Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir Nasıl Değiştirilir?

19.05.2020
281
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir Nasıl Değiştirilir?

Bugün pek çok kişi nakit para taşımaktan tamamen uzaklaşmıştır. Nakit yerine banka kartı ya da kredi kartı kullanımı yaygın bir hale gelmiştir. Bu şekilde yaygın hale gelen kredi kartı kullanımında da önemli olan noktalar bulunmaktadır. Yemek yiyip hesabı öderken, alışveriş yaparken, internet alışverişi yapılırken kredi kartı kullanılmaktadır. Kartlar sayesinde yapılan alışverişlerin, taksitlendirilme imkânı da bulunmaktadır.

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin borç olarak yansıtıldığı güne, hesap kesim tarihi denir. Hesap kesim tarihini, kullanıcılar kendi maaş günlerine ya da para durumlarına göre ayarlayabilmektedir. Hesap kesim tarihleri banka aracılığıyla değiştirilebilmektedir. Hesap kesim tarihlerini değiştirebilmek için, belirli sayılar vardır. Bu sayılar bankadan bankaya değişebilir. Banka şubesine giderek hesap kesim tarihi değiştirilebildiği gibi, mobil bankacılık yoluyla da değiştirilebilmektedir.

Hesap Kesim Tarihi Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartını kullanan kişilerin, hesap kesim tarihlerini doğru bir şekilde belirlemesi gerekmektedir. Gelirinizi elde edeceğiniz 10 gün göz önünde bulundurularak buna göre bir tarih belirlenmelidir.

Yanlış seçimler yapılırsa, ödemeler gecikebilir bu da kredi notunun düşmesine sebep olabilir. Bu da kullanan kişiler için olumsuz bir durumdur. Gelir elde edilen zaman değişirse, hesap kesim tarihi de buna göre değiştirilmelidir. Ödeme düzeni bozulmaması için, hesap kesim tarihine doğru bir şekilde karar verilmelidir.

Okunmalı : Kredi Kartı Hesap Kesim Saati Tarihi Kaç?

Hesap Kesim Tarihi Değiştirilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ödeme zamanlarında ve alışverişlerde yaygın olarak kullanılan kredi kartı, pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kredi kartı kullanan kişilerin bilmesi gereken en önemli konulardan birisi, hesap kesim tarihi konusudur.

Hesap kesim tarihi gelire göre belirlenmelidir. Belirlenmezse olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkündür. Kredi kartı kullanan kişinin hesap kesim tarihi 15’i ise, 16’sından itibaren ödeme yapabilmektedir.

2 ya da 3 kez değiştirilme hakkı olan hesap kesim tarihleri, dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Bu sayı bir yıl içerisinde geçerlidir. Hesap kesim tarihini belirleyen kişiler, borcunu ertesi gün görebilmektedir. Harcamalarınızı hesap kesim tarihinden sonra yaparsanız, ödemenizi bir ay boyunca geciktirebilirsiniz. Ayrıca nakit avans çekmek istiyorsanız da hesap kesim tarihini dikkate almanız gerekmektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.