Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartsız Ödeme Mümkün mü? Olur mu?

09.09.2022
23.233
Kredi Kartsız Ödeme Mümkün mü? Olur mu?

Teknoloji ve dolayısıyla internet günümüzde yapmak istediklerimizin en önemli aracı konumuna geldi. Bu manada internet ile teknolojik aletler sayesinde sahip olduğumuz varlıkları yönetebilir hale geldik. Bu nedenle de ödeme aracınız olan kartınıza ödeme yapmak için ihtiyacınız da kalmayabilir. Tabi bunun için atacağınız bir kaç adım bulunuyor. İşte kartınız yanınızda olmadan  kartsız ödeme yapabileceğiniz hususlar ve yöntemleri.

Günümüz şartlarında her türlü ödeme aracı olarak kredi kartlarımızı kullanma yoluna gidiyoruz. Bu durum paramızın olmaması, nakit taşımak istemememiz gibi sebeplere bağlanabilir. Fakat evden yada işten çıkarken yanımıza almayı unuttuğumuz zaman şartlar biraz değişir. Bu aşamada sorduğumuz soru ise Kredi Kartı Yanımda olmadan ödeme (alışveriş) yapabilir miyim oluyor?

Kartım Yanımda Olmadan  Ödeme Yapabilir miyim?

Eğer kredi kartınız yanınızda değilse ödeme yapmanız mümkün değil. Ödeme için kartınızı pos cihazlarının görmesi gerekir. Bu nedene ödeme söz konusu olmaz. Fakat bu durumlarla karşılaşmamak adına telefonunuzun NFC özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için kredi kartınızı temassız özelliği el telefonunuza tanımlama yapmanız gerekiyor. Bu sayede ödeme söz konusu olabilir.

Ayrıca kartsız para çekimi için alternatifinizde bulunuyor. Bunun için ise kartınızın bağlı olduğu bankanın internet bankacılığını kullanmanız gerekir. Bunun sebebi dijital bankacılığa giriş yaptıktan sonra cep telefonunuza para gönderimi yapabilir bununla birlikte QR kod ile para çekme imkanlarını da kullanabilirsiniz. Yani her ne kadar kartsız bir işlem yapmanız söz konusu olmasa da farklı yollardan yine ödeme yapabilme imkanlarınızda bulunuyor.

Okunmalı : Kredi Kartından Hesaba Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Kredi Kartsız Alışveriş

Kredi kartınızın olması ve bunun yanında fiziken yanınızda olmamasına rağmen ödeme ve alışveriş yapmanız mümkündür. Günlük harcamaların yapıldığı kafeler, marketler, alışveriş merkezleri ödemeleri sahibi oldukları POS cihazları ile yapıyor. Yani kartınızı görmesi sonrasında da şifre girilmesi gerekir. Ya da temassız ödeme ise yine cihazın görmesi gerekli. Bu nedenle bu gibi yerlerde ödemelerin yapılması mümkün olmazken farklı mecralardan ödeme söz konusu olabilir. bunun için ise kredi kartınızın bilgilerinin olması gerekecektir.

İnternetten Kredi Kartsız Ödeme

kartsız ödeme

İnternet ortamlarında yapılan harcamalarınızın ödemesi dijital yollardan gerçekleşmektedir. Bunun için banka kartınızın numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarasının bilinmesi yeterli olmaktadır. Burada fiziken karta ihtiyaç olmaz. İnternetten kart bilgileri girildikten sonra ilgili alışveriş sizesi sizi bankanıza yönlendirir. Bundan sonra sizin telefon numaranız sorulur. Onay sonrasında ise cep telefonunuza SMS ile kod gelir. Bu kodun interenet sayfasına işlenmesi ile kartınızın limiti doğrultusunda ödemeniz gerçekleştirilmiş olur.

İş Bankası İşCep PArakod İle Ödeme

Turkcell el ortağı konumunda olan İş Bankasının düzenlediği bir kampanya ile İşCep Parakod ile ödeme yapma imkanları da bulunuyor. Fakat buradaki ödemeleriniz kısıtlı. Bu kısıtlama ise ödeme yapmanız gereken cep telefonu faturası, e-ticaret ödemeleri ve mağazalar için geçerli olması ile anlamlandırılmış. Söz konusu faturalarda bulunan barkodların fotoğrafının çekilerek okutulması ile İşcep Parakod ödeme yapılıyor.

Okunmalı : Yeni Alınan Kredi Kartının Teslimi

Cep Telefonundan Kredi Kartsız Ödeme

NFC özelliğinden bahsetmiştik. Burada cep telefonunuzun bu özelliğinin olması bir çok hizmeti cep telefonu ile alabilmenize imkan kılıyor. Örneğin bir otobüs kartınızı tanımlayarak otobüs ücreti ödmesii yapabilirken aynı zamanda kredi kartınızı da tanımlayarak temassız ödeme imkanlarına sahip oluyorsunuz. Fakat şunu dahatırlatmak gerekiyor. Günlük temassız ödemeler limitler dahilinde yapılıyor.

Geçtiğimiz yıl temassız ödeme limiti 250 lira iken günümüzde bu limit 500 liraya çıkarıldı. Yani bu tutarın üzerindeki ödemeleriniz için yine fiziken kartınızın yanınızda olması gerekiyor. Yani kredi kartım yanımda olmadan ödeme yapabilir miyim gibi soruları olan kişilere kısmi olarak evet cevabı verebiliyoruz.

Saatinizi Kolyenizi Kredi Kartına Dönüştürün

Telefonların yanında bazı bankalar kredi kartlarını yüzük, kolye gibi küpelere ve saatlere de tanımlayabiliyor. Bu gibi ürünleri almanız halinde yine temassız ödeme imkanları dahilinde isterseniz ödeme yapabiliyorsunuz. Sizde saat sahibiyseniz örneğin saatinizi temassız ödeme kabul eden pos cihazına gösteriyorsunuz. Böylece kartsız ödeme yapmış oluyorsunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.