Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama Nasıl Yapılır? Toplam Borcun Yüzde Kaçıdır?

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama Nasıl Yapılır? Toplam Borcun Yüzde Kaçıdır?

Para ihtiyacımızın karşılanması ve ödeme aracı olarak kullandığımız kredi kartları her bireyin cebinde neredeyse birden fazla bulunuyor. Ne zaman ödeme için paraya ihtiyacımız olsa ilk başvurduğumuz kurtarıcı rolündeki kartlar bizlere limitleri dahilin de hizmet veriyor. Sahibi olduğunuz kartı gelirinize göre bilinçli olarak kullanıyor ve ödüyorsanız sıkıntı yok. Ancak limitinizin hiç bitmeyeceğiniz düşünerek hareket ediyor ve harcıyorsanız burada sorun olabilir. Nitekim kartınıza ait borcunda ödenmesi gereken bir zaman dilimi olacaktır. Bu aşamada bankalar faydası olması açısından tüketiciye asgari ödeme tutarı belirlese de bu tutar kartınızın limitine göre değişiklik gösteriyor.

Sahibi olduğunuz kredi kartının toplam borcu zamanla ödenemez haline geliyor. Bu durumda da ödenmesi gereken tutar en azından asgari tutarı. Bu tutarı ödedikten sonra kartınızla yine limitiniz dahilin de harcama imkanı buluyorsunuz. Ancak bu tutarı ödemezseniz orada sıkıntı çıkmaya başlıyor. Zamanla işleyen faiz, kredi kartları kullanıma kapatılması, haciz ve icra yolları, kredi yasaklısı olma gibi bir dizi yaptırımla karşılaşıyoruz. Nitekim kart borcunuzu son ödeme gününden sonra bir gün geciktirmeniz dahi bu durumun kredi kayıt bürosuna iletilmesi ile kredi notunuzun düşmesiyle sonuçlanıyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartınızın limiti dahilide harcama imkanınız olmasına karşın bu limit altında da harcama yapma ihtimaliniz büyük. Böylelikle toplam harcama tutarı üzerinden asgari tutar hesaplaması yapılıyor. BDDK aldığı kararlar ile kart limitinden bağımsız sabit oranda belirlenmesi söz konusu. Yani borcunuzun % 20 oranında bir asgari tutar hesaplanması yapılır ve ödenmesi gereken en az tutar da bu rakamdır. Bu duruma örnekler verecek olursak;

  • 10 bin lira kredi kartı borcu için 2 Bin lira
  • 5 Bin lira kredi kartı borcu için Bin Lira
  • 3 Bin Lira kredi kartı borcu için 600 Lira

Kredi Kartı Asgari Ödemesi

Cebimizde nakit para olmasına karşın bir çok zaman yine kredi kartımızı kullanma yoluna gidiyoruz. Kişiler çok kolay sahip oldukları kredi kartı ile harcama yapar ancak borç ödeme zamanı gelince de zorlanır. Ödeme zorluğu çeken tüketici de bu aşamada asgari tutarı ödeme yoluna gidiyor. Bu ödeme yapılmadığı zamanlarda kısıtlamalar yaşayan kişi kartının kullanıma açık kalması için bu yola başvuruyor. Kredi kartı asgari ödeme tutarını internet bankacılığından hesabınız üzerinden ödeme imkanınız bulunur. Bunun yanında banka şubesi ya da bankamatikler aracılığıyla ödeme yapmanız mümkün. Dilerseniz başka bankalardaki hesaplarınızdan da eft ya da havale yapma imkanı ile ödeyebiliyorsunuz.

Kredi Kartı En Az Ödeme tutarı Ne Kadar?

Geçmiş yıllarda BDDK aldığı kararlar ile kredi kart borçlarının en az ödeme tutarı ile ilgili farklı hesaplamalar ile yüzdelik oranlar üzerinden hareket etmişti. Zamanla tüketicinin borçlarını daha kolay ödeyebilmesi için bu yüzdelik % 20 oranına indirildi. Daha önce bu rakam % 30 idi. Söz konusu karar ile ilgili bilgi almak için https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/dokuman/mevzuat_0957.pdf adresine gidebilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi kartı limiti, ödeme tutarı ve asgari ödeme tutarları hesaplamalarda gereken hususlar. Asgari ödeme tutarını ödeme yapmışsanız ödeme tutarından çıkarıyorsunuz. Bu ödediğiniz tutar asgari tutarın altındaysa bu kısma ödenen faiz tutarı % 1,55. Bu tutarın dışında kalan ana kredi kartı borcunuza ise % 1,25 oranında faiz uygulanıyor. İki faiz ile çıkan tutar ile ana paranın toplanması halinde kredi kartı borcu çıkıyor. Bu hususlar dışında ödeyeceğiniz vergiler ise faiz tutarları üzerinden % 15 KKDF e % 5 oranında BSMV oluyor. Oluşan tüm rakamların toplamı dönem borcunu teşkil ediyor.

Örnek:

  • Kredi kartı borcunuz 3 Bin Lira
  • Asgari Ödeme Tutarınız 600 Lira
  • 300 TL ödeme yaptınız 300 Lira Asgari Ödeme Tutarı kaldı. Bunun % 1,55 i hesaplanır. 4,65 Lira Gecikme faizi bulunur.
  • Kalan tutar 2 bin 700 Lira. Bunun % 1,25 i 33.75 Lira oluyor. Faiz tutarıdır.
  • 4,65 + 33,75 + 2700+ KKDF + BSMV = Sizin 30 gün sonra ödeyeceğiniz tutardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.