Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartından Taksitle Dolar, Euro Gibi Döviz Alma Durumu

28.02.2020
1.231
Kredi Kartından Taksitle Dolar, Euro Gibi Döviz Alma Durumu

Geçtiğimiz yıllar içerisinde alının kararlar ile kredi kartına taksitle dolar, euro gibi döviz alımının yolu açılmıştı. Fakat bu durumun doğru kullanılmaması neticesinde yapılan yeni düzenleme ile taksitle döviz satışının önüne geçildi. Güncel olarak kartınız üzerinden dolar, euro gibi dünya ülkelerinin para birimlerini alamıyorsunuz.

Yasal Hale Geldi

Geçtiğimiz yıllarda özellikle Türk Lirasının değer kazanması sonrasında döviz bürolarının talepleri arasında kredili döviz satışı bulunuyordu. Burada döviz bürolarının iş yapamaz haline gelmesi, döviz bürolarının bu durumda art arda kapanma yaşaması sonrasında yasal düzenleme neticesi vatandaşlar kredi kartlarındaki limitleri dahilinde dolar, euro gibi dövizleri kredili almaya başladı. 2017 yılında yasallaştırılan bu durum çok uzun sürmedi.

Hazineden alınan onay ile birlikte alış veriş yapılır gibi döviz bürolarından kartlar ile euro ve dolar alımı komisyon karşılığı gerçekleştirildi. Bu durum döviz bürolarınca olumlu karşılanırken aynı zamanda sahte para dolaşımının da önüne geçilmeye çalışıldı. Kredi kartını nakite çevirme yollarından biri olarak karşımıza çıkabilecek olan bu husus çok yaratıcı olarak bulunmuştu. Kredi kartına taksitle döviz satışı yapılması döviz bürolarının kazancını artırırken tüketiciler için ise fazladan komisyon ve vade masrafı anlamına geliyor.

Kısa Süre Sonra Yasaklandı

Kredi kartına taksitle döviz olayı yine kredi kartına taksitle altın satışında olduğu gibi farklı hizmetler için kullanıldı. Bu durum tüketicilere olumsuz olarak yansıdı ki vatandaşlar da mağdur edildi. Bu mağduriyetin önüne geçilmesi amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) tıpki altın alımında olduğu gibi döviz alımında da kartla döviz alımını yasakladı. Bu yasak sonrasında döviz alım ve satımı yapan işletmeler ile döviz büroları vadeli döviz işlemi, kredi kartına döviz satışı yapamıyor ve taksitlendiremiyor.

Döviz alımı için bazı firmalar yasal olmayan işlemlere başvurabiliyor. Bu anlamda ticari olarak yetkisi olan ve kartla satış yapabilen beyaz eşya satıcıları, elektronik cihaz satışı yapılan yerler kredi kartından taksitle satış yapmış gibi göstererek döviz alımına müsaade edebiliyor. Bu durum tamamen bu satışa imkan veren ticari firmaların tekelinde.

Kredi Kartına Taksitle Döviz Nasıl Alınır?

Diğer taraftan vadeli olarak kart üzerinden dolar ve euro gibi döviz kurlarının alınabilmesi de mümkün. Bunun için kredi kartınızın limiti kadar nakit avans çekimi yapabilirsiniz. Nakit avans çekimleri 3 ile 12 ay vadelerde yapılabiliyor. Bu işlem için kartınızın bankasına ait ATM’sinden, banka şubesinden yada internet bankacılığı üzerinden başvuru yaparak nakit avansınızı kullanabiliyorsunuz. Bu hizmetin olumsuz tarafı faiz oranı. Kullanacağınız kredinin faiz oranı güncel olarak 2,25. Bu oran da tüketici faizlerinin çok çok üstünde. Yine de kartınız ile döviz almak istiyorsanız yasal olarak yapabileceğiniz tek işlem bu şekilde oluyor. En Ucuz Dolar nereden alınır inceleyin.

Nakit alım ile taksitle ödeme kişilere yatırım aracı olarak olabilir. Bu kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir durum. Ödeyeceği faiz ile yapacağı yatırım sonrasındaki kazancı karşılaştırma yapmak gerekir. Burada beklentiler de önemli. Yatırım beklentinizin yüksek olması halinde bu yatırım şekli değerlendirmeye alınabilir.

Uzun Dönemde Döviz Yatırımınız

Yapılan hesaplamalar neticesinde uzun dönemde yapacağınız döviz yatırımı size kazandıracaktır. Fakat nakit avans ile alabilceğiniz paranın en uzun vadesi 12 aydır. Bu süre içinde almış olduğunuz döviz kurunun ne kadar artacağı şüpheli bir durum oluşturuyor. Zira bu durum içerisinde TL nin değer kazanması halinde yapacağınız yatırım size kaybettirecektir.

Uzun dönem içerisinde yatırım kazandırır. Bu yatırımın başlıca unsuru ise altın. Altın yıllardır en çok kazandıran enstrüman olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte küçük yatırımcının en çok sevdiği dünyanın güvenilir limanı. Bu nedenle yatırımlarınızı yaparken iyi araştırma yapmak mantıklı olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.