Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

30.05.2020
1.207
Kredi Kartı Numarası Nerede Yazar?

Gündelik yaşamda para kadar sürekli olarak yaşamımızda yer teşkil eden ve kullandığımız ürünlerin başında kredi kartları geliyor. Bankalar tarafından verilen bu kredi kartları insanların yaşamını ciddi anlamda kolaylaştırır iken o anda yanlarında para yok ise imdatlarına bir anda yetişiyor. İşte böylesine yaşamlarımıza giren kredi kartları üzerinde de birtakım numaralar ve bilgiler yer alıyor.

İster sanal kart olsun, ister reel kart kredi kartlarının iki yüzü vardır. Bunlar ön yüzey ve arka yüzeydir. Kredi kartının ön yüzeyinde kredi kartı numarası kart hangi banka tarafından verilmiş olursa olsun yazar. 4 haneli olarak toplamda 16 rakamdan oluşur. Her banka için ve kişiye özel olan kart numaralarıdır. Kullanım süresi boyunca geçerli olan bir numaradır. Kartın alt orta kısmında yazılı olan bir rakamlar grubudur.

Kredi Kartı Üzerinde Yer Alan Diğer Bilgiler

Kredi kartları üzerinde yer alan tek numara ve bilgi elbette kredi kartı numarası değildir. Bunun dışında da kredi kartları üzerinde yer alan diğer bilgiler şunlardır. Kartın ön yüzeyinde kişinin isim ve soy isim bilgisi yer alır. Yine kartın ön yüzeyinde ardışık olarak iki haneli olara arada noktalama işareti ile ayrılmış ay ve yıl bilgisi vardır.

Okunmalı : Kredi Kartı İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Kartın arka yüzeyinde ise 3 haneli olarak CCV kodu denilen her bir karta özel güvenlik kodu bulunur. Bunun dışında küçük bir rakam ile banka iletişim bilgileri de kartın arka yüzeyinde yer almaktadır. Bu numara özellikle internet alışverişlerinde önemli olarak görülmektedir.

Kredi Kartı Limitleri Neye Göre Belirlenir?

Kredi kartı noktasında bu bilgileri verdikten sonra kart limitleri de kredi kartları noktasında merak edilen en temel konular arasındadır. Kredi kartı limit değerleri bankaların inisiyatifinde olmak üzere kişinin mevcut ekonomik koşullarına yani gelir durumuna, kaç adet kredi kartı olduğuna, kredi puanına, kart ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadığına göre çok farklı parametrelere bağlı olarak değişir. Banka isterse kredi kart limitlerini kredi kartı aynı kalarak değiştirme hakkına yasal mevzuatlar çerçevesinde sahiptir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2