Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Hesap Kesim Saati Kaç?

Kredi Kartı Hesap Kesim Saati Kaç?

Kart hamili hesap kesim tarih ve saatini baz alarak kart ile ödeme yapar yada harcamalarını hesap kesim tarihinden sonraya erteler. Bu nedenle bir çok kişi ödemelerini bir ay erteleyerek sonraki ay ödeme çabası içine girmektedir. Kredi kartı hesap kesim tarihi ve saati; ödeme yapacak kişilerin mevcut hesap kesim tarihini ve saat kaçta yapılacak olmasını bekliyor olması nedeniyle önemlidir.

Hesap Kesim Tarihi Saat Kaçta Kesilir?

Kredi kartı hesap kesim tarihi kredi kartının tahsisi sırasında banka yetkililerince kart hamiline borcunun son ödeme tarihi için öneri sunar. Kullanıcılar bu ödemeyi gelirine göre yapacaklarından ödeme gününü maaş günlerine ya da gelirlerinin oluştuğu günlere göre hesap kesim tarihi ve ödeme aralığı seçimi yapmaktadırlar.  Bu sayede kart hamili borcunu öderken mağdur olmadan kredi kartının borcunu ödeyebilmektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesiminde Tarih ve Saatin Önemi

Genelde kullanıcılar maaşlarını aldıktan sonra ya da gelirlerinin oluştuğu tarihten sonra kredi kartı borçlarını ödemek istediklerinden hesap kesim tarihlerini buna göre ayarlayabilirler ve kolaylıkla ödemelerini yapabilirler.  Bankalarda tatil günleri ödeme işlemi bir sonraki iş gününe kadar yani

Son ödeme tarihi hafta sonuna yada tatil güne denk gelen kredi kartı borç ödemeleri tatil gününü takip eden ilk iş gününde yapılır.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihini Öğrenme

Kullanıcılar son ödeme tarihini değiştirebilir ya da mevcut ödeme tarihi ile devam edebilir bu tamamen kullanıcıların ekonomik durumuna bağlı olmaktadır.  Bankalar son ödeme günü belli olan kredi kartlarının hesap kesim tarihlerinde zaman zaman değişikliğe gidebilirler.

Okunmalı : Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaç?

Bu değişiklik kart hamiline e-posta, mesaj yada bankanın kullandığı iletişim kanalları ile bildirilir. Çünkü kullanıcının ekstrenin son ödeme tarihini bilmesi ve son gün geçmeden ödeme yapması gerekmektedir. Bankalar hesap kesim tarihi değişen kredi kartlarında kullanıcılarına iletişim kanallarıyla ulaştırırlar. Çok sayıda kullanıcıya ekstrede e-posta ile gönderildiğinde bazen mail ulaşmayabilir. Fakat SMS daha garantili ve hızlı olup kredi kartı hesap ekstresi bildirimi son günlerde SMS ile alınan ve en çok tercih edilen iletişim kanalı durumuna gelmiştir.

Saat Tam Kaçta Kesiliyor?

Bankaların vermiş oldukları kredi kartlarının hesap kesim tarihi belli olmasına rağmen, hesap kesim tarihi gününde hesap kesim saati net olarak belli değildir. Fakat kullanıcılar ve firmalar bunu saat 23:00 olarak baz alırlar. Kredi kartının hesap kesim tarihi gününde gün içinde yapılan işlemler ve kredi kartı ile yapılan ödemeler gün sonunda ekstreye yansıtılır. Yani saat 23.00 ‘e kadar kart yapılacak işlemler birkaç gün sonra ödenmek zorunda kalınabilir.

Bazı kullanıcılar hesap kesim tarihine dikkat ederek ödemelerini bir ay sonra yapmak için hesap kesim tarihini bekler yani hesabın kesileceği günün saatinden sonra işlem yapmayı tercih ederler. Böylelikle yapılan bu harcamalar ekstreye yansımaz ve bir sonraki ay çıkacak olan ekstra da yer aldığından ödeme günü bir ay uzatılmış olur.

Hesap kesim tarihi değiştirebilirken hesap kesim saati değiştirilemez. Hesap kesim tarihi kullanıcı elinde olmasına rağmen hesap kesim saati sadece bankanın yetkisinde ve takdirinde olup kullanıcı tarafından müdahale edilemez. Banka kendi belirlediği sistem dahilinde hesap kesim saatini belirler ve kredi kartının hesap kesimini tamamlar.

Hesap Kesim Saati Kaç

Bu saat genelde 23.00 olarak bilinmekte ve kredi kartı kullanıcılar tarafından da hesap kesim saati 23:00 baz alınarak hareket edilmektedir. Kredi kartı hesap kesim tarihi son günü saat 23:00’e kadar yapılan harcamalar ve kredi kartı işlemleri, kesilecek olan ekstreye aittir. Fakat hesap kesim tarih saati olan 23.00 saatini geçtikten sonra yapılan olan harcamalar ve kredi kartı işlemleri bir sonraki aya devredilir. Saat 23:00’ten sonra yapılan kredi kartı harcaması bir ay sonra ödenir bu durum kart kullanıcıları için oldukça cazip olduğundan kullanıcılar hesap kesim tarihinden sonra harcama yapmayı tercih ederler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.