Kredi Almanın Yolu

Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

20.12.2019
625
Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

Gün geçtikçe sürekli değer artışı yaşayan altın günümüzde fiyatı nedeniyle alımı zor olan bir emtia. Bu emtianın alımı için kişiler kredi kartına taksit yada elden taksitle altın alımı yapma çabası içerisine giriyor. Bu anlamda kredi kartına kaç taksitle altın alınır? Kredi Kartına Kaç Taksitle Altın Satılır? Kredi Kartına Taksitle Altın Satan bankalar hangileri? Altın Alımında Taksit Yapan Kredi kartları hangileri? gibi soruları beraberinde getiriyor. Dilerseniz sizlere bu konularda bilgi verelim.

Kredi Kartına Kaç Taksitle Altın Alınır?

Düğün yapan çiftler kadar aileleri ve takı takacakları yakından ilgilendiren kredi kartına taksitle altın ekonomi dünyamızın talepleri sonrasında önce 4 taksit olarak geri geldi. Fakat bu durumu yeterli görmeyen kuyumcu camiasının talepleri sonrası basılı ve külçe olmaya ziynet alımlarında taksit sınırlaması 6 ay vadeye indirildi. Yani altın alımlarında kredi kartına altı ay taksitle altın alım yapılabiliyor.

Okunmalı : En Ucuz Altın Nereden Nasıl Alınır?

Kredi Kartına Kaç Taksitle Altın Satılır?

Kuyumcular satışların artması ve rahat bir nefes alabilmek adına sürekli kartla altına taksit imkanının getirilmesini ardından da taksit sayısında artışa gidilmesi talebinde bulunuyor. Zira daralan bir kuyumcu sektöründen bahsetmek mümkün. Bu anlamda taksitle alabileceğiniz altın türüne göre değişirken kuyumcular da bireysel kredi kartı ile sekiz taksite kadar altın satışı gerçekleştiriyor.

Altın Alımında Taksit Yapan Kredi Kartları

Altın alımında taksit yapan kredi kartları ve bankalar arayışındaysanız bu mümkün. Elbette bazı şartlar taşınıyor olması halinde. Bankacılık hizmetlerinin patronu konumundaki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  Ağustos 2015 tarihinde finansal piyasaların güçlü hale getirilmesi amacıyla kredi kartına taksitle altın satışını durdurdu. Bu dönem öncesi dört taksitle satışa konu edilen fizik altına nakit ve tek çekim alınması zorunluluğu getirilmesine rağmen bu durum çok uzun sürmedi. Günümüzde taksitle altın alımı yapabileceğiniz başlıca kredi kartları şu şekilde;

  • Garanti BBVA, TEB, Denizbank ve İng Bank Bonus Kredi Kartı
  • İş bankası Maximum kredi Kartı
  • Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank World Card
  • Ziraat Bankası Combo Kart
  • QNB Finansbank Enpara Kart

Elden Taksitle Altın Satışı

Bazı kuyumcular belli kişilere taksitle elden altın satış yapabiliyor. Bu satışın ana nedeni ise önceden tanınıyor olmanız ve güvenilir bir kişi olmanızdan geçer. Fakat burada elden taksit altın alımında gram üzerinden borçlanılırken ödeme vadesinde oluşan altın fiyatları üzerinden satış söz konusu edilebiliyor. Bu durumda zamanla geç ödeme yapmanızdan dolayı daha yüksek oranda bir ödeme yapmak zorunda kalınabiliyor.

Okunmalı : Toptan Ucuz Altın Nereden Alınır?

Hangi Altınlar Taksitle Satılıyor?

Taksitle altın satışında önemli bir husus hediyelik eşya türündeki altınlar üzerinden yapılabiliyor olması. Bir bilezik, künye, kolye gibi bir mücevheri taksitle alabilirken yatırıma konu edilebilecek olan küçük altın, gram altın, ziynet altını ve külçe altın çeşitlerinin satışında taksit bulunmuyor. Bunun yanında hediyelik altın alımında kişinin ayrıca işçilik ücreti ödediğini de dikkate alırsak burada tüketicinin cebinden çıkacak olan maliyetin arttığı da bir gerçek.

Taksitle Altın Yasağı Sektörü Etkiledi

Altın alımında taksit yasağı elbette ekonomide  bazı dengeleri sarstı. Özellikle kuyumcu sektörü bu durumdan etkilendi. Bu durum kuyumcu odalarının kredi kartına taksitle altın satışının tekrar oluşturulması için kamu oyu oluşturmaya çalışıldı. Satıcılar bir yana artan altın fiyatları yüzünden tüketicilerinde alım gücü düştü. Her iki tarafta geçmişten günümüze en çok tercih edilen yatırım aracı altının satışında değişikliğe gidilesi talebi oluştu.

Okunmalı : Gelecekte Altın Fiyatları Ne Olur?

Kredi kartına taksitle altın satışının yasak hale getirilmesinden büyük etken kredi kartını nakite çevirme işleminin yapılıyor olmasıydı. Gerek alıcısı gerekte satıcısı tarafından talep gören taksitle altın satışları için yapılan son düzenleme ziynet ve hediyelik eşyalar için getirildi. Gram satış fiyatının yanında  işçilik değerinin de katılması altının ziynet eşyası ile alımında fiyat artışı meydana getiriyor. Bu satışlar ile yüksek meblağlara neden olan alımların taksitli alınabilir olması özellikle tüketicileri yakından ilgilendiriyor. Zira hediye edilmek üzere alınan bir bilezik fiyatının beş haneli rakamları bulması tüketiciyi zor durumda bırakıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.