Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Günlük hayatta çoğu işlemlerinizi kredi kartları ile yapmaktasınız. Bu kredi kartınızın başına bir iş geldiğinde, kaybolduğunda ya da çalındığını düşünüyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bu konuda yapacaklarınız ise tam olarak şöyledir.

Kayıp Çalıntı Bildiriminde Bulunun

Kredi kartınızı kaybettiğinizi anladığınız andan itibaren hiçbir vakit geçirmeden kredi kartınızın son durumu hakkında bilgi almak kayıp çalıntı bildiriminde bulunmak için hangi bankadan almışsanız o banka ile iletişime geçmeniz gerektir. Bunun için bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartınızı bulamadığını ve ne yapmanız gerektiğini bilmediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Bu konuda oldukça hassas davranmanız gerekir.

Çünkü kartınız başkalarının ellerinde kötü amaçlar için kullanılıyor olabilir. Bu konuda size tavsiyemiz kredi kartınızın olmadığını anladığınız andan itibaren aramaya kalkmayın acaba oraya mı yoksa buraya mı düşürdüm diye aramayın. Zaman kaybı yaşamadan kredi kartınızın durdurulması için bankanızla iletişime geçin

Müşteri Hizmetlerine Bağlanın

Kredi kartınızın çalındığını ya da kaybolduğuna dair iptal işlemini yaptıktan sonra size sorulan soruları net bir şekilde cevaplayın. Bu sırada sizin kaydınızın tam anlamıyla gerçekleştirilmesi için müşteri hizmetlerine bağlandığınız da iptal etmek istediğinizi dile getirin. Aynı zaman da size bazı sorular yöneltilir.

En son ne zaman alışveriş yaptınız ya da ne kadar harcadınız, nerede kullandınız gibi sorular yöneltilir. Siz bu soruların hepsine doğru ve gerçek cevaplar vermeye özen gösterin. Hatta hatırlayamıyorum yardımcı olur musunuz dediğiniz de karşı taraf varsa son harcamaları söyleyip sizin bu harcamayla ilgili olup olmadığınızı öğrenir. Yapmanız gereken kredi kartınızı iptal etmek ve sizin yapmadığınız alışverişler söz konusu ise bu konuda hukuki işlem başlatmak olabilir.

Savcılığa Dilekçe Yazın

Bankanıza net bir bilgi vermezseniz ve tam bir onaylanma işlemi gerçekleştiremezseniz hatırlamıyorum gibi cevaplandırdığınız sorular nedeni ile bankanız bu konuda size güvenmeyecektir. Hele ki orta da ciddi şüpheli alışverişler varsa bu durumda kendi işinizi kendiniz halletmeniz gerekebilir. İptal işlemini yaptıktan sonra dilerseniz 3. Bir seçenek olarak bankanızla sorun yaşadığınız anda Cumhuriyet Savcılığına bir dilekçe ile bu konunun aydınlığa kavuşturulması için başvuruda bulunabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.