Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

01.03.2020
8.545
Kredi Kartı İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Uluslararası banka hesap numarası ile tanımlayacağımız iban, Kredi kartı için geçerli olup olmadığı sorgulanıyor. Bu durumda kişinin sorduğu soru kredi kartı iban numarası nasıl öğrenilir olabiliyor.

Banka işlemlerinin son yıllarda en duyulduğu iban aslında 9 yıllık geçmişe sahip. Avrupa Birliği ülkelerinden sonra ülkemizde de kullanılmaya başlanılan iban açılımı İnternational Bank Account Number. Yani IBAN.  Bunun Türkçemizdeki karşılığı ise Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak adlandırılıyor. 26 haneden oluşan bu rakam ile tüm dünya ülkeleri üzerindeki bir hesap numarasına sahip oluyorsunuz ve böylelikle para gönderimi ve alımı işlemi daha güvenli olmuş oluyor.

İban Numarası Nasıl öğrenilir

İçindekiler

Sizin bankanızda bulunan hesabınıza ait olan numaralardan oluşan iban içinde bankanızın numarası da bulunuyor. Bu numaraları öğrenebilmeniz için internet bankacılığına giriş yapmanız, ATM den sorgulamanız, telefon bankacılığından yardım almanız yada banka şubesine giderek istemeniz halinde temin edebiliyorsunuz. Diğer bir yol ise bankanızın resmi internet sitesi üzerinden kartınızın üzerindeki hesap numarasını girdikten sonra banka şubenizi de seçmeniz halinde sorgulama. Buradan 26 haneye sahip iban numaranızı sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Sorgulama yanında bu şekilde yine doğrulama yapmanızda söz konusu.

Bankalar arasında hesabınızın iban numarasını sorgulama doğrula yapmanız için alternatifler söz konusu. Fakat size tahsis edilen hesaba ait iban sadece hesap numaraları için geçerli oluyor. Yani sizin kredi kartınıza ait bir iban numarası söz konusu olmuyor.

İban Numarası Nerede Yazar?

Önceki dönemlerde kartınız üzerinde iban numarası yazımı söz konusu değildi. Güncel olarak yeni tahsis edilen kartlar üzerinde hesabınıza ait iban numarası arka yüzünde bulunan güvenlik bandı üzerine yazılabiliyor. Bazı bankalarda bu numara kartın ön yüzünde de yazabiliyor. Bunun nedeni tüketicilerin bu numarayı almak için zorlanması, yanlış numaralar yüzünden mağduriyetler yaşanıyor olması oldu. Burada kartın ön yüzünde hesap numarası yazarken yine aynı zamanda 34 haneli iban numaranızı da bulabiliyorsunuz. Yani yeni açılan bir hesap ise yada kartınızı yenilediyseniz yazılı olarak size gelebilir.

İban Numaralarının Açılımı

İban numarasında sırasıyla ülke kodu, kontrol basamakları, banka kodu, rezevr alanı numarası ve sonrasında ise size ait özel banka hesap numarası yazıyor. Türkiye de banka hesap numaraları 16 haneli olurken ülke kodu ise TR ile başlıyor.

İnternet üzerinden hesap sorgulamanız için hesap türünü, şube kodunu ve hesap numaranızı biliyor olmanız gerekir. sorgulama için ise bu bilgilere ihtiyacınız bulunmuyor. Zira sorgulama dire iban numarası üzerinden yapılıyor ve sorgulama neticesinde kişi hakkında bilgi ediniyorsunuz. İban numarası sizin havale ve eft yapmanıza imkan verirken bu işlemleri mobil bankacılık, banka şubeleri, telefon bankacılığı yada direk internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Dilerseniz bankanıza ait bir ATM üzerinden de gönderim söz konusu olabiliyor.

Kişiler 2010 yılında zorunlu hale getirilen İban numarası hakkında tam bir bilgiye sahip değilken zaman içerisinde zorlanan şartlar ile bu bilgi birikimine sahip olmak zorunda kaldı. Özellikle interent bankacılığının oluşması neticesinde kişiler para gönderimini kendileri yaptığı için bu numaranın varlığına ihtiyaç duyuyorlar. Yine maaş ödemeleri gibi hususlarda bu numara üzerinden yapıldığı için internet bankacılığı üzerinde para göndermek istediğinizde sadece hesap numarası ile gönderirseniz yine ilgili sayfadan onay vermek zorunda kalıyorsunuz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.