Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar Yapılmalı?

14.07.2020
857
Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar Yapılmalı?

Bankalar gerçek ve tüzel kişiliklere kredi kartı tahsisi yaparken kişiye ödeme kolaylığı sağlaması açısından belli bir ödeme tarih aralığı verir. Bu tarih aralığında da kart sahibi gelirinin olduğu bir dönem seçeceği için rahat bir şekilde ödeme yoluna gider. Kişiye verilen bu ödeme aralığının geçmesi ödemenin uzaması kişi için tehlike arz edecek bir husus olmasa da kart sahibi bunu sürekli hale getirmesi halinde bankacılık ürünlerinden uzak kalmak zorunda kalabilir. Kredi kartı borcunun ifa edilmesinde son tarih kadar birde Kredi Kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar sorgularına rastlanıyor.

Kredi Kartı Son Ödeme Saati Kaç?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saati kısaca: banka şubelerinden 17:30’a kadar, Bankamatik, internet bankacılığından 23:59 a kadar, EFT ile 09:00 ile 16:30 a kadar yapılmalıdır.

Kredi kartı son ödeme tarihi saati ödeme yönteminize göre değişiklik göstermektedir.Bunun nedeni de çalışma saatleridir. Genel olarak dijital yollardan ödeme yapmak isterseniz bu yeni tarihe geçilmesinden öncedir. Diğer alternatifler ile son ödeme saatleriniz de şu şekilde cereyan eder.

  • Banka Şubesinden kredi kartı borcunuzu ödemek istiyorsanız burada şubenin kapanış saati sizin son ödeme saatinizdir. Bankaların genel kapanma saati 17:30 olduğuna göre bu süreden önce banka şubesine gitmeniz ve kart borcunuzu ödemeniz gerekecektir.
  • ATM’lerden faydalanarak kart borcunuzu ödemek istiyorsanız karşınıza kartla ve kartsız ödeme seçeneği ile gün sonu olan 23:59 a kadar ödeme vakti veriliyor. Bu süreyi aşmanız sizin vakti geçirdiğiniz anlamına geliyor. Ortak ATM imkanları çerçevesinde başka banka bankamatiklerinden de ödeme imkanınız olacaktır.
  • EFT Yoluyla Kredi Kartı Ödeme imkanınız da bulunuyor. Fakat bu hizmetin alınmasında para gönderimi için merkez bankası onayı aranmaktadır. Bu hizmet için ise en geç eft imkanı yöntemiyle ödemenizi 17:30 a kadar yaparsınız. Bu süreyi aşmanız halinde vereceğiniz talimat ile ödeme bir sonraki mesai başlangıcı ile olur. Bu durumda faiz ödemesi yaparsınız ve kredi kartı son ödeme saatini geçirmiş olursunuz.
  • İnternet ve Mobil Bankacılık ile kredi kartı ödemenizde süre ATM’ler ile aynı. Gün sonu 23:59 a kadar ödemeniz gerekir. Fakat burada söylenilmesi gereken bir husus var ki bankalar kredi kartı tahsisi yaparken bunun asgari ödemesini de hesaptan kendileri otomatik olarak çekerler. Yani hesabınızda para olması halinde ödeme tarihinin son günü belli bir saat diliminde banka ödemeyi kendisi alacaktır. Bu sayede hesabınızda para olmaması halinde KMH hesabı tanımlayabilirsiniz. Bu tanımlama sonrası banka kart borcunuzu KMH üzerinden tahsil edebiliyor.

Okunmalı : Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Saat Kaç?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi kişinin talebi üzerine gerçekleştirilir. Burada kişi geliri ve ödeme aralığını kendisi belirler ki borçlarını zamanında ve rahat bir şekilde ödeyebilsin. Zamanla oluşan gelir tarihleri değişimi sonrası isterseniz sizde kredi kartı ödeme tarihinde değişikliğe gidebilirsiniz. Bu durum için bankalar imkan veriyor olsa da tüketicilerin bunu avantaj hale getirecek şekilde değiştirmesi nedeniyle yılda üç kez değiştirme imkanı ile sınırlandırılmış durumda.

Kart Borcumu Zamanında Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı son ödeme saati geçmesi durumunda korkulacak bir durum bulunmaz. Fakat kişi borçlarına ve tarihlerine sadık kalmalı. Nitekim sürekli bu durumda olmanız bankalardan alacağınız kredi ürünleri için engel teşkil etmeye başlayabilir. Zamanla bu durumun tekrarı sizi yasaklı listesine girmenize yeter. İlk etapta faiz işleyen borcun kapanması mümkün. Fakat ilerleyen dönemlerde özellikle yıl içerisinde üç kez son tarihini geçirmeniz ile nakit para çekimlerine kartınız kapatılacaktır. Bu ödememe durumu üç ay 90 gün süre ile devam ederse zaten icra durumu başlar. Son ödeme tarihinin geçirilmesi ile harcamalara kapatılan kredi kartı yasal takip başlaması ile tamamen kapatılır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.