Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemedim

Son zamanlarda artan masraflar ve kişilerin alışveriş alışkınlıkları ile birlikte kredi kartı kullanımı eski günlere göre fazlalaştı ve borç ile ödeyememe durumu artış gösterdi. Bu sebepten dolayı kredi kartları günümüzde en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden bir tanesi olmuştur. İnsanlar, yanlarında para olmadan bile kredi kartları ile alışverişi yapabilmekte ve istemiş olduğu ürünü alabilmektedir. Kredi kartları bu özelliği sayesinde insanlar için çok cazip bir hale bürünmüştür.

Kart Borcumu Ödeyemedim

Birçok insan kredi kartı kullanırken o an kendi parasından harcamıyormuş gibi harcama yapar ve ne kadar para harcadığın farkında olmaz. Fakat ödeme tarihi geldiğinde çıkan tablo üzücü olabilmektedir. Ay içerisinde çok fazla harcama yapan kişiler bütçesini aşıp kredi kartı borçlarını ödemekte sorun yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda cazip olan kredi kartı o cazipliğini bir anda yitirip kişinin kabusu olabilir. Kredi kartı borçları zamanında ödenmezse borçlu kişiye faiz ya da yasal takip gibi belli yaptırımlar uygulanabilir. Bu yaptırımlar dışında bir diğer olumsuz etken ise borcunu ödemeyen kişinin kredi notunun düşmesidir. Kredi kartı borcunu ödeyemedim diyenlerdenseniz eğer bu yazımızı okuyarak ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kredi kartı borcunun sadece asgari tutar borcu ödenirse ne olur?

Kredi Kartının Sadece Asgari Tutar Borcunu Ödemek

Kredi kartlarında bulunan asgari ödeme tutarları kredi kartı borçlarının tamamını ödeyemeyecek olan kişiler için çok iyi bir avantajdır çünkü kredi borcunuzun sadece asgari tutar borcunu öderseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kredi kartı borcunuzun sürekli asgari tutarda borcunu ödüyorsanız ve diğer ay tekrar harcama yapmaya devam ediyorsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz çünkü böyle yaptığınız için kredi kartı borcunuzu hiçbir zaman kapatamaz ve sürekli borçta kaldığınız için bankanıza fazladan faiz ödemek zorunda kalırsınız. Ancak o ay borcunuzun sadece asgari tutar borcunu öder ve daha sonraki aylarda harcama yapmazsanız belirli faiz oranında borcunuzu ödeyip borcunuzu kapatabilirsiniz.

Bankalar Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Ne Yapmaktadır?

Kredi kartı borcunu ödeyemedim, asgari tutar borcunu da ödeyemedim diyenlerdenseniz bankalar ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Kredi kartı borçları da kredi borçları gibi hukuki yollar ile alınabilme hakkına sahiptir. Bankalar, önce borçlu olan kişilere borcunu ödemelerini hatırlatmak için mesaj göndermekte ya da aramaktadır. Bu aramalar ile borçlu olan kişiye borcunu ödemesi için bir tarih belirlemesi istenmektedir. Borç sahibi, borcunu 2 ay üst üste kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemese idari takip süreci başlar. Bu takip süreci boyunca kişinin borcunun en azından asgari tutarında ödeme yapması beklenir.

Kişi borcunu ödeyemediği takdirde bankasını arayarak borcunu ödeyemeyeceğini iletip yapılandırma talep edebilir. Yapılandırma için anlaşma yapılmazsa ve borçlu kişi borcunu 90 günlük idari süreç içerisinde ödemezse banka yasal takip işlemlerini başlatır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.