Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Bloke Kaldırma (Anlatımlı)

Kredi Kartı Bloke Kaldırma (Anlatımlı)

Kredi kartları günümüz şartlarında özellikle alışverişlerde en sık kullanılan araçlar haline gelmiştir. Kredi kartları birçok işimizi pratik bir şekilde çözmeye yarasa da bazı durumlarda istenmeyen paniklere neden olmaktadır. Bu durumların başında bloke gelmektedir. Kredi kartlarının bloke olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Şüpheli bir işlem yapılması, son kullanma tarihinin dolmuş olması ve şifre işlemlerinin hatalı yapılması gibi sebeplerden dolayı kartınız bloke olabilir. Bloke işlemleri müşteri hatalarından dolayı yapılabileceği gibi kullanım sağlayan banka tarafından da yapılabilir.

Kredi Kartının Bloke Olma Nedenleri

Kredi kartlarının birçok sebeple bloke olması söz konusu iken başlıca sebep şifre işlemleridir. Kullanıcının şifreyi belirtilen sayıdan fazla olarak hatalı girmesi kartın bloke olmasına neden olur. Herhangi bir çalınma ve kayıp gibi şüpheli işlemlerde müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek kullanıcı kendisi bloke ettirme hakkına sahiptir. Bir diğer kartınızın bloke olmasına neden firmalara olan borcun ödenmemesi halidir. Eğer firmalara borcunuz belirtilen zamanlarda ödenmez ise firma bankalar aracılığıyla paranıza el koyarak kartınızı bloke ettirebilme hakkına sahip olacaktır. Bu gibi sebeplerden dolayı kredi kartınız bloke olabilir ve tekrar açtırmak için bankanızla iletişime geçmeniz gerekebilir. Eğer ortada hiçbir sebep yokken kartınızın bloke olması durumu ile karşılaşırsanız müşteri hizmetlerini arayarak konu ile ilgili bilgi alabilir blokenizin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Bloke Kaldırma İşlemi

Kredi kartınız bir borç tutarı sebebiyle bloke olmuş ise firmaya ya da bankaya olan borcun tamamının kapatılması gereklidir. Borç ödenmesi durumunda bankanın insiyatifine bağlı olarak sicilinize işlemeden kart yeniden kullanıma açılabilir. Gecikmiş borcun ödenmesi durumunda kesin kart kullanıma açılmayabilir ve sicilinize zayıf bir kredi notu düşülerek bankacılık işlemleriniz olumsuz etkilenebilir. Bu sebeple banka ile aranızda olan diyaloğa bağlıdır. Kart güvenliğini tehlikeye düşürecek bir şifre işlemi yapıldıysa ve kart bloke olduysa kısa süreli geçici bir bloke olup çözümü kolay olacaktır. Güvenlik adımlarını tamamlayarak kartınızın blokesini kaldırmak mümkündür. Müşteri hizmetleri aranarak sorulan sorulara cevap verdiğiniz takdirde kartınız kullanıma tekrar güvenli bir şekilde açılacaktır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.