Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Neden Kapatılır Açılır?

22.06.2020
695
Kredi Kartı Temassız Ödeme Özelliği Nasıl Neden Kapatılır Açılır?

Geçtiğimiz yıllarda yeni bir özellik kazanan bankamatik ve kredi kartları temassız ödeme özelliği ile tüketicilerin hizmetine sunuldu. Bu hizmet ile bir kesim mutlu olurken diğer bir kesim ise endişeleri nedeniyle bu hizmetten imtina etmek istedi. Sebebi de aslında sosyal medya ve medyada çıkan olumsuz haberler oldu. Burada maddi olarak zarara uğramak istemeyen kişilerin sahibi oldukları kredi kartı temazsız özelliğini kapatma yoluna gitti. Kapattırmak isteyenlerde nasıl, nereden kapatılır sorusu ile karşımıza çıktı.

Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı temassız özelliğini kapatmak isteyen kişilerin birinci tercihleri telefon bankacılığı olacaktır. Buradan kartınıza ait bankanın telefon bankacılığını aradıktan sonra ilgili menü üzerinden kişisel bilgiler aşılması ile temassız ödeme özelliğinin  kapatılması talep edilebilir. Diğer bir yol ise internet bankacılığı üzerinden giriş yaparak kapatmaktır. Fakat bu özellik tüm bankalar için geçerli bir etken değil. Bu nedenle Müşteri hizmetlerini aramanız da gerekebilir. Bankanızın müşteri hizmetleri size teknik destekte vermektedir.

Temassız Kredi Kartı Nedir?

Temassız kredi kartı nedir ne gibi kolaylıklar sağlar, sorusuna cevap olarak; “tüm kredi kartlarında çip bulunur yani POS cihazları çipi okuyarak ödeme işlemini kredi kartından tahsil eder. POS cihazlarında çipi okutmak yerine son günlerde geliştirilen teknoloji şifre kullanımında da devredışı bırakarak ödeme sürecini daha da kısaltarak zaman kaybını önlemektedir.

Temassız ödeme Nasıl Yapılıyor?

Temassız kredi kartı POS cihazının ekranına sadece bir saniyeliğine tutulması yani kredi kartının POS cihazıyla temas etmesiyle birlikte ödeme işleminin şifre girmeden ve kartın makineye takılmadan yapılmasına imkan sağlar. Kart kullanıcıları kredi kartlarını makineye tuttuklar anda yaklaşık bu süre bir saniye gibi kısa bir şey olur kartın makineyle temas halinde haline geldiği andan itibaren ödeme gerçekleşir ve işlem tamamlanır.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, çağdaş bankacılığın sunduğu bir uygulama olup günlük kullanılan ödeme aracıdır. Kredi kartı hem günlük hayattaki harcamalar için kullanılırken hem de elektrik su doğalgaz gibi faturaların ödemesinde kullanılır. Kredi kartı kullanıcılarının nakit parası bulunmaksızın ödeme yapmasına imkan sağlayan bir ödeme aracıdır.

Günümüzde hemen her birey kredi kartı kullanmakta ve teknolojiye ayak uydurmaktadır. Kredi kartı kişinin ihtiyaçlarına göre birden fazla olabilir, bu tamamen ekonomik durumla ve sosyal yaşamla da yakından ilgilidir. İlk kullanıldığı dönemlerde yani kredi kartının kullanıma girdiği ilk dönemlerde sadece peşin ödeme aracı olarak sunulurken zaman içinde kredi kartının yaygınlaşmasıyla peşin ödeme aracı olarak kullanma özelliği yanında vadeli ödeme işlemi de açılarak vadeli işlemler ile de kullanıma girmiştir.

Gelişen teknoloji sayesinde kredi kartları artık POS cihazına şifre girmeye gerek duymadan ödeme yapılabiliyor. Teknoloji ile birlikte temassızlık özellikli kredi kartları geliştirilerek kullanıma sunulmuş ve kullanıcılarına büyük oranda kullanım kolaylığı getirmiştir.

Temassız Ödeme Güvenilir mi?

Temassız kart güvenilir mi? Son günlerde kullanıcıların en çok sorulardan tanesidir. Kredi kartı kullanıcıları temassız kart kullanırken riskini de göz önünde bulundurarak işlemlerini yapmak durumundadırlar. Temassız kart ile kredi kartı kullanım riski de artmaktadır çünkü alışverişlerden toplu taşıma araçlarına ya da kalabalık ortamlarda kartın riski oldukça fazladır. Kartın POS cihazına yaklaşmasıyla birlikte ödeme işlemi şifre ve diğer İşlemlere de  gerek kalmaksızın yapılmaktadır ve bu kadar. Olay riskleri de beraberinde getirmektedir fakat burada unutmaması gereken POS Cihazları  ismi kayıtlı olduğu için o bu tür dolandırıcılık olaylarında haksız işlem yapan kullanıcılar kolayca tespit edebilmektedir. Aynı zamanda bu tür işlemlerde POS Cihazlarının kart kullanıcılarını uyaran sesli bir sinyal sesi geldiğinde dolandırıcılık yapıldığı anında fark edilir.

Peki bankaların kullanım kolaylığı olarak sunduğu temassız kartın bu özelliği nasıl kapatılır?

O teknolojinin gelişmesiyle bütün günlük hayatta yerini alan ve alışverişin vazgeçilmezleri arasında olan kredi kartının daha pratik hale gelmesi için ve kullanım kolaylığı sağlaması için bankalar tarafından geliştirilen temassız özelliği nasıl kapatılabilmektedir?

Temassız özelliğini kapatılması için kartın yenilenmesi temasız özellikli kart alınması gerekmektedir. Kart hamili sahip olduğu kredi kartına temassız özelliğini kapatmak için bankaya müracaat ederek yeni bir kart talebinde bulunabilir.  Talep ettiği kredi kartının temassız özelliği olmamasına isteyerek temassız kredi kartı talebinde bulunmaktadır talep ettiği yeni temassız kredi kartı temassız işlemleri kapalı olarak kullanılıyor gönderilir ve kullanıcı temassız kart kartına sahip kartını teslim alarak kolaylıkla kullanmaya başlayabilir

Mevcut temassız kredi kartlarının da bu özelliği kullanma kapatılabilir  Bunun için yapılması gereken telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı kullanılarak yada kredi kartının temassız özelliği kapatılabilir. Bu işlem oldukça kolay olup internet şubesine giriş yapılarak ya da telefon bankacılığı üzerinden irtibata geçilerek temassız özelliği kapatılması kullanıcıları dışında hem hızlı hem kolaydır internet Temassız özelliğini kapata bilmektedir

Başvuru halinde bütün bankalar kredi kartlarına temassız özelliğini kapatarak müşterilerin talepleri doğrultusunda işlem yaparlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.