Kredi Almanın Yolu

Kredi kartı asgari tutar ödendiğinde kalan borca faiz işler mi?

05.10.2020
269
Kredi kartı asgari tutar ödendiğinde kalan borca faiz işler mi?

Sahibi olduğunuz kredi kartının aylık harcaması sonrası kesim tarihi itibariyle sizlere bir ekstre gönderilir. Bu ekstrede anlaşılacağı üzere harcama tutarı ve asgari ödeme tutarı bulunur. Burada belirtilen asgari tutarı ödemeniz halinde kalan borca bir sonraki ay Merkez Bankasınca belirlenen faiz tutarları da eklenir. Yani asgari tutarı ödemek borcun tamamını ödemek anlamına gelmez ve kalan kısmı da ödeninceye kadar faiz işler.

Kredi kartı Borcu Asgari Ödeme tutarı Ödenirse Ne Olur?

Son dönemde özellikle salgın açısından kişiler ödeme aracı olarak kredi kartlarına yüklendi. Uzaktan ve internetten alımlar arttığı için ödeme aracı da kredi kartı olarak seçildi ki artan borçlar nedeniyle kredi kartının sürekli asgari tutarını ödemenin sonucu ne olur sorusunu sormaya başladı. Sürekli bu tutarı öderseniz kredi notunuz düşmez, yasal takip olayı başlamaz, kredi kartınız kullanıma kapatılmaz. Bunun yanında ödenen asgari tutar sonrası kalan ana paranın belirlemiş olan faiz oranları ile daha fazla ödenmesi anlamına geliyor ki kişilerde bu durumu sorguluyor.

Kredi kartlarına ekstrede belirtilen hesap kesim tarihi itibariyle on gün içerisinde asgari tutarı ödemek zorundasınız. Bu ödeme yapılmadığı takdirde kredi kartınız faiz işlemeye başlar, kredi notunuz düşer ve ödememe durumunun devamı ile yasal takip denilen husus meydana gelir.

Kredi Kartı Borcu Gecikirse Ne olur?

Kredi kartınızın borcunun gecikmesi sorun olmasa da ne kadar geciktiği önem taşır. Burada geç ödemeniz sizin kredi notunuz gibi hususları etkiler fakat bu ödeme faiz artışı ile olur. Ancak bu ödememe durumunuzu 3 ay süre ile 90 gün ile devam ettirmeniz halinde yasal takip başlar ve sonraki aşamada kara liste denilen banka yasaklısı konumuna gelirsiniz ve uzun süre kredi ve kart gibi bankacılık ürünlerini kullanamaz haline gelirsiniz.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Halinde İşleyen Süreç

Kredi kartlarına ait borçlar ödenmediği takdirde ilk aşamada banka telefon ve sms yoluyla borçluya ulaşıyor ve borcun ödenmesini istiyor. Bu aşamadan sonra ödememe durumunun devamı ile banka borçlu olan kişiye borcun ödenmesi için ihtar dediğimiz bir tebligat gönderiyor. Bu süreçte ödenmeyen her gün için borca faiz işler. Aylık ekstre kesildiği için üçüncü ekstrenin kesilmesi ile yasal süreç kısmı başlar. Ancak ödenmeyen ilk iki ay ile kredi notunuz çoktan düşmüştür ve banka sizi kredi kayıt bürosuna bildirmiş ve kara listeye girmenizi sağlamıştır. Bu durum sizlerin diğer bütün bankalardan yapacağınız taleplerin karşınıza çıkmasına neden olur. Yani her banka sizin borcunuzu ödemediğiniz görür.

Kara Liste ve Kredi Notunun Düşmesi

Bankalara olan borçlarınızın ödenmesinde bir günlük gecikme dahi sizlerin kredi notunuzu etkilemektedir. Eskiden kişiler kredi yasaklısı olmaktan çekinirdi ancak günümüzde bu durum kendisini kredi notu denilen istatistiğe bıraktı. Yasaklı olmanız sizlerin beş yıl boyunca krediler ve kart alamama cezanız olur. Ancak ödemelerde küçük gecikmeler not düşüklüğüne neden olsa da bu durum belli tutarlarda da olsa kredi alabilmenizi sağlar.

Uzun dönemde finansal açıdan yaşayacağınız sorunlarınız için banka kredilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Nitekim günümüzde sadece bankacılık ürünleri için değil, bir çok borçlu alım için istenilen kredi notunuzun yüksek seviyelerde olması gerekir. Bu aşamada kredi kartınızın asgari tutarını ödemek her ne kadar faiz işlemesine neden olsa da, sizlerin kartınızın harcamaya açık olması, kredi notunuzun stabil kalması ve kredi alabilir seviyelerde olmanız anlamına gelecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.