Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yol ve Yöntemleri

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Yol ve Yöntemleri

Kredi kartları gündelik yaşamlarımızın son derece önemli bir parçası haline geldi. Bugün artık kredi kartı kullanmayan insan yok gibi. Her ne kadar son yıllarda belli bir takım kısıtlamalar getirilmiş olsa bile yine de insanlar sürekli olarak kurtarıcıları gibi kredi kartlarını kullanıyor.

Çok farklı markaların çok değişik özelliklerde kredi kartları bulunuyor ama birçok insan yılda bir kere kredi kartlarına yansıyan kredi kartı aidatının yüksekliğinden şikâyetçi oluyor. Özellikle sürekli olarak o kredi kartını kullananlar ya da tam aksi olarak hiç kullanmayan kredi kartı aidatını ödeme istemiyor. Bu noktada elbette tüketici hakları çerçevesinde yasal mevzuatlar çerçevesinde yapılabilecek şeyler var. Kişilerin kendi haklarını bilmesi ve ona uygun kredi kartı aidatını alma noktasında bilinçli adımlar atması gerekiyor.

Okunmalı Aidatsız Kredi Kartları

Kredi Kartı Aidatı Geri Almak İçin Ne Yapmak Gerekir? 

Kişiler yılda bir defa yansıyan bu kredi kartı aidatı için ilk yapabilecekleri şey bankayı arayıp görüşmek ve itiraz etmektir. Kimi zaman bankalar bu durumda müşterinin durumuna göre ve/veya kendi banka mevzuatlarına göre kredi kartı aidatı yapıyor ya da belli bir oranda bir dönem aralığında harcanmak ve kredi kartını iptal ettirmeme sözü olarak bonus para, chip para yükleyebiliyorlar.

Okunmalı. Kredi Kartı Aidatı Almayan Bankalar

Kimi bankalar ise yapılan itirazı kabul etmiyor ve hiçbir biçimde kredi kartı üyelik ücreti geri ödeme yapmıyorlar. İşte bu durumda da kişilerin kendi yaşadıkları kentte kaymakamlık, valilik içinde yer alan tüketici hakem heyetlerine başvurarak itiraz dilekçesi yazmaları gerekiyor. Böylesi bir durumda tüketici hakem heyeti yasalara uygun işlemleri yapıyor ve maksimum 10 yıl geriye dönük olarak kişiler kredi kartı aidatının toplam parasını geri alabiliyorlar.

Kredi Kartı Aidatı Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Hususlar

Yine de mevcut bu gerçekliği bilerek alınamayacağı olasılığını göz ardı etmeden olabildiğince kredi kartlarından uzak kalmak ve nakit işlem yapmak en mantıklısı. Ayrıca kredi kartı alırken ya da başvuru yaparken sözleşme şartlarını çok iyi okumalı ve ona göre karar vermek gerekiyor. Kredi kartlarını da gerekmedikçe işlem faiz oranları da göz önüne alınarak kullanmamak gerektiği de atlanmaması gereken bir diğer gerçek.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.