yeni kartınız eski karttan farklı numara ile gelir ve kullanım aralığı da yenilenmiş olur. Bu durumda yeni kartınızın ne zaman geleceğini merak ediyorsanız yeni onaylanan kredi kartının teslimi ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kart Borcundan Dolayı Bloke

Kredi kartının bloke olmasına sebep ödemediğiniz borçlarınız olabilir. Zaten günü geçen borçlarınızın ödenmediği ve kartınıza bloke konulacağı yada nakit çekime kapatılacağına dair bilgilendirme bankanız tarafından SMS ile yapılıyor. Burada bilginiz dahilinde bir bloke söz konusu olabilir. Bu blokenin kaldırılmasında tek etken ise borcunuzu ödemeniz olacaktır. Zira kartınıza ait borçların ödenmemesi için bloke konulmasında bazı hususlar bulunuyor. Örneğin yıl içerisinde üç kez ödeme geciktirmeniz halinde nakit çekime kapatılıyor ve sadece harcamalar yapıyorsunuz. Yada bu ödemeniz yine üç kez yarı borcun altında gerçekleşmişse yine aynı problem ile karşı karşıya kalırsınız. Bu da BDDK tarafından alınan tüketiciye yönelik önlemler arasında bulunuyor.

Kart borcunuzdan dolayı bloke konulmuşsa bu blokenin kaldırılması için borcun ödenmesi yeterlidir. Bazı durumlarda hesabınıza geçen para ile anlık olarak bloke kalkar. Fakat ödeme süresi aşmışsa bu durum değişebilir. Hatta ödenmediği süre uzarsa temettüye düşer ve kartınız bir daha açılmaz ve kullanılamaz hale gelir. Fakat arada bir hafta gibi bir süreden bahsediyorsanız blokeniz kaldırılır. Bu blokenin kaldırılmasında hafta sonu, mesai sonu diye bir husus bulunmuyor. Çünkü hesabınızda görünen banka ile dijital sistemler blokeyi kaldırmış oluyor.

Yasal Takip Başlarsa Bloke Kalkmaz

Kart borcundan dolayı yasal takip söz konusu olmuşsa durum biraz değişiyor. Bu temettü süresini geçiren kişiler için yasal takipler söz konusu oluyor. Yasal takibin başlangıcı dosyanızın avukata verilmesi ile olsa da daha sonra icra müdürlüğüne başvuru ile haciz yoluna kadar gidebiliyor. Bu durumda bloke konulmasından ziyade kartınız tamamen kullanıma kapatılmış olur ve tekrar açamadığınız gibi bankalar size yine kredi kartı tahsisinde bulunmayabilir. Bunun için ödenmeyen banka borçları ne olur başlıklı yazımız faydalı olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.