Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartını Nakite Çevirmek İçin Muhteşem 6 Yol

Kredi Kartını Nakite Çevirmek İçin Muhteşem 6 Yol

Ödeme aracı olarak kullandığımız kredi kartları ödemeler aracılığıyla nakite çevrilebiliyor. Kredi kartından nakit para çekmenin faiz oranının yüksek olması kişileri bir nevi yasal olmayan bu duruma yönlendirebiliyor. Yasal bir yaptırımı olmasa da aslında yasak bir durum. Fakat sahibi olduğu kredi kartının limiti doğrultusunda kişiler kısa dönemler içinde olsa faizsiz olarak nakit para elde edebilmek için bu yola başvuruyor. Elinizde sizinde kredi kartınız varsa mevcut şartlar dahilinde nakit ihtiyacınızı karşılamak için kredi kartını nakite çevirme alternatifleriniz arasında daima olacak bir işlem diyebiliriz.

Faiz oranının yüksek olması nedeniyle kredi kartından nakit para çekimi bir çok kimsenin istemediği bir husus. Bunun yanında belli nedenlerden dolayı kredi kartı nakit çekime kapatılan bir kesimde bulunuyor ki bu kişiler genel olarak nakit ihtiyacını karşılamak için elindeki kredi kartı limitini türlü yollar nedeniyle nakit paraya çevirme yoluna gidiyor. Yani kişi avantajlarını değerlendirerek daha az faiz ödemek adına kredi kartını nakite çevirme yolunu seçebiliyor.

Finansal sorunlar kişileri arklı yollara yönlendirebiliyor. Nitekim kişi dar ekonomik durumunu rahatlatmak adına tüm şartlarını zorluyor diyebiliriz. Bu durumda ilk başvurulan husus kredi kartları. Çünkü kartlar belli bir bedel karşılığı kişilere istedikleri ürünü alma hürriyeti sunuyor. Bu bedellerin karşılanması için kredi kartımızı paraya çevirme yolları neler bir bakalım.

1. Kredi Kartı Nakit Avans Desteği

Kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılama yollarının başında kredi kartından avans çekme geliyor. Burada kişi kendisinin limiti doğrultusunda 12 ay vadeye kadar avans çekebiliyor. Tüketici kredisinden farkı limitin hazır olması ve maksimim bir yıl vadelerde çekiliyor olması. Burada tüketici kredisine göre daha yüksek faizle alındığını da hatırlatmakta fayda olacaktır. Bunun için Kredi Kartı Taksitli Avans Nedir başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Avans Hesaplama : Axess kartınız ile çekeceğiniz avans tutarında faiz oranı % 1,60. Alacağınız 2 bin lira için 12 ay boyunca 188,19 TL taksit ödemesi yaparsınız.

Garanti BBVA Bonus Avans Hesaplama : Garanti BBVA Bonus ile 2 bin lira avans çekmeniz halinde 188,20 TL ödüyorsunuz. Toplam geri ödeme de 1.125 TL oluyor.

Kredi kartından nakit avans alımı bankalar tarafından aynı faiz oranı ile işleniyor. Sebebi ise BDDK nın ve Merkez Bankasının aldığı faiz oranı kararları nedeniyle. Burada alacağınız avans oranı 12 ay ve daha az vadelerde oluyor. Değerlendirmek istermisiniz elbette kısa vadeli olarak değerlendirilebilir. Zira tüketici kredisi faizleri güncel olarak 1,20 seviyelerinde veriliyor.

2. En Çok Kullanılan Yol Kuyumcular

Kredi kartlarını nakite çevirme yollarının başını kuyumcu sektörü çekiyor. Buradan alınan altının hemen nakite çevriliyor olması hem tüketicinin hem de kuyumcunun işine yaraya bir husus. Geçtiğimiz yıllarda bu yolun çok kullanılıyor olması nedeniyle altın alımında kredi kartına taksit yasağı uygulanmaya başlandı. Bu yasak kuyumcu sektörünü biraz daralttı diyebiliriz. Fakat taksitle altın alımı ve hemen satışı sonrası mağdur edilen tüketicinin eline devlet eliyle yardım yapıldı. Bu anlamda kredi kartını nakite çevirme işlemi için kuyumculara engel konulmuş olsa da genel olarak peşin satış ile kredi kartını hala nakite çevirme yolunu kuyumcu sektöründe yapan bir kesimden bahsetmek mümkün.

