Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Yapılandırmada En Uzun Vade, Şartları, Nasıl Yapılıyor?

Kredi Kartı Yapılandırmada En Uzun Vade, Şartları, Nasıl Yapılıyor?

Kredi ve Kredi Kartı borcunu ödeyemeyenler için zaman zaman düzenlenen ve çok uygun koşullarda uzun vadelerde borcun ödenmesi sağlanan kredi ve kredi kartı yapılandırmasına talep büyük. Bu durum borçlu ve borcunu ödeyemeyen kişilerin sayısının çok olduğuna işaret ediyor.

Kart Borcu Yapılandırmasında Süre 60 Ay

Seçim öncesi özellikle devlet bankalarının verdiği müjdelerden bir tanesi kredi kartı borçları için yapılandırma. Yapılan kampanyalar ile kredi kartınıza ait borcunuzu 60 ay vadeye kadar yapabiliyorsunuz. Bu durum devlet bankalarınca Halk Destek Kredisi kapsamında veriliyor olsa da özel bankalarda kendi bünyelerinde isteyen kişilere kartlarının borçları için yapılandırma yapıyor. Bu yapılandırma da vade tüketici kredisinin vadesi olan beş yıla kadar çıkıyor ki, tüketici yaptığı yapılandırma neticesinde küçük tutarlar halinde uzun vadelerde borcunu rahat bir şekilde ödeme imkanına kavuşuyor.

Hangi Kredi Kartları Yapılandırılabilecek

 • 31 Aralık 2018 tarihine kadar olan borçlar için yapılandırma söz konusu olacak.
 • Tek bir banka ile diğer bankaların hepsinde olan kredi kartı borçları için yapılandırma olacak
 • Yapılandırma için son başvuru tarihi bulunmuyor. Bunun için başvuru kısıtlaması henüz yok.
 • Binde beş oranında kredi tahsisi üzerinden Kredi Tahsis Ücreti kesilecek.
 • İsteyen tüketici bu kredi için hayat sigortası poliçesi yaptırabilecek.
 • Maaşınızı yapılandırma yapmak istediğiniz bankadan almıyorsanız bunun için gelir belgesi talebi olabilir.
 • Eğer kart borcunuzdan dolayı yasal takip başlatılmışsa bu borcunuz için yapılandırma söz konusu olmayacak.
 • Kart yapılandırma başvurusunu emekli vatandaşlarda yapabilecek.
 • Kredi kartı yapılandırmasında Halk Destek Kredisi kapsamında alınan krediler için 24 ay vadelere 1,10, 60 ay vadeye kadar ise 1,20 oranında kredi faizi uygulanacak.

Kredi Kartı Yapılandırmada En Uzun Vade

Önceki dönemlerde 72 ay vadeye kadar borç yapılandırması söz konusu olmuştu. Yeni yapılan kampanyalar eşliğinde bu vade süresi maksimum 60 ay yani beş yıl oldu. Bu anlamda biriken borçların kapatılması, daha az faiz ödemesi yapmak, uzun vadelerde daha rahat ödeyebilmek adına yapılan bu kampanyaya katılım borçlularca mutlaka sağlanmalı. Çünkü faiz oranı kredi kartı borç faizi ile karşılaştırıldığında neredeyse yok denecek kadar az. Bu avantajlı durumdan yararlanmak için öncelikli olarak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankalarına başvurulması önem arz ediyor.

Burada olan borcunuzu ödemek için kredi kartı yapılandırmanızı maksimum vadede yapmak zorunda değilsiniz. Daha kısa vadede yapacağınız başvuru ile mevcut borçlarınızı da daha kısa zamanda ödemiş olacaksınız. Bu da size artı avantaj sağlayacaktır.

Birden Fazla Kart Borcu Olanlar

Burada yapılandırmaya konu olacak kredi kartı sayısının önemi bulunmuyor. Çünkü 31 Aralık 2018 tarihi öncesine kadar yasal takibe başlatılmamış tüm kart borçları için yapılandırma söz konusu oluyor. Bu yapılandırma işlemi için farklı bankaların kartları da başvuru kapsamında bulunuyor. Başvuruda öncelik devlet bankalarına tanınıyor olsa da bu işlemi sağlayan özel bankalarda farklı faiz oranları ile hizmet verebiliyor.

Kredi kartının kullanıma başlamasında bu yana kart kullanıcı sayısı sürekli artış gösterirken bu artışın yanında yükselen bir grafik daha bulunuyor. Bu yükselen grafik ise kart borcu miktarı ve borçlu sayıları üzerinde birleşiyor. Günümüzde kartına borcu olan sayı çok ve bu çokluk ta yasal takibin başlamasına da artış gösteriyor. Kişilerin kendi muhasebeleri ile birlikte kart kullanımı için eğitim almaları gerekiyor ki, bu eğitimi deneyerek aldıkları zaman icralık ve hacizlik durumda olabiliyorlar. Bu durumun önüne geçilmesi için arada bir gerekli adımlar yetkili kurumlarca atılıyor. Bu adımların başında da yapılandırma hususu geliyor fakat kişi yine borçlu durumunda oluyor.


Yorumlar
 1. Ferit dedi ki:

  72 ay ile yapılandırma var. Bunu yeni ziraat bankası kampanyası ile yapulandırabilir miyim. Faiz oranı çok daha iyi çünkü

 2. Metin Tuğra dedi ki:

  Ben kart borcumu 72 ay süre ile yapılandırmak istiyorum. Nasıl yapacağım

  1. Aydın Turan dedi ki:

   Metin bey şu an 72 ay yapılandırma bulunmuyor. Fakat Devlet bankaları nezdinde 60 ay yapılandırma söz konusu. Bankalarla görüşmeniz iyi olur.