3. Arkadaşların Kartlarını Nakite Çevirme

Sizin olmayabilir fakat dostlarınız nakit paralar ile alış veriş yapıyor olabilir. Burada limitler yapılacak alışverişe bağlı olsa da sahibi olduğunuz kredi kartı ile arkadaşınızın alışverişini ödeyebilirsiniz. Bu sayede yaptığınız ödemeyi nakit olarak arkadaşınızdan almış olursunuz ve kredi kartını nakite çevirme işlemi de böylece gerçekleştirilmiş olur. Eğer dostlarınız biraz pahada değerli ürün alıyorsa burada nakit olayı daha da yükselir. Örneğin cep telefonu almak, bilgisayar almak gibi. Bu ürünlerin bedelleri yüksek olduğu için taksitli ödeme imkanlarına da sahip olabilirsiniz. Burada yapacağınız ödeme ile paranızı nakit olarak alım söz konusu edilebilir.

4. Fatura Ödeyerek Kredi Kartını Nakite Çevirme

Nakit çevirme işleminde arkadaşlarınızın faturalarını da ödeyebilirsiniz. Güncel her ay kullanım karşılığı ödenmek zorunda olunan doğal gaz, elektrik, su ve telefon gibi giderlerin ödemeleri kredi kartından yapılabilir. Bu durumda nakit çevirme işlemlerinden birisi olarak değerlendirilecektir.

5. Kredi Kartı Tefecileri

Türkiye’de yasak olan komisyon karşılığı kredi kartından çekim yapma işlemi haberlere konu olabilen hususlardan bir tanesi. Kişi elindeki kredi kartı limiti ile kişiye ödeme yapıyor ve komisyonunu keserek kart sahibine nakit para veriyor. Burada kesilen kredi kartı için bir fatura bedeli ödenmesi gerekir ki bunu da kart sahibinden alınıyor. Paraya ihtiyaç duyulur ve bazı durumlarda bunun tarifi yapılamaz. Fakat kredi kartı tefecilerinden uzak durmak mantıklı bir adım. Çünkü bu kişiler yüksek komisyonlar ile kart sahiplerini nakdi olarak mağdur ediyorlar. Kredi kartından komisyon karşılığı para alımı senetle para alımından bir farkı yoktur. Yüksek komisyon ve faizler eşliğinde kısa vadelerde alınan paralar vardır. Senetle Para Alımında Yasal Zemin başlıklı yazımızda bu konulardan ayrıntılı olarak bahsetmiştik.

6. E-Ticaret Firmalarından Nakite Çevirme

Dijital sektör online ödeme imkanı veriyor. Burada E-ticaret siteleri çevrim içi ödeme alabilen yerler. Buralardan kişiler alım yapara gibi kredi kartını nakite çevirme işlemi yapar hale geldi. E-ticaret ile yapılan ödemelerin taksitlendiriliyor olması tüketicileri nakite çevirme de cezbediyor. Bir nevi üyelik hizmeti ile yapılan bu işlemde satıcı üyeliği satılıyor gibi gösterilerek kişiye kargoya verilmiş bir ürün olarak gösteriliyor. Bu durumda ticaret firması komisyonunu alıyor ve kişiye de nakit desteği sağlamış oluyor. Bu durumunda yasal bir zemini bulunmadığını hatırlatmakta fayda olacaktır.

Kredi Kartını Nakite Çevirmek İçin Muhteşem 6 yoldan birisi ile nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Fakat hukuki zemin açısından yasal dayanağınızın olması ve mevzuatlar çerçevesinde nakit ihtiyaçlarının karşılanması enzem bir husus. Bu anlamda atacağınız adımlar da yasal hükümlülükler çerçevesinde yapılmasını önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